» Poradna » Notebooky

Oprava základní desky

Ahoj, chtěl bych se zeptat jakým způsobem se provádí opravy základních desek u notebooků. Prosím nepište mně, že se vyhodí a dá nová (toto je také řešení), ale setkal jsem se na Internetu, že opravdu existují servisy, které se zaměřují na opravu desek právě do notebooků. To, že mohou proměřit jednotlivé čipy, kondenzátory, odpory,... (a vyměnit vadné bych pochopil), ale myslel jsem že na desce se nachází několik plošných spojů (ve vrstvách, které jsou vzájemně izolované). A tak, když třeba v prostřední vrstvě dojde k porušení vodivosti plošného spoje, tak jak toto opraví? To asi nejde, ne? Nebo je to úplně jinak.Díky

Odpovědi na otázku

Ono dost záleží na tom, co s deskou je. Ne vše jde opravit a ne u všeho má oprava ekonomický smysl. A to, co popisuješ, bude patřit do kategorie "Neopravujeme, měníme".

Ano, vyhodí se deska a dá nová. Opravovat může mít smysl max u něčeho evidentního a jednoduchého. Nejdražší je lidská práce, člověk, který tyhle věci umí a má vybavení, určitě nebude pracovat za 200 za hodinu. Klíčová otázka je, za kolik seženeš určitě funkční desku z vraku, zatímco oprava je vždy tak trochu loterie. Pokud se nepovede třeba flash BIOSu, odpájí se paměť (asi se to dá udělat i na desce, ale já sundaval), přehraje, připájí zpátky. U PC desky když jsou vylitý kondenzátory, taky otázka par korun a chvilky času. I tak si myslím, že se to ale v běžné spotřební kategorii vyplatí opravovat jen těm, kdo si to udělají sami a skutečně je to stojí pár korun za díly a čas. Jinak abys změřil třeba kapacitu kondenzátoru, musíš ho měřit vyndaný, aby ti měřák neukazoval nesmysly. Představ si, kolik jich na průměrném motherboardu je a dojde Ti, že repasovat stylem "proměřit kondenzátory a vyměnit poškozené" je vlastně totální blbost a spíš se to děje stylem "podívám se, vyměním nafouklý + i ty nenafouklý, který jsou poblíž nějakýho zdroje tepla a uvidíme". S tím proměřením čipů bych to taky neviděl tak optimisticky, spíš logickou úvahou se dojde k tomu, že je u konkrétního "čipu" problém a tak se udělá něco jako reball/reflow nebo výměna. Ohledně více vrstev - netvrdím, že to neexistuje, ale v tom, co jsem dělal, jsem nic takovýho neviděl. Desky byly vždy obyčejnej oboustrannej tišťák, akorát tam těch cestiček je fakt hodně. Ale v patrech nad sebou uvnitř desky nebyly.

Elektrolytické kondenzátory lze orientačně měřit i zapájené na PCB desce, jen je potřeba mít na toto speciální měřák (či spíše tester). Jde koupit za pár stovek. Finta spočívá v tom, že pro taková měření se používá napětí do 300 milivoltů (0.3 V), takže se neotevřou přechody tranzistorů a diod = nelze nic zničit.

Děkuji za rozumnou odpověď!

Základ je elektrické schéma a layout PCB s rozmístěním součástek. Podle toho, jak se závada projevuje se soustředíš na místo, kde by mohla závada být. Zkontroluješ mikroskopem vizuálně součástky a spoje na spáleniny, přerušení pojistek. Na různých fórech zjistíš, zda se nejedná o typickou závadu, ke které dochází kvůli špatnému návrhu či výrobní vadě součástky na daném typu laptopu. Multimetrem proměříš pasivně součástky ve vytipovaném okolí. Po zapnutí pak podle schématu projdeš měřící body a některé servisní manuály obsahují i konkrétní postupy při hledání nejčastějších závad. Ale nejdůležitější je vědět jak součástky fungují a umět pochopit funkci obvodu. Jinak je to hledání jehly v kupě hnoje. Prasklý/přerušený spoj se dá opravit jen někdy. Pokud vede ve vnitřní vrstvě (běžně 4-6) a pak zespodu do nějakého BGA poudra, tak to asi fakt nepůjde.

Pokud by někoho zajímalo, jak opravovat desky notebooků, tak mohu doporučit youtube kanál https://www.youtube.com/channel/UCooKQlg-HZ0PFAPc... Jsou tam videa o opravách mobilní elektroniky a hlavně základních deskách notebooků. Pomocí těchto videí se mi podařilo opravit jednu desku v mini počítači (která má stejnou strukturu jako v notebooku), která měla zkrat. Samozřejmě jsou na to ale potřeba alespoň základní znalosti elektroniky a potřebné vybavení. A pokud by někdo náhodou měl odkaz na nějaká videa, nebo jakékoliv materiály s opravami desek pro stolní počítače, tak bych je uvítal velmi uvítal.

Na desce má smysl měnit pouze elektrolytické kondenzátory a možná nějakej vyhořelej MOSFET. Pokud je to cokoliv jiného, tak je obvykle problém identifikovat přesnou příčinu závady a skončí to výměnou celý desky.Že by někdo opravoval vodivé cesty na vícevrstvém PCB - to už je úplné sci-fi.Na noteboocích je příčinou obvykle to, že se základní deska v notebooku různě kroutí a deformuje, jak to spratci tahají v batozích, atp. Takže dřív nebo později se nadělají studeňáky pod švábama.

nevím potrbuju to na prezentaci mlatim ahoj ahojn nennnene ronald mcdonald to spraví