» Poradna » Web a internet

Optická síť

Dobrý den,mám asi 19 m od domu hned vedle koaxalného kabelu, na který jsem připojen transportní optický kabel CETINu a chtěl bych se zeptat jestli by byla možnost se na optiku připojit a kolik by to případně mohlo asi stát.Děkuji.

Odpovědi na otázku

Cetin nemá ceník ani podporu?

Pokud vím, tak Cetin maloobchodním zákazníkům nic nedodává?

Zdravím, záleží na adrese, napište si na zrychlujemecesko@cetin.cz tam Vám to řeknou.

Pokud to vůbec půjde, tak levné to nebude.. UPC před časem podobnou vzdálenost připojení optiky nacenilo na bezmála 300k Kč. Ono řešení výkopu, napojení, povolení,... pro jednotlivou přípojku nacení tak, že se nebudete divit.Navíc pokud už by Vás připojili, tak zcela jistě jako business tarif, kde bych čekal cenu v mnoha tisících až desetitisících měsíčně za internet..

Onehda (uz je to par let) jsem to u O2 poptaval, vzdalenost byla celkem podobna a nebylo az tak silene jak jsem puvodne cekal.Zrizeni 1,-, doba zrizeni 52 tydnu, cena za 50Mbps 12460 bez DPH, cena za 100Mbps 13200 bez DPH, technicky linka umi 10Gbps, SLA 99%, priplatek za 99.5% +15%Samosebou to nemuze konkurovat "optikam" kabelovek a ruznym notne agregovanym produktum, ale neprijde mi to az tak spatne.

Ta cena je šílená. Když jsem dělal u providera, za tyhle ceny jsme poskytovali buď linky s hodně vysokou garancí nebo L2 transporty přes půl republiky.V dalším zaměstnání jsem měl v Praze od UPC nabídku na SLA 99,9%, 100Mbit symetrika (strop 10Gb/s), 2 veřejky. 350kKč za výkop + 3 500Kč měsíčně. Případně se závazkem vyšší cena dle délky s tím, že výkop by si zaplatili sami. Šlo o 200m a dvě světelné křižovatky, kudy by se musela táhnout.Případně bezdrát za stejnou cenu, rychlost symetrických 50Mbit v 17GHz, 99% SLA.Místo toho je tam T-Mobile spoj v 17GHz za podobnou cenu a s podobnými parametry, teď se zase soutěží nová smlouva. Celkový výpadek za pět let provozu byl 2 hodiny, a protože tyhle věci nejsou až tak o ceně, zůstaneme u T-Mobile.

Cena byla v roce 2015 a nepoptaval jsem vyssi rychlost, ale predpokladam, ze by treba 1Gbps byl tehdy rekneme za 16-20 a dneska by to mohlo byt mozna o trosku priznivejsi. Ono to odpovida tomu, ze proste konektivita vicemene nic nestoji - jde jen o last mile.Jinak je to taky dost vec pristupu a pocitani TCO - to jsem mel ja te nezavazuje na X let (kde X bude treba 5 nebo vic) k danemu ISP/technologii/mistu. Co budes delat, kdyz se firma/clovek po 2 letech prestehuje nebo prijde nabidka na lepsi/rychlejsi/levnejsi net? Odepises s usmevem 350k za zrizeni/kopani/technologii? Mimochodem ja jsem to stehoval po necelych 3 letech - to vychazi letmym propoctem skoro na stejno s tvou nabidkou od UPC.Jinak u UPC jsem videl na Sitelu jejich techniku a tak nejak bych verim jejim 99.9% zhruba jako petihvezdickovemu hotelu v Egypte. Jinak SLA je samosebou pravni vec - jak to realne chodi s tim moc spolecneho nema, ale je to aspon nejaka garance proti linkam pro bezne koncaky. Moje soucasne pripojeni jsem ani nepocital podle reality, ale tipnu si, ze by vyslo neco kolem 99.99 (ale u tehle vypoctu a SLA zalezi strasne na metodice, takze i jakakoli DSL nebo kabelovka muze vyjit jako nejspolehlivejsi ze vaech - staci kdyz jako vypadek budes povazovat nedostupnost delsi nez hodinu )

Je úplně jedno, že ti vede optika kolem domu, stříhat ji nikdo nebude. Důležité je jak daleko je místo, odkud by se tahala optika k tobě, jestli by šlo vlákno - teoreticky - zafouknout do stávající chráničky, nebo se bude tahat celé nové vedení. Někde to jde vzduchem po sloupech, někde se musí kopat výkopy a pak se to vyplatí pro panelák a ne pro jednoho klienta.

Ale jo, stačí tam dát cedulku "Ten kabel tam dole v zemi obsahuje hodně mědi" a on už to někdo přestřihne dokonce zdarma a nenápadně.

Ten kabel tam dole v zemi obsahuje hodně zlata

Někdy jsou dotazy a úvahy docela dětinské.Nicméně za peníze je možné cokoliv. I když si myslím, že např. na produktovod nafty by tě stejně nikdo nepřipojil, tak to bude stejné u této optiky.Zkus je poptat. Ale pod půl mega, nicméně spíš bych odhadl nižší milióny, to nepůjde.Pro koncáky má Cetin své DSLAMy a ty jsou pro tebe důležité.

Nieco v style: ze byva pri plynovode a chcel by pripojit plynovu pripojku.

Ahoj.Nevymýšlej hlouposti.Koukni se do oficiálního ceníku CETINu.Na 99% nemáš důvod využívat jiné, než standardní zákaznické rozhraní.