OT: technické kreslení

Ví někdo o stránkách, kde by byly alespoň základy technického kreslení (tloušťky čar na výkresech, vzdálenosti kótovacích čar apod.)? Pokud možno pro stavebnictví.Už pár hodin gůgluju a nic. Plné znění norem ani nějakých publikací jsem (free) nikde nenašel.Díky.

Odpovědi na otázku

vole, vždyť to musí někdo od vás z ročníku vědět, tak proč ho nevzbudíš?prakticky je všechno jinak. používají se takové tloušťky jaké jsou předdefinovány v programu, protože změnit to nejde, dá to práci, neukládá se to...za dob perových plotrů platila ještě poučka: .. a jaké perka zrovna píšouto samé vzdálenosti kót, jak to tam ten program flákne, tak to budea používají se takové typy čar jaké program uzná za vhodnéno asi bys někde potřeboval pučit učebnici pro sš

Tak hele vole, většina lidí "od nás z ročníku" už má velké děti.  Takže není koho budit. Prakticky je to tak, že se nastaví ... v nějakém CAD programu ... to zvládnu taky. Jenže, když nemáš doma ten CAD a plotr s různě tlustými pery, nevíš moc o tech.spec.norm.kreslení tak seš v ...Já se ptal na tloušťku v mm třeba vynášecí čáry, odsazení kótovací čáry od objektu, jak tlustá má být obrysová čára (třeba vnější zdi), šrafovací čáry...Prostě jako kdybys chtěl kreslit perem a tuší. Ale díky za reakci.

Takže jak má vypadat na papírovém výkrese dle příslušných norem třeba:tenká čára: 0,25mm? používá se pro vynášecí čáry kót nebo šrafy?tlustá čára: 0,5mm? šikmé úsečky místo šipek v kótách?používá se další tloušťka čáry něco mezi nimi?je normováno něco jako procentuální poměr velikosti písma k mezeře mezi kótami?atd.Ta učebnice pro SŠ by mi jistě bohatě stačila.  Ale kde ji najít online?Je to OT, nedůležité, není problém koupit za pár stovek příslušné normy, učebnice nebo knihy.Jde o to, že internet je obrovská studna vědomostí a občas se vyskytne případ, že člověk ne a ne něco najít.  Na intranety stavebních fakult se nedostanu, na webech sš se dozvím akorát, že je to maturitní otázka a publikací k vypůjčení nebo zakoupení se všude válejí tuny.Třeba jsem se rozhodl šetřit naše lesy  a nechci to na papíře, ale vidět na webu.

Čest! Ráno zavolej Jeřábkovi.  Urna.