» Poradna » Programy

Oprava textu napsaného jinou klávesnicí

Při práci na PC píšu sice rychle, ale tak, že se dívám na klávesnici a ne na monitor. Navíc používám jak české, tak i anglické rozložení klávesnice. V praxi se pak stává, že napíšu kus textu a následně zjistím, že místo českých znaků tam mám čísla a jiné nesmysly. Opravuji to pak ručně. Úplně nejlepší by bylo, aby toto zapracoval do sebe MS-Office, ale to jsme asi malý trh. Nemá na to někdo fintu?Díky.

Odpovědi na otázku

Tak používej jednu klávesnici. Na CZ klávesnici se dají napsat všechny ASCII znaky. Koukni se na AltGr.

To samozřejmě vím, ale bohužel zvyk je železná košile a tak starého psa jako já nenaučíš už asi žádným kouskům.Navíc aby to bylo zajímavější, tak protože jsem ze slovenska, tak používám slovenskou klávesnici (kde kromě ů je vše co potřebuji pro občasné psaní v češtině) a jako druhou používám Polskou-programátorskou. Ta je v podstatě stejná jako anglická a navíc s ALTem vrací spoeciální polské zbnaky). Tedy pro 4 jazyky využívám 2 rozložení klávesnice. Mít pouze českou, asi bych všechny ty spešl znaky nepobral.

blbost - Alt+Num napises vse co chces, je jedno jaky jazyk

To sice vše napíšeš, ale je jednodušší se přepnout do takové mutace ve které potřebuješ něco napsat. Já třeba používám dvě klávesnice CSQ (Czech QWERTY) a US protože ta je vhodná jak pro programování, tak rychlé psaní v angličtině, navíc pak nemám problém přijít k "anglickému" pc a psát na něm (jak jste jistě pochopil anglické pc nebude mít klávesnici popsanou tak jak mi, ale jako anglická/americká klávesnice)

Nechápu jak s tímhle názorem může někdo nesouhlasit... myslet si, že se dá psát na jedné klávesnici jak český text, tak kód... to může fakt jen... (doplňte sprosté slovo)

Ten kód se ještě dá, složené a hranaté závorky jsou šikovně u sebe. Horší je to s více jazyky, zvlášť když mají různá diakritická znaménka. Sice to teoreticky jde napsat na CZ klávesnici, všechna znaménka tam jsou, ale je to nepraktické. A zadávání číselných kódů je vyloženě nouzovka.

Kód na jedné klávesnici se dá, třeba Česká programátorská.

Řeknu to jinak ... třeba používám klávesnici určenou pro US trh ... a třeba je mi líto si na ni lepit ty český popisky ... nevím ... nebo mě posadí k pc kolegy z US, francie apod ... prostě možnost přidávat a odebírat klávesnice a pak je přepínat je to nejzákladnější co od moderního psacího stroje očekávám ... já vím, že na hry většinou stačí WASD a myš, ale na práci je dost často potřeba víc

S tím souhlasím, asi jsem nějak blbě četl o čem se bavíte. Na české programátorské bych český manuál taky nepsal.

Už tě vidím, jak s alt+num píšeš nějaký dlouhý rozsáhlý text , to je dobré tal jedině třeba pro programátora, který si tím sem tam napíše nějaký "speciální" znak. Na psaní jako na psacím stroji to fakt není.

Tak to je opravdu složitější. Já jsem zase zvyklý na CZ klávesnici a na té i programuju. Těch několik znaků se dá naučit.

napiš si na to makro kde ty znaky najdeš a prohodíš..;) ale zamění ti to i ty co chceš aby zůstaly...

Na to makro jsem právě myslel, chtěné znaky bych uhlídal. Boužel nejsem zběhný ve VB a kolegové se moc s pomocí nehrnou. Jeden mě nasměroval na funkci SubStr(), ale nic bližšího jsem k ní nenašel...Dal mi toto:Sub Quote_Text() With Selection.Range .Text = Chr(34) & .Text & Chr(34) - toto by se snad mělo nahradit právě funkcí SubStr() zde se asi opakoval předchozí řádek pro všechny nahrazované znaky ? .Select '<<<<< End WithEnd Sub

Jinak tohle není o zběhlosti v VBA, ale vůbec ve zběhlosti v programování obecně. Pokud na to chceš jít tak, jak jsi tady naznačil, tak moc o programování a algoritmizaci nevíš. Kde že to vlastně pracuješ? Blbě píšeš na klávesnici (sice muset psát na několika klávesnicích různých jazykových rozložení určitě není tak jednoduché, ale...), chceš to řešit skriptem a programovat neumíš...

Pracuji řekněme v projekční firmě a dělám nabídky, nějaké technické specifikace atd. Samozřejmě ve všech uvedených jazycích (CZ, SK, PL, US). Za dlouhé roky se mi osvědčila kombinace PL-programátorská na US a PL + SK na SK a CZ (chybí pouze ůŮ, ale na to mám super elegantní makro v HotkeyP, které funguje všude, kde se zadává text).Píšu celkem rychle, i když pouze všemi šesti. Bohužel dívám se na klávesnici (ne pořád) a když zapomenu přepnout klávesnici, tak je kus textu napsán blbě - a je úplně jedno jestli ě zadávám na klávese 2, nebo +e, stále je to chyba. Když se pak podívám na napsaný text, stoupne mi tlak, musím na začátek blbého textu a ručně přepsat ty znaky.Měl jsem představu, že dám SHIFT+CTRL+ X krát šipka vlevo, takto si označím špatný text, vyvolám makro (které mi nikdo nechce poradit !!!) a předem definované znaky, nebo jejich kombinace se zamění za správné. Přišlo mi to docela šikovné a myslel jsem, že je nás takto postižených více.K tomu přepnutí klávesnice - mám takový ničím nepodložený pocit, že po přechodu na WIN10 se to zhoršilo, jakoby se klávesnice sama přepnula např. při odskočení z WORDu do jiného programu a zpět.Jinak to co jsem říkal, že by to mohl umět i ten WORD – když někdo uvidí napsáno: tato 4esk8 v2ta je naps8na na 3patn2 p5epnut0 kl8vesnici. – tak hned pozná, jak tato chyba vznikla a ví jak má věta vypadat správně. V době polo-autonomních vozidel a všudypřítomné AI by to byl pouze takový asistent psaní česky.Škoda, že kromě hodnocení, že neumím psát a neumím programovat (což není pravda, není všechno jen VB), jsem od odborné veřejnosti nedostal jinou radu. Kdybych uměl aspoň jedno z toho, nemám problém a nemusím se obracet na forum.

No, tak teď mi připadáš jako kecálek. "Škoda, že kromě hodnocení, že neumím psát a neumím programovat (což není pravda, není všechno jen VB)"...ano, není všechno jen VB. Ale programování je v podstatě stále o tom samém. Stále stejný princip, stejná algoritmizace...jen syntaxe se mění, různé možnosti knihoven a podobně. Ale to jak jsi naznačil ten svůj postup na tohle, to mluví za vše a tímto jsi tomu nasadil korunu.Jinak jak to dělají jiní lidi, kteří např. překládají mezi několika jazyky? I tvá ukázková věta...takže tak.

Ani na velkém trhu neexistuje žádný způsob, jak by MS-Office (nebo kdokoliv) poznal, jestli autor myslel řízek nebo 59yek. Rychle asi píše většina z nás. Stejná většina určitě ví, kdy si přepnula klávesnici na jiný jazyk, zvlášť pokud píšeme i jazyky, které vůbec nepoužívají latinku.

Občas používám funkci osk.exe (klábosnice na obrazovce) a někdy se mi stane, že špatně kliknu na místo kam chci psát a klikám Pánu Bohu do oken. Tak bych uvítal, kdyby, pokud se nikam nepíše se naklikaný text někam uložil, abych ho do správného místa mohl přenést třeba přes schránku. Případně když omylem stisknu cAPSlOCK a nevšimnu si toho se takhle špatně napsaný text mohl nějak jednoduše opravit.

Po PSANÍ S cAPSLOKEM převést na malá/velká zas takový problém není. Já bych uvítal (abych nemusel vstávat od rozdělané práce ve skluzu), kdyby si někdo místo mě občas došel na záchod.

Jednoduchá finta je mít dvě klávesnice s různými jazyky. Bylo to tady na někdy začátku prázdnin.

A MS Office by měl zapracovat změnu kombinací všech jazyků vůči sobě?MS Office ti umožňuje napsat si makro, které pustíš na označený text a to ti přeháže jak záměnu písmen, tak i třeba záměnu CapsLocku.

Ono to celá vypadá spíš na vymyšlený problém. NIKDO nenapíše např. stránku textu bez průběžné vizuální kontroly. A na opravu p8r 58dek ne4esk0ho textu оу ьфлкщ в2дщ тф vrabce.

ne ne, vymyšlené to není, bojuji s tím denně.Ukázka - ono i takov7 kr8tk7 text se opravuje docela otravn+e a p+ritom by ten Word mohl u+z na z8klad+e p8r v7skytů poznat +ze je to 3patn+e. Nějaká udělátka už používám, např na písmeno ů a Ů. Je podstatně jednodušší pamatovat si CTRL+SHIFT+U, když to navíc použiji 1-2x denně. Ale zase ° už leta píšu pouze jako ALT + 248. Mohl by mi někdo napsat ten script do WORDu, já bych si už doplnil ty kombinace znaků.Díky.

A co když v textu budeš mít číslice, znaky +!@#$%^&*() ? Ten skript ti je nahradí taky.

to je méně častý problém, to bych ohlídal ručně. Míň práce bude s chtěnými znaky, než mám teď s opravou "překlepů".

Zásadní chyba je to, že při psaní koukáte na klávesnici a ne na monitor. To je celé od základu špatně. Správně se při psaní na PC nemá člověk na klávesnici vůbec dívat, ruce má držet na jednom místě a pouze při psaní přesouvat prsty.

Přesně. Jak se ukázalo, ono to zjevně úzce souvisí s tím, že dokonce na klávesnici vůbec správně psát neumí.

Takže asi nakonec chudák dostal podobný pojeb, jako od těch kolegů

To by Word asi poznat nemohl, protože i to, co tady máš špatně, píšeš špatně. Na anglické klávesnici otravně = otravn2 (ne otravn+e), už = u6 (ne u+z), špatně = 3patn2 (ne 3patn+e). Píšeš všemi deseti? Proč píšeš malá písmena s diakritikou ze čtvrté řady pomocí mrtvé klávesy?

No jo, i tak píše blbě. Pokud by tu větu psal na anglické klávesnici, tak by vypadala takto:U6 na z8klad2 p8r v7skyt; poznat, 6e je to 3patn2.S tím "ů" si si nejsem úplně jistý, psal jsem to na české programátorské.

No to makro bych právě potřeboval. Bohužel nejsem doma ve VB a jeho implementaci do Office. Jistě bych mohl otrocky nahrát makro na změnu pro ě, pak další pro ř, pak další pro ů atd. nakonec zaznamenat makro pro postupné zavolání těch dílčích, ale to je asi zvěrstvo, když tuším, že na to bude nějaký primitívní skript. Pánové sejděte z výšin a pomozte.

To není o trhu. Je spousta jazyků, které by tohle musely řešit. Spíš jde o to, že se tím ani MS nezabývá, protože je to takový tak trochu...nesmysl. Pokud někdo píše nějaký dlouhý text (knihu, článek...), tak spíš logicky bude používat jednu klávesnici pro ten jazyk, ve kterém píše (všemi deseti, rychle jako na psací stroji). Pokud někdo píše třeba nějaká program, tak se musí spíš dívat tak zhruba 50/50 na monitor a na klávesnici, pro něj nebude problém si třeba tu klávesnici dle potřeby přepínat, nebo používat alt+numerickou klávesnici.Takže bych spíš změnil své (zlo)zvyky. Asi právě to bude důvod, proč se kolegům moc nechce ti s tím pomáhat.

Dámy a Pánové, já nechtěl poradit a naučit se profesionálně psát na klávesnici. V mém věku s tím začínat je jako bych chtěl studovat kardiochirurgii.Navíc toto je otázka na jiné fórum.Připadalo mi to jako potenciálně běžný problém a chtěl jsem ho řešit technickým fíglem, t.j. zautomatizovat si otrvnou opravu překlepů.Tomu vzniku už asi nezabráním.Škoda, čekal jsem, technickou radu...

To právě vůbec není běžný problém. Ani v nejmenším, promiň. Kdyby byl, tak dávno existuje několik řešení.

No, on to běžný problém je, a řeší se ve Wordu vestavěnou funkcí s názvem Automatické opravy. Je však do ní potřeba dopsat slova, ve kterých se často dělají překlepy a také čím se mají nahradit. Ta funkce by měla být v Možnostech aplikace Word --> Kontrola pravopisu --> Možnosti automatických oprav. U jiných verzí Wordu je možné, že ta cesta se bude trochu lišit.

To není ono. Jednak nemám nervy vidět ty chyby a neopravit je hned ručně. Kdybych i spustil ty opravy, stejně bych musel potvrzovat nahrazení jednotlivých slov. Ale já přece dopředu vím, které znaky je třeba zaměnit, navíc nezávisle jestli jsem už někdy takové slovo použil, nebo je to premiéra...

Nic nemusíte potvrzovat, stačí zatrhnout položku "Nahrazovat text během psaní".

Tak dle vašich komentářů soudím, že běžně píšete delší technické texty a děláte minimálně základy programování/kodérství. Pokud jste se dosud nenaučil psát všemi deseti tak vás celkem lituji, protože to je při takovéto práci nutnost.

klávesnice na tabletu a program vidím co píšu prostě psát na dotykový displej.já vím drahá rada vyžaduje investice omlouvám se nic lepšího jsem nevymyslel

Na tuhle blbost ani nic kloudného vymyslet nejde. Snad ty automatické opravy, ale ty řeší spíše normální překlepy. Jít s tím na tohle..ale budiž.

Takže klasika - udělej si sám. Pomocí mého starého dobrého prográmku HotkeyP (díky, díky, tisíceré díky) jsem udělal skript, který to celé řeší, navíc v libovolném programu. Ukážka na videu:https://www.dropbox.com/s/v1e7j90mt86srf1/Video_2... Je to na jednu klávesovou zkratku, a vykoná se:- copy do schránky- spustit notepad- vložit, označit, ctrl+h, opakovaně zadat kombinace znaků a nahradit, nakonec označit, copy do schránky, zavřít notepad- v původním programu ctrl+vJUPÍ

Pardon - prográmek není můj. Je to dílo p. Petra Lastovičky.Používám ho už hodně dlouho (např CTRL+SHIFT+* pro ztlumení/odtlumení zvuku na nemultimediální klávesnici a hodně podobných berliček). Doporučuji do pozornosti - může být hodně užitečný.