» Poradna » Ostatní

OT: Poradíte mi i s nákupem pračky ? Jaké otáčky při odstřeďování jsou O.K.?

Prosím o radu majitele praček : Řeším problém, jestli stačí na odstřeďování prádla 1000 ot/min, nebo je lepší připlatit cca 500 Kč za 1200 ot/min.Co vy na to, zkušení pradláci ?Neničí vyšší otáčky prádlo ?

Odpovědi na otázku

Tohle jsem řešil před půlrokem a zjistil jsem po koupi značkové pračky (AEG) že 1000 otáček bohatě stačí

To právě řeším, AEG 1045 nebo AEG 1245. Liší se o 200 ot/min(1000 a 1200)  a 500 Kč.Takže ty máš 1045 ? Jaká je ?

Klidně tu AEG 1045 a za ušetřené peníze kup prášek a aviváž - třeba budeš pochválen.

Mám AEG EL1045 a no problem!

No, jsem občas nucen prát, takže:Ono klidně stačí i 800, prádlo jenom trochu déle schne. Při 1200 je sice téměř suché už po vytažení z pračky, ale přece jenom to trochu poškozuje vlákna. Navíc i celkem drahá pračka (cca 350000) při 1200 ot/min celkem drnčí, zvláště pokud se prádlo zmuchlalo, nebo je ho v bubnu méně. Sice se ho pokouší před odstřeďováním srovnat, ale ne vždy se jí to podaří.PS: můžu Ti pronajmout staré dřevěné necky a poctivou litinovou smaltovanou valchu - mnohem lepší a spolehlivější než jakákoli pračka.

fór je v tom že rozumnější výrobci doporučují pro různé prádlo různé otáčky, vím jen že umělé hmoty a svetry tak 600ot, ostatní bych se musel mrknoutto maximum 1000 nebo víc fak není vhodné na všechno

No jasný, to je maximum, které je od 600 regulovatelné po 200 ot/min.Svetry a podobné nesmysly 600 atd., mi se jedná jen o to, jesli je max.možnost 1000 ot/min postačující, nebo má smysl si připlatit za 1200 ot/min.Všechny ostatní parametryté pračky  jsou stejné.

Existují i pračky co mají 1600, nebo i 1800 otáček - takže vypleň účet a utíkej koupit pračku s 1800 ot/min. ...To byla jen legrace, 1000 ot/min stačí, pokud by tam byl minimální cenový rozdíl, tak kup 1200, ale stejně budeš používat maximálně 1000.

Čím větší ozáčky , tím větší vybrace a zátěž na ložiska . Výměna ložisek , bratru 2450 Kč , 3 roky stará pračka . Opravář vysmátej a Ty vítr v peněžence . Už se těšímna model pračky s 10 000 ot/min .

Jojo, to máš pravdu, stalo se mi to u pračky krátce po skončení záruky.Problém jsem vyřešil za cca 250.- Kč - 2 ložiska, 2 gufera a 3 hodiny práce.A pak jsem opět zavolal opraváři - byl jsem vysmátej a opravář nasr...

S tím namáháním ložisek to nebude tak horké, u mé pračky Whirpool (1200 ot/min) to funguje tak, že ty nejvyšší otáčky (jsou-li navolené) se zapínají až na úplný závěr  odstřeďování při posledním máchání, čili pračka při jednom praní běží na nejvyšší otáčky jen velmi krátce.Chtěl bych ještě podotknout, že nejsou bez zajímavosti i nejnižší odstřeďovací otáčky. Např. otáčky 200/min jsou velmi praktické při praní prádla, ktré se nesmí odstřeďovat - takto se odstředí velmi šetrně a např. záclony se mohou po praní přímo věšet na okna.

Doplnění: Nyní u zmíněné pračky nejsem a nejsem si jist, zda ty nejnižší otáčky nejsou 120/min.

Zkus koupit takovou, kde se dá flashnout firmware - musí to mít přípojku kromě vody taky na internet.
Nebudete mi věřit, ale jednou se mi povedlo vyprat si džíny, v kterých jsem nechal v kapse kinofilm připravený k odnesení do sběrny na zpracování. Zjistil jsem to až po vyprání, ale co je největší fór - ono se to normálně nechalo vyvolat a udělat fotky, jenom sem tam je malá šmouha.

tak to by se ti s CF kartou z digitaku nestalo tu bys uz asi nenaformatoval

Asi mi to budeš těžko věřit, ale u obou praček o kterých se bavíme ten firmware flashnout fakt jde a výrobce se tim v katalogu vyloženě chlubí.I když já tuto funkci považuji za naprosto nesmyslnou, protože neočekávám že bych si zval servisáka, aby mi tam nahrál za několik stováků nový soft