» Poradna » Ostatní

Overclock

Zdravím, potřeboval bych radu ohledně taktování snažím se taktovat procesor core 2 quad q6600 na desce asus p5n32-e sli plus a vždy když si nastavím násobič a uložím to vlezu do systému tak můj procesor takt nezměnil ale když si dám automatický overclock tak to takt změní nevíte co s tím ?

Odpovědi na otázku

a co tím chcete získat?

Rád bych ho dostal na 3.00 Ghz

ano ale k čemu?

Ten procesor bude pořád slabý, i na 3GHz...

proto se ptám proč

A proc se chcete dostat na 3GHz, kdyz je to uplne k nicemu?Proc trapit takove muzealie, je to jen ztrata casu? Pretaktovavat slaby stary procesor na bidne stare desce je uplne k ho*nu.

Představ si, že máš starodávné auto, co jezdí maximální rychlostí 24 km/h. Opravdu ti nějak pomůže, když se ti povede z něj dostat 30 km/h za cenu vysoké spotřeby a výrazného zvýšení rizika zničení celého vozidla v době, kdy auta okolo jezdí okolo 200 km/h?Ale pokud se v tom chceš vrtat, tak Q6600 se netaktoval přes násobič. Ten má zamčený a vyšší než 9 tam nenastavíš. Ale násobič je jen jedna strana rovnice. Druhá je FSB. Ta je v základu nastavena na 266 MHz. Tedy 266 x 9 = 2394 MHz. Takže když změníš FSB na 333, jsi na 333 x 9 = 2997 MHz, pokud na 400 x 9 = 3600 MHz atd. Skoky po 66 MHz nejsou náhodné. Od frekvence FSB se totiž odvíjí i další frekvence, takže netaktuješ jen CPU, ale i třeba RAM. A na to je třeba myslet a vždy ji ručně srazit o stupeň dolů, aby byla stále na své frekvenci. Např. pokud máš běžnou DDR2 na 800 MHz, tak má děličku 3. V základu 266 x 3 = 800 MHz. Když nastavíš 333 x 3 = 999 MHz, paměť ti velice pravděpodobně zkolabuje a PC nenaběhne. Natož na 400 x 3 = 1200 MHz to padne na 100%.Co s tím? Snížíš frekvenci u RAM na 2,4 a jsi zpátky na 333 x 2,4 = 800 MHz a paměť je stabilní. To samé platí pro 400 x 2 = 800 MHz. Děličky jsou pevné dané, takže nejde použít treba 366 x 2,185 = 800, ale pouze 366 x 2,4 = 878, což nejspíš nepojede nebo 366 x 2 = 732, což RAM zvládne, protože pojede pomaleji než má (tedy pokud CPU zvládne těch 366 x 9 = 3294 a nepadne pro změnu procesor). Takže musíš najít co nejvyšší stabilní FSB a zároveň takovou děličku, aby RAM měla stabilní frekvenci a nepadalo to kvůli ní. A také si nesmíš zabít datovou propustnost tím, že zvolíš moc nízkou děličku a RAM ti pojede hluboko pod svými parametry. Tolik takový jednoduchý úvod do OC na 775 (je tam toho na nastavování více, tyto dvě hodnoty jsou jen úplně základní), které dnes už nemá moc smysl řešit, protože abys dohnal propast mezi svým CPU a dnešními procesory, musel bys FSB nastavit Ukázat celý příspěvek

Pro taktování Q6600 na desce, která s čtyřjádry nepočítala, bude muset ručně měnit napětí GTL. Při FSB 1333 MT/s mu velmi pravděpodobně poběží paměti jako DDR2-833 a bude muset řešit další problémy.

Však jsem psal, že je to jen lehký úvod do OC. Navíc už jsem si se 775 pár let nehrál, takže už si toho stejně moc nepamatuji.

Moc děkuji za vysvětlení.