» Poradna » Počítačové sítě

Optika t-mobile - možnosti koncových zařízení

V baráku u příteklyně udělali optické připojení od t-mobilehttps://www.t-mobile.cz/opticky-internetrychlost 250/250V nabídce byl modem za probnájem 50 KčNebo koncové zařízení v modu bridge (nejspíš je to terminál od cetinu?) z kterého vede gigabit LAN.Otázka co se dá dát za to..Nejspíš cokoliv co umí VLAN a PPPoE.Přítelkyně má jen 1 PC se 100 síťovkou a wifi jen pro mobilyPC je usporný a beží často (teď win 10, ale uvažuji i o linuxu).Ve windows síťovka má v nastavení VLAN IDTakže stačí připojit terminátor od cetinu nastavit vlan id a vytočit PPPoE a sdílet wifi třeba přes USB (PC nemá wifi síťovku ani nemá sloty kam by šla dát)Nebyl by pak potřeba žádný router/modem a tu funkci by plnil PC (pro wifi by musel běžet).Byt je malý a sdílet internet z LAN do USB WiFi by hádám mělo jít.. ?Mám doma nějaké starší modemy, takže mohl bych je zkusit nastavit pro případ že by byla potřeba WiFi nebi připojit přes LAN další zařízení (vyjímečně, když bych něco zkoušel a prohodit za PC?).Výhoda je že by nemusel zbytečně běžet modem.Zvažuju že by na tom PC mohli běžet i nějaké servrové věci (sdílení dat, synchronizace, zálohování, menší weby/weby - spíš pro hraní spolehlivost bych řešil případně redundancí).Dává t-mobile alespoň veřejnou IPv6?Možná poradit jaké jsou možnosti řešení pro propojení bez veřejných IP (alternativy hamachi, VPN..).Teď asi hloupý dotaz, dát za terminál cetinu switche a udělat víc zařízení za kterými bude PPPoE s 1 loginem jde?Ty modemy co mám doma jsou nejspíš 100 kové. Když bych tam chtěl něco rychlejšího (gigabit), stačí pomalá wifi 2,4 s krátkým dosahem malého bytu, tak co se vyplatí koupit například na bazos (aby to nebylo moc děravé, a bralo to co nejméně energie a umělo to vlan a PPPoE).

Odpovědi na otázku

Ten asi terminátor od cetinu je zadarmo.. :)A ještě ten případný modem na bazosi by bylo fajn aby uměl alespoň FTP a měl USB s podporou větších externích disků (4TB).

Trochu podivné tvrzení u optického připojení a modemem? Tam žádný není.Pokud má optické vlákno do bytu, tak je zakončené ONT, nebo-li převodník optika/LAN @ drát.Takže ONT je buď samostatné a nebo v jedné krabičce s wifi routerem, LAN, RJ na telefon, TV.... něco jako Huawei 8245?Pokud má optiku do baráku a dál to jede po UTP, tak tam stačí cokoliv vrazit svého a nenechat si nanutit do pronájmu jejich obyčejný router.Tak si napřed ujasni, co jde do bytu a jak je to zakončené. Obojí lze do bridge, aby sis za to dal co chceš svého. Ale modem k tomu opravdu nepřipojíš. Amen.

Jak píše diskař, zjisti co tam máš. T-Mobile nabízí optiku od Cetinu, ale má i svojí. Navíc tam zmiňuješ terminátor a ten je pro VDSL...Ale obecně, když máš zařízení v bridge módu a vytáčíš PPP, tak ho můžeš nasdílet zpátky do ETH, ve kterém je zabalený. Za jejich zařízení klidně dej switch, v PC vytoč PPP a to nasdílej do ETH nad kterým výtáčíš a další zařízení ve switchi budou fungovat. PPP na více zařízeních zároveň nejde. Ale celý mi to přijde mimózní a radši bych Ti doporučil dát tam Mikoritka hAP ac2, kterej to dá s prstem v nose, bez starostí a spotřeba bude cca 4W.A konkrétně u nativní T-Mobile optiky si řekni o bridge. Nejspíš dostaneš router kterej v sobě má bloknutý funkce routeru, je natvrdo nastavenej do bridge a je zadarmo. Mám dojem že v něm šla zapnout WiFi, takže by to šlo použít při tom zpětným nasdílení PPP do ETH, ale nejsem si tím jistej a ani jsem to nezkoušel. Veřejnou IP nedostaneš žádnou - IPv6 zatím nemají vůbec a IPv4 je placená (u Cetinu by měla být aspoň IPv6).

Jop, zajímavé.Co dstanu za zařízení a jaké má funkce právě nevím.Technik na dotaz na ipv6 řekl že tam je a že mi technik řekne víc (ale přišlo mi že to trošku zamlžil..).Je škoda že nedávají veřejné IP ani 6 :(Že někde (i PC) můžu vytočit PPP a sdílet (router/NAT z PC) i do switche je dobrá info.Proč zrovna Mikoritka? Malá spotřeba, aktualizace, hodně možností nastavení?Nepřijde ten Mikrotik draho (2k?), a není horší než to zařízení co pronajímá t-mobile?USB tam mají, ale nenašel jsem nikdo jak tam jde sdílet disky (starší routery od stejného výrobce měli sambu, ale nevím jestli jde nastavit i pro wan).To koncové zařízení když by mělo WiFi kam bych routoval zpátky z PC by byla výhoda že bych nepotřeboval do PC dávat WiFi USB AP.. (mám tam dost obsazené i USB porty kterých není moc, a s loty PCI nebo tak ten PC nemá..).Proč ti to připadá mimózní?Přinesl jsem teď asi 4 modemy/routery a některé umí i IPTV (takřže by měli umět i vlan, tak zítra prozkoumám jestli to umí routovat i z LAN(1) nebo jen z RJ11 telefoního drátu a zda to má USB kde jde dát alespoň FTP.. :D

Tak ona je mimózní většina tvých dotazů tady... A ty tvoje modemy určitě z LAN1 routovat neumí, to se můžeš klidně vsadit. Pokud kromě xDSL vstupu nemají i klasický WAN, tak to nepůjde.

Co se ti nezdá na mých otázkách? :DNo mám 4routery a 2 určitě WAN mají, dokonce je možné jako WAN nastavit libovolný port na netisovi. Ty 2 další netuším..Ale žádná nemá USB port :(A nezkoušel jsem VPN kvůli drahé veřejné IP..

V nastavení windows u PPP byla možnost dát víc paralelních vytáčení, jestli to funguje netuším, ale do jejich modemu jsem se na WiFi nedostal. Ještě jsem nezkoumal štítek, ale technici říkali že se do administrace nedostanu a že to nemám zkoušet :D

TP link Archer C80 nebo C6 (C6 ma novy design podobny C80)Na bazaru sezenes mnoho tech starsich C6 a fungovat budou.https://www.tp-link.com/cz/service-provider/wifi-... https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-r...

Tak je od nich krabička na zdi do které vede bílá optika která se může víc ohýbat z ní vede žlutá optika která je náchylnejší (k čemu tam je ta blbá zásuvka z které vede horší kabel opravdu netuším) za tím je Huawei HG8145V5 s vlastním frimware od tm, který to natáhne při prvním zapojení (ještě od techniků) a je v bridge modu (a asi s tím moc nejde dělat, hackování se bojím aby mě pak z TM nechtěli zaškrtit, ale ocením případné rady, návody).Ten samý modem je možné nastavit jako router za 30Kč měsíčně s jiným FW (nutné donést na prodejnu).Připojení nechce v tomhle režimu vlan, jen se nastaví PPoE.Na Windows se mi nepovedlo automatické připojení za ten bridge při stgartu windows ale musí se 2x kliknout v síti na vytočení dialup/modemu :DRouter NETIS co mám funguje.Rychlosti na NTB s rychlou síťovkou 249/248.Na PC bez netise cca 98 s netisem cca 95 down.Pingy s netisem přes terminá na nix.cz kolem 3ms z netise to ukazuje 0.Není veřejná IPv4 ani to vůbec neumí IPv6.Dá se prohazovat Netis a připojení přímo do PC podle potřeby.Zatím jedu přes netis kvůli WiFi, Mobily v pásmu 20 a s výkonem vysálače 15% jedou všude po bytě dost rychle (cca 50 down i up, netis udajně umí 300, ale wan i lan je stejně 100 jako síťovka v PC).Při stahování to jede tak 8mega, procesor na netisovi skáče různě ale někdy přes 90%, RAM má 64MB ale ta mu stačí (nemám tam žádný QOS a spoustu věcí jsem mohl vypnout). Nastavit tam max prioritu pro veškerý UDP jak jsem nastavoval dřív na starších routerech jsem nenašel (to se hodilo na hry a složitejší QoS pravidla domácí krabičky nestíhali řešit) ..Je trošku divný že se platí 30Kč jen za jinou konfiguraci a SW.. To je docela oser protože ten jejich huawei je lepší HW než které za to dávám a musí zbytečně běžet 2 krabičky. Ale provoz podle techniků za elektřinu je menší než 30Kč měsíčně.Nějaké Ukázat celý příspěvek

Takže ti tam dali , co jsem říkal. 8145 fakt není modem. To je zcela něco jiného. Operátor tě nepustí do převodníku, aby mu useři nerozvrtali nastavení a krabičkyu spravuje dálkově. Možná ti umožní přes nějakou samoobsluhu vypínat wifi, max. navolit funkce LAN zásuvek.BFU to užívají zrovna, protože netuší, že opetáror jim vidí do jejich LAN. Tmobilí krabičku nech žít svým životem, vypni jí wifi a dej si za ni vlastní router, tak jako všichni ostatní. Nic jiného nevymyslíš.Náš poskytovatel dává rozumně jenom převodník optika/drát https://www.batna24.com/cz/p/huawei-hg8010-ont-uekqk a za tím si dělej co chceš.