OT: MATEMATIKA-POMOC! vypocet medianu

Mame 10 valecku, jejich delky jsou
5,38
5,36
5,35
5,40
5,41
5,34
5,29
5,43
5,42
5,32
Jak mam vypocitat median?? Nasel jsem ze mam tento soubor rozdelit na licha a suda cisla (licha jsou ty co konci lichym cislem a obracene????) jejich prostredni hodnoty secist a vydelit 2.

Jenze stred sudejch mi vysel 5,37 a lichejch 5,36, kdezto v ucebnici je strred sudejch 5,38. Nechapu jak se cisla rozdeli nalichy  a  sudy a jakej sterd ma na mysli (aritm.prumer???)diky za rady!

Odpovědi na otázku

medián je bud prostřední naměřená hodnota (pokud počet měření je lichý, nebo průměr z dvou čísel, která jsou "uprostřed" měření, v případě 10 měření jsou to 5. a 6. měření

ta čísla musí být ale seřazená

diky!!

a co takhle vypocet koeficientu asymetrie, zvladate ho nekdo?

Jo v klidu, nejdřív musíš vypočítat počáteční pak centrální a z toho normované momenty. První normovaný je pak Ax -koeficient asymetrie.
pokud mas jeste zajem, tak napis mne se nechce vypisovat ty vzorecky, ale je to jen dosazeni do vzorcu

tak to mame na mysli neco jinyho. ja mam pred sebou skripta, zitra delam zk. a dnes sem zacal, orientuju se, pohoda, ale ted mam pred sebou indexovy analyzy a nakonec parametry a regresni analyzu....to uz je KO. Vzorce na tu asymetrii vidim, ale neumim dosadit. A= 1/n (co je n) *soucet (x male i - aritm.prumer to cele lomeno  s na treti. co je x male i?? (to je vzorec pro neroztrideny soubor.
Bohuzel, ty skripta jsou jen sbirka vzorcu bez vysvetlivek..... priklady maj jen vysledky a neni to matematicka skola

A neni to matematika ale statistika   .

4x8.6x]6-5