» Poradna » Programy

Overenie súborov v zálohe

Zdravím chalani, potrebujem poradiť, alebo skôr usmerniť. Vytváram si zálohy na domáce externé disky v boxoch, robím to ručne, po dokončení zálohovania disky od pc odpájam. Vyhovuje mi takéto riešenie. Poväčšinou ide o fotografie a pár vecí ktoré majú pre mňa význam - cca ide asi o 500GB. Ale ako mám zistiť, či sú súbory v zálohe nepoškodene? A teda spätne použiteľné, alebo či som si do zálohy práve nenahral poškodený súbor? Doteraz som používal softvér Cecksum compare, ktorý porovnáva súbory tak, že každému vypočíta hash MD5, alebo SHA256.Lenže porovnať týmto spôsobom 500GB v zálohe mi trvá niekedy viac ako 12h aj to za predpokladu že všetko prebehne ok. Ak sa nájdu chyby, tak musím všetko dohľadávať ručne a zisťovať či je nečitateľný zdrojový súbor, alebo záložný a to je o držku. Prosím o radu, nepoznáte niečo čo by tento proces zrýchlilo, alebo aspoň kúsok zautomatizovalo? Zrýchliť to asi napôjde, nakoľko moje disky podporujú iba USB2.0 ale budem Vám povďačný za každú radu. NASko si dovoliť nemôžem a do cloudov dáta dávať fakt nechcem. Možno iný typ softu, alebo ja neviem. Preto píšem sem. Poradíte mi, alebo budem musieť tie hodiny a ručné dohľadávanie proste nejako pretrpieť?

Odpovědi na otázku

Napiš si skripty ... rychlost závisí na výkonu, tu asi neovlivníš. Těch Checksum SW je povícero, obvykle umí nějaké hromadné porovnání.

Rád by som, ale o písaní skryptov nemám ani páru. Vážne, viem čo je skrypt, viem ho nájsť na stránkach v html kóde, ale napísať niečo vlastné, u mňa utópia.

"skryptov" - to takto píšeš naschvál, nebo jak si to mám vysvětlit?!https://freefilesync.org/

Jestli tím skriptem myslíš pouze JS na webech, tak nevíš co je skript.

Máš pravdu, naozaj neviem čo je skript, preto si to nedokážem napísať. Za tie skripty hore v tom ypsilone sa ospravedlňujem. Odklikol som to ako amatér bez toho aby som si to prečítal.

Schrodingerovo pravidlo zálohování:"Nikdy nevíte, v jakém stavu máte zálohy, dokud se je nepokusíte obnovit."Vzhledem k USB 2 to nijak zrychlit nepůjde. Můžete používat ještě samoopravné kódy, jako to umí třeba RAR, kdy se data zvětší o nějakou část, třeba třetinu, a pak nevadí, když se nějaký ten bit flipne, data z toho pořád obnovíte. https://en.wikipedia.org/wiki/Huffman_codingAle tohle dělají zálohovací softwary, pokud si je správně nastavíte.A pak doporučuji, v každém případě, diferenciaci rizik. Tzn. krom harddisků zálohujte ještě jinak a jinam, ten cloud vůbec není špatný nápad. Zálohy samozřejmě šifrujete, takže nemusíte mít strach, že by vám je v cloudu někdo četl, a máte ho jen jako náhradu toho, že vám chcípnou ty disky. Třeba u S3 Glacier vás těch 500GB nevyjde vůbec draho.

Do RARka to dávať nechcem, lebo sa to musí rozbaľovať a to overovanie nijak nezrýchli.

Tak si pořiďte zálohovací software, co ty samoopravné kódy implementuje, to je jedno, odkud to vezmete.

Tento fičí fofrem...https://www.exactfile.com/

V tom pripade nedela tu kontrolu poradne Precist par set GB pres USB 2.0 proste par hodin trva :(

To ano, ovšem na súčasných mašinách ide checksumming MD5 zhruba 1TB za 40 min. USB2 je asi o 50% pomalšie ako interné disky. Neni vylúčené, že má niečo s diskom keď mu ide 500 MB 12 hod. Tiež môže mať mašinu plečku z minulého storočia doplnenú USB2 rozširujúcim interface.

Pozriem vyskúšam a uvidím ako vyhovuje. Poškodím pár súborov úmyselne a uvidím či ich odhalí.

Ja to robim v Total Commanderi, ma to nastroj Synchronizacia priecinkov, a dokaze to robit bit po bite.Ak chcem overit subory iba na jednom disku, tak v TC dam overit checksumy.Ak chcem overit original aj zalohu, tak pripojim oba disky, vojdem do potrebneho adresara aj v originali aj v zalohe a spustim v TC synchronizaciu priecinkov a dam overit bit po bite. Funguje to spolahlivo, ale rychlost je zavisla na USB, aj ked ja mam USB3 disky.Takze co tak, tie 10 rocne disky vymenit za nieco novsie s USB 3.0 ?

řešíš blbosti. šance že ti to zkopíruje a přitom poškodí soubory je tak malá že to nemá smysl řešit. Tím spíš že máš těch záloh několik.Nastav si třeba Cobian backup, automaticky ti tam bude dělat jen přírůstky a za X kopií ti tam dá plnou zálohu všeho. Jednou za čas namátkou pár souborů otevři ať máš klid. Disky střídej třeba v sudý a lichý týden.

Ja som takuto blbost riesil pred tyzdnom, pozri link,. Cca 3,5GB subor skopirovany na 2,5" externy disk, bez nejakeho varovania. Subor bol poskodeny na 11-tich miestach a kebyze nemam original aj s SHA v pocitaci, tak na poskodenie pridem mozno za mesiac, mozno nikdy. Pre dolezite subory dokonca vytvaram dva checksumy, jeden MD5 druhy SHA. Pri nezhode CRC, by som totiz nezistil, ci je poskodeny velky subor alebo jeho kontrolny sucet.https://ctrlv.link/kcmb

Akým softvérom si generoval tie MD5-ky a SHAčka?

jasne, ze si NAS dovolit mozes. Potom ti tie zalohy pojdu automaticky a ty mozes robit nieco ine a uplne na ne zabudnut.

Když tvoříte zálohy ručně, tak předpokládám, že prostým kopírováním. Nepíšete, v čem zálohy tvoříte, jestli v Průzkumníku ctrl+c a ctrl+v nebo jiném správci souborů. A jak už tu někdo zmínil, tak Total Commander umí snadno kontrolovat kontrolní součty i u prostého kopírování, takže budete mít jistotu, že v daný okamžik je kopie na externím disku identická s originálem. Ale toto samozřejmě neodhalí případné pozdější poškození záložních kopií či originálů. Předpokládám, že zálohy tvoříte formou zrcadlové kopie originálů, tak případnou kontrolu, že souhlasí originály vs kopie můžete provést opět pomocí TC pomocí funkce Synchronizovat složky. Ale co se týče nějaké automatizace synchronizace (a i kontroly již zálohovaných-synchronizovaných souborů), tak k tomu bych doporučil program FreeFileSync. Ale pozor, synchronizace je sice forma zálohování, ale neřeší případné poškození/zašifrování originálů a přepsání nepoškozených dat v záloze. Ale třeba u FreeFileSync si můžete nastavit, jak řešit případné konflikty mezi originálními soubory a záložními kopiemi.