» Poradna » Windows (a jiné OS)

Optiplex 745 Intel Q6600 při instalaci WIN 10 blue dead (IRQL not less or equal)

Zdravím,známý mi donesl staré PC, že by ho chtěl vylepšit. Jedná se o OPTIPLEX 745 MINITOWER. Vložil jsem do něj 7 GB RAM (DDR2 800MHz), různé moduly co jsem našel doma. Defaultní CPU myslím Intel Core2 Duo E6600 nahrazen Intel Core2 Quad Q6600. Počítač hlásil, že daný CPU nepodporuje, po aktualizaci BIOSu na nejnovější verzi 2.6.6. již OK. Přidán SSD disk ADATASU630 240GB SATA3, grafická karta GeForce GTS 250 E a TP-Link TL-WN851N 300Mbps WiFi PCI Adapter.Dell™ OptiPlex™ 745 Tech Specshttps://www.dell.com/downloads/global/products... Při zavádění instalace WIN10 64bit z USB dostanu modrou smrt (IRQL not less or equal). Instalace je funkční, vytvořená nástrojem od Microsoftu v prosinci a jedno PC jsem z ní již instaloval. Zkoušel jsem i spustit 32 bit instalaci (jen abych věděl co to udělá) a chová se obdobně, načítá soubory, začne se "motat kolečko" pod logem a restart (již teda bez modré smrti).Aktuální systém, který tam byl (WIN 7 x32 HOME) běží OK. Napadá mě ještě instalace WIN7 x64 PRO a upgrade na WIN10. Ale preferoval bych čistou instalaci, navíc ještě nemám odzkoušeno (budu dělat dnes po práci), takže je dost pravděpodobné, že to také neprojde.Co jsem zkoušel:Update BIOSuDiagnostika paměti WindowsVypnout v BIOSu TXVypnout Driver Signature EnforcemenVypnout Early Launch Anti-Malware DriversSpustit instalaci v nouzovém režimuCo budu dnes zkoušet:Vyjmutí WiFi PCI adaptéruVrátit původní 4x512 "DELL" RAM - myslím si totiž, že ten DELL má asi nějaký problém s těmi RAM moduly, ikdyž v BIOSu i WIN se zdají být OK.Věděl by ještě někdo nějakou radu, co bych mohl odzkoušet? Případně je při instalaci ještě možnost Enable Boot Logging, ale nevím jak to přesně funguje, ještě jsem nikdy nedělal. Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Vyhoď ten TP-Link TL-WN851N 300Mbps WiFi PCI Adapter a půjde to.

Jak jsem psal, mám v plánu :) - doufám, že to bude jen toto a ne ty RAM.

Přemýšlím, zda budu nazván sprosťákem, když napíši, že jsi idiot. C2Q tam nemá co dělat.Optiplex 765 má čipset Intel 965, takže z tohoto pohledu není s C2Q 6600 problém - má stejný mikrokód jako C2D. Problém je ovšem po prohlédnutí základní desky: má pouze třífázové napájení a pokud nemáš 95W revizi G0, tak to může být závažný problém a při zátěži to shořet. Deska pravděpodobně nemá ani podporu vyšší specifikace VRM, takže v ní nebudou korektně fungovat 45nm modely jako Core 2 Duo E7600. A to ani po modifikaci BIOSu a vložení potřebných mikrokódů.Pokud jde o paměti, předpokládám, že jsi je otestoval Memtestem. Projdou?https://www.memtest.org/Máš zapnuté AHCI?

* Optiplex 745 má čipset Intel 965

Mě by zajímalo kdy jsi našel zmínku o tom napájení desky.

Prohlédl jsem fotky.

Díky už sem to našel. I tu revizi G0.

Píše to jen diskutující, zaměstnaný Dellem. Ne inženýr, co pracoval n a návrhu desky. Jako pokud nepustí OCCT nebo Prime95, tak tu desku asi nezabije. Ostatně třeba tady je doporučení přidělat chladiče na MOSy https://www.bios-mods.com/forum/Thread-Dell-optiple...

(+1) díky za vysvětlení

Vyřešeno, problém byl v RAM modulech. Z nějakého důvodu se desce nelíbila kombinace 2 a 1 GB modulů. Zkoušel jsem 3 moduly 1GB co jsem měl doma, s jedním nenabotoval ani BIOS, s druhým hlásil chyby a se třetím modulem neprobíhala instalace WIN. Všechny přitom ověřeny a jsou 100% funkční a bez chyb. Pokud tam byly jen 3x 2GB moduly, vše se tváří v pořádku a stabilní. Jen na odzkoušení jsem dal i 3x 1GB a také OK. No prostě DELL :)Teploty desky i CPU při zátěži jsou OK, že by ten procesor tu desku usmažil bych se nebál :) - navíc, bude to na kancelářskou práci a ne na hraní her. Takže ten procesor nepojede dlouhodobě na doraz. Krátkodobě jsou teploty přijatelné (1h v zátěži 100%).

Chytne 3 GB RAM, pokud ano v jaké kombinaci?

1GB(a) + 1GB(b) + 1GB(c) - funguje2GB + 2GB + 2GB + 1GB(a) - nefunguje2GB + 2GB + 2GB + 1GB(b) - nefunguje2GB + 2GB + 2GB + 1GB(c) - nefunguje2GB + 2GB + 2GB - fungujedva moduly 1GB mají 800MHz a jeden 667MHz2GB moduly jsou všechny 800MHz

Nicméně jak říkám, nechal jsem tam 6 GB RAM (stačí) a je to vyřešené...

Sloty jsou kanál A1, B1, A2, B2 (= DIMM1, DIMM3, DIMM2, DIMM4)? Aspoň tak to chápu z manuálu na straně 83https://downloads.dell.com/manuals/all-products/esup... a fotky https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/8126LHejP0L._AC_... Potom bych to zkusil:2 GB, 1 GB, 2 GB, 1 GB.

*oprava A1, A2, B1, B2 (= DIMM1, DIMM3, DIMM2, DIMM4)?