» Poradna » Programy

Ovládání větráčků skříně podle teploty GPU

Ahoj, používám Argus monitor pro ovládání větráků ve skříni, které jsou v prostoru u grafiky podle její teploty. Bohužel jde nastavit nejméně 40% rychlosti, ale pokud nechám rychlost řídit deskou, rychlost bez zatížení spadne klidně i k 20%. Není třeba i jiný program co by dokázal ovládat větráky skříně podle teploty GPU od 20%-100%?

Odpovědi na otázku

Zkus Speedfan. Pokud bude umět ovládat tvoji desku, jde tam nastavit úplně cokoliv.

A co je špatně na tom, když ti to ovládá deska?

Deska neumí ovládat větráky podle teploty GPU, takže když něco hraju, grafika je na 70 a větráky jsou na 20%, dají se více pouze když se zahřeje CPU a to se mi při hraní skoro nestává. Ještě tam je možnost ovládání na základě teploty desky, ale to jsem nepochopil od čeho to bere, protože se nikdy nezvedly otáčky nad 500.Ale jsou to větráky ve spodní části takže by se mi líbilo aby se ovládali teplotou GPU.

To neřeš, tak je to správně. GPU má své větráky a své řízení otáček (pokud nějaké řízení má), CPU má také svůj větrák + své řízení a větráky na skříni se řídí teplotou desky, což v podstatě odpovídá vnitřní teplotě ve skříni.

Nevím proč to řešíš, 70°C je pro grafiku luxusní teplota. Řídit větráky skříně podle teploty GPU je blbost, protože výsledkem nebude nic jiného, než že se ti sice zvýší rychlost větráků v bedně, jenže tím poklesne teplota GPU a grafika si svoje větráky zpomalí. Takže budeš zase na těch 70°C. A v horším případě dojde k tomu, že se to rozkmitá a budou neustále zrychlovat a zpomalovat větráky v bedně a současně s opačnou periodou bude zpomalovat a zrychlovat větráky na grafice.

Nevymejšlej kraviny. GPU nech ať si řídí svoje větráky které má a na desce nech řídit ostatní větráky ta je k tomu určená. když něco hraju, grafika je na 70 a větráky jsou na 20%, co se ti na tom nelíbí to chceš mít s toho turbo hukot, když stoupne ve skříni teplota tak ti větráky pojedou více.

rpm sa samozrejme ovlada podla CPU. Napr. teraz mam cpu 39°C, CPU Fan 227rpm, in/out do bedne 435 a 428rpm. Asus na to ma utilitu ai suite, kde si jednotlive hodnoty nastavis sam. Dolezite ale je, ake vrtule mas. Napr. tie in/out mam Papst 12cm neznamy model a minimalne vedia ist tych 400+/- otacok. Noctua NF P12 vie ist tych 200+/- Ked mas nejake srackove vrtule z bedne, potom tak nizke otacky nedosiahnes, lebo to nedokazu.

Je to placený SW, zkus napsat na podporu výrobce.