» Poradna » Ostatní

OS 32bit vs 64bit - vysvětlení pro blbý

Četl jsem již několik odborných článků pojednávající o rozdílech mezi 32bit a 64bit operačnímy systémy, ale nějak z toho nejsem moudrý. Také názory se velice různí. Můžete mi někdo prosím velice stručně a laicky vysvětlit podstatné rozdíly a výhody? Především se mi jedná jaký přínos ten či onen systém má v závislosti na HW. Mám procesor Intel Core 2 Duo a 2GB Dual DDR. Je pro mě vhodnější použít 32bit a nebo 64bit windows?
A ještě bych k tomu připojil jeden dotaz, může nějak HW dělat problému nějakému OS? Mám windows XP 32bit oem který perfektně funguje na notebooku s procesorem Intel mobile centrino. Když jsem stejnou kopii OS nainstaloval na nově sestavený počítač s již zmíněným Duo procesorem, tak se XPčkám pořád něco nelíbilo, neustále všede chybové hlášky, respektive po spuštění proklikat se k normální činnosti bylo na dlouho. Tak jsem to smáznul a nainstaloval Vista 64bit a vše funguje v pohodě.
Předem děkuji za informace.

Odpovědi na otázku

kazdy cigan ma dnes 64bit a siltovku naopak

Hovno mam 32bit a siltovku nenosim xD, Ale s tim problemem ti moc neporadim kazdy ti rekne neco jineho zakladni rozdily jsou 32bit system unese malo ram max nejak 3gb zalezi na OS ale zase ti na nem urcite pojede kazdy program bez erroru xD narozdil od 64bit systemu kde nekdy nejdou nejake programy, ale zase je lepsi v tom ze muzes vlozit kolik RAM chces takze to je na tobe.

v současné době jsou prakticky všechny programy 32bitové.
64bit systém musí proto tyto programy emulovat ve své 32bitové "nástavbě", což jak jistě uznáš, je celkem zbytečnost...

i pokud máš 4GB RAM tak se ti v současné době vyplatí 32bit systém (0,5GB klidně oželíš)

pokud trváš na více RAM, pak je vhodnější 64bit systém (ovšem opět narážíme na to, že mě nenapadá žádná běžná aplikace, která by s 6 nebo 8 GB RAM běžela pomalu

takže do doby než tu budou opravdu 64bitové aplikace, tak nemá cenu 64bitový systém instalovat...

Ahoj, čtu to v roce 2023, mám zdědit notebook Lenovo s 64 bit...předpokládám že dnes to bude skoro nutnost (ale vůbec tomu nerozumím). Na nejstarším notasu doma máme Windows xp a už před pár lety se někdo zděsil, že to je šíleně staré... No ještě že komoda od babičky naopak hodnoty nabývá ??

...na konci neměl být otazník, ale smajlík.

oem verzie systémov bývajú vždy nejakým spôsobom obmedzené,alebo presne prispôsobené hardwaru,ku ktorému sú bundlované a s ktorým sú následne predávané ako komplet a nemusia byť funkčné,pokial sa nainštalujú na inú zostavu,ku ktorej neboli prispôsobené,to je aj jeden z dôvodov,prečo sú lacnejšie ako plnohodnotné,všeobecne použitelné retail verzie,ktoré sa dajú inštalovať bez obmedzenia na akúkolvek hw zostavu.v skratke 64-bitové systémy majú podporu pre väčšiu systémovú pamäť a v súčasnosti zatial majú väčšie uplatnenie v poloprofesionálnej/profesionálnej praxi,vyššie nároky na kvalitu hardwaru a jeho ovládačov,obmedzenejšiu podporu hier a všetkého,čo s tým súvisí,takže použitelnosť na bežné domáce využitie je zatial trošku limitovaná a menej vhodná,tam je zatial lepšia volba 32-bitový systém,kde je síce obmedzenie pamäti na bežnom hardwari na 4GB,ale zasa bezproblémová podpora hier,herných zariadení,web kamier a podobných zariadení,používaných na bežnom pc v domácnosti,64-bitový systém je momentálne skôr vhodnejšia volba pre pracovnú stanicu vývojára,programátora ap.

Co jsem tu pocetl, tak velmi ve zkratce: vetsinou je doporucovano 32b Win XP nebo 64b Win Vista. 64b XP ma malou podporu ze strany ovladacu a nejsou cesky. Takze kdyz uz 64b OS, tak tu Vistu (co se Windows tyka)

Vseobecne na desktope a hlavne v tvojej konfiguracii jednoznacne 32bit. 32bit spotrobovava menej systemovych prostriedkov (pointre su mensie) a praca s pamatou je rychlejsia lebo sa prenasa menej systemovych dat. Ak mas <4G RAM a nemas nejaku vyslovene 64bit aplikaciu tak je 32bit os rychlejsi. 64bit umoznuje adresovat omnoho viac pamate ale samotny system aj aplikacie spotrebuju viac pamate. Ak je program vyvyjany uz ako 64bitovy tak bezi rychlejsie pretoze procesor pouziva vacsie registre a niektore operacie sa mozu vykonat v jednom cykle miesto v 2 ako je to pri 32bit.

Děkuji za informace. Jak to tak pozoruji, nejspíš se zbavím 64bit Vist a brátím se ke starám dobrým 32bit XP

tech penez za visty bude ale skoda ne?

Mám je ve zkušebním měsíci, licenci jsem ještě neplatil. Jinak v případě potřeby osvědčeně funkční aktivátor mám taky, ale o tom zda bych ho použil či nikoli se rozepisovat nebudu

Pokud ti Vista funguje, tak nevidim duvod se ji zbavovat, ve prospech technologicky zastaralejsiho OS. XP pujdou za chvili do kopru.

co myslíš tím "za chvíli"??? SP3 vyšel v těchto dnech... co mě se týče, já s XP přežiju až do Seven (pokud to nebude někdy v roce 2020 anebo Vistu, ale až tak se SP4 DD

čo je to technologicky zastaralejší systém ? 32-bitová technologia funguje normálne,rovnako ako 64-bitová.Pokial zoberieš do úvahy možnosti a použitie pc v domácich podmienkach,zatial neprináša 64-bitový os žiadnu výhodu,skôr problémy.Pre mnohé veci,bežne používané domácimi užívatelmi neexistuje zatial žiadny 64-bitový ekvivalent a využitie 64-bitového os je momentálne skôr vhodnejšie do pracovnej stanice ako do domáceho pc,kde sa hrajú hry,používa sa office,nejaký chat/messenger/skype+webkamera,pripájajú sa rôzne joysticky,volanty,mp3 prehrávače a podobné vecičky,v 64-bitových windowsoch je podpora takýchto vecí dosť slabá a niekedy aj neexistujúca.Vista má stále problémy sama zo sebou,bez ohladu na to,či 32- alebo 64-bitová,a na pc,ktoré má slúžiť ako bežný domáci pc,je momentálne väčšia šanca na vyriešenie a odstránenie prípadných problémov na bežnej,32-bitovej platforme ako na 64-bitovej,ktorej nasadenie sa predpokladá skôr v pracovnej oblasti,a nefungujúci joystick a neexistujúci 64-bitový ovládač je skôr okrajová záležitosť.Ano vývoj systémov smeruje k 64-bitovým systémom aj pre domácich užívatelov,ale je to zatial skôr hudba budúcnosti,a zatial ani výrobcovia hier a spol sa príliš nepretrhávajú v tom,aby chrlili 64-bitové hry ako na bežiacom páse.Je pravda,že mnohé 32-bitové programy idú spustiť v 64-bitovom systéme pomocou wow32 v emulovanom moduse,ale často ,ako pri každej softwarovej emulácii,s neistým výsledkom.Niesom nepriatelom 64-bitových systémov na domácom pc,len si myslím,že stále ešte na ich bežné nasadenie pre bežné použitie okrem pracovných pc nedozrel ten správny čas

Rád bych jen uvedl na pravou míru nadpis. Toto není přece vysvětlení pro blbý, blbí toho málo pochopí, tak se jim mnohé ani nedá vysvětlit. Toto je vysvětlení pro neznalé, jinými slovy pro laiky.
Zdravím

Bruh i blbý pochopí, co tím chtěl autor říct. Ten, kdo opravuje takové věci, je gej.

Já bych řekl, že 32 bitová technologie je v reálném životě asi jako spalovací motor. Ten je už zhruba 100 let starý, 32 bit je desítky let stará. Na 64 bit se nepřechází asi stejně, jako se nepřechází na elektrické motory. Je to nové, mnohdy naprosto trapné obavy z nekompatibility, nefunkčnosti, atp. A taky lobbing - umíte si představit, kdyby se přešlo na elektromotory? To by znamenalo pád ropného průmyslu. U 32 bitů je to podobné - při přechodu na 64 bitový systém přestanou fungovat zastaralé 16 bitové programy, které jsou leckde používané a vyvíjené a přechod na modernější architekturu by se výrobcům nevyplatil. Tak jako se ropnému průmyslu vyplatí brzdit přechod na elektrické motory, tak se i některým výrobcům např. různých účetních programů nevyplatí vydat architektonicky modernější verze. Leckdo se mnou asi nebude souhlasit, bude tvrdit, že 32 bitů je prověřená technologie a bude mít samozřejmě pravdu. Jak ale chcete vychytat případné mouchy u mnohem vyspělejšího 64 bitového softwaru/OS, když ho bude používat minimum lidí?