» Poradna » Mobily

Oprava Nokie 3410 nebo aspoň vytažení kontaktů

Dobrý den,prosím vás, potřebuji moc nutně dostat velmi důležité kontakty z interní paměti mého telefonu, který douhá léta spolehlivě fungoval, ale najednou sám z ničeho nic přestal fungovat. Zálohu mám, ale dost starou, mnoho nových důležitých kontaktů v ní nemám a moc je potřebuji (já vím, je to moje chyba).Jde mi hlavně o ty kontakty, až je vytáhnu a ihned zazálohuji, je mi v podstatě jedno, co bude s telefonem. Upřímně jsem hodně rád, že tento telefon neumožńuje do interní paměti ukládání skoro ničeho jiného než kontaktů. Problém je to ale tak hodně speciální a delikátní, že se ho pokusím celý piblížit:Dlouho jsem používal "nerozbitnou" (ale samozřejmě šetrně) Nokii 3410 k plné spokojenosti na to co jsem tehdy potřeboval, jako hlavní telefon. Najednou se ale Nokia 3410 začala sama vypínat a pak nešla vůbec zapnout, po zapnutí tlčítkem se jen rožlo podsvícení, ale jinak se nedělo nic, ani na displeji nic nebylo.Nokii jsem šetrně kompletně rozebral a zjistil jsem, že je 1 integrovaný obvod vytečený, což bude jistě příčina, ale nechápu, jak se to mohlo stát? S mobilem jsem zacházel šetrně a žádné výpočetně náročné operace (náročné 3D hry, HD video, databáze, multithreading, ...) takto nevýkonný telefon taky vůbec neumí, tak jak se to mohlo stát?Po dlouhém hledání na internetu jsem zjistil názvy, typy, funkce a popisy jednotlivých IO a hlavně to, že tento vytečený IO je právě procesor "Texas Instruments MAD2WDI C GSM Baseband Processor" a že paměti Flash a RAM jsou v pořádku bez porušení, což je pro mě hodně dobré a důležité pro potřebné vytažení kontaktů. Kontakty se ukládají v mobilu do Flash paměti, nebo ne?Prosím vás, potřebuji se zeptat, na internetu totiž na téma oprav mobilů a výměny čipů moc stránek není, spíše skoro žádné:-Jak náročná je oprava? Mám pokročilejší znalosti elektrotechniky a informatiky a mikropáječku. Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Vytečený IO? Co by asi tak z integrovaného obvodu mohlo vytéct, nic tekutého tam není Tyhle obvody nikde samostatně neseženeš. Prostě si kup někde v bazaru funkční telefon a zkus paměť z té mrtvoly přehodit do toho funkčního telefonu. Ale mám pocit hraničící s jistotou, že data z toho takto stejně nevytáhneš. A upřímě, jestli není lepší zálohovat data, než potom investovat nesmyslně tolik času a peněz do zachraňování a ještě k tomu na takovou vykopávku, že Luboš123456, oblíbený troll

Pod tím CPUčkem je takový vytečený flek nepravidelného tvaru z černé hmoty stejné jak pouzdro čipu. Vím, že v čipech nejsou žádné tekuté části, tak že čip nevytekl, jen se asi roztekla jeho část nebo část jeho pouzdra (roztekl/vytekl - chyba v názvu - drobný detail).Zálohovat zálohuji v pravidelných časových intervalech, zde jsem to nestihl o 1 den.A myslíš, že to přehození čipu - toho funkčního - té paměti flash, ne toho roztečeného CPUčka, do jiného mobilu, půjde udělat mikropáječkou nebo na to potřebuji nějaké speciálnější nářadí a díly?

Super, mě to hned nedošlo, ale zmínil to tady kolega dole. Ne, opravdu to není roztečený procesor, ale je to lepidlo, kterým je čip přitmelený k desce. A vývody má dole v tom lepidle (najdi si na netu, jak vypadají čipy v pouzdrech BGA), to mikropájkou fakt pájet nejde, dělá se to horkým vzduchem. Bohužel to ovšem je vyloučeno tím, že je čip kromě pájení ještě přitmelený.

ad. BGA) Vím, jak vypadá BGA, ono v tom fyzickém mobilu je to mnohem menší než na obrázku a na 1. pohled to nebylo dobře vidět (moje chyba) Ono i na obrázcích na netu to člověku může snadno uniknout, když se dostatečně nezaměří na detail.ad. lepidlo) Při bližším detailnějším pohledu to vypadá jako lepidlo, z 3 stran to je úhledný tenký pásek kolem CPU, ale z levé strany je to opravdu hodně divně vytečené do černého nepravidelného ošklivého fleku. Proč to vyteklo? Něco se tam muselo přehřát? Co a proč se mohlo v tak starém mobilu starém CPU přehřát, když ten CPU ani neumí žádné výpočetně náročné operace?ad. přilepení) Přece tehdejší servisy musely i tyto čipy při poruše nějak měnit (tehdy se neměnily celé desky plošných spojů, ne?), tak to přece musí jít nějak odlepit a odpájet a přilepit nový, ne?

Ne, to lepidlo fakt nevyteklo přehřátím, tvoje dedukce o tom, že zrovna tento "šváb" odešel, je tudíž zcela mylná. To lepidlo vyteklo už ve výrobě, když ho tam nanášeli a nejspíš se ho tam dostalo o trochu víc. To bylo zcela běžné, že na některé straně přesahovalo čip. Jinak ono opravdu teplem neteče, to si můžeš zkusit. Každopádně závadu začni hledat od nuly, protože v tomhle to fakt není. Tyhle telefony a platí to i pro smartphony, obvykle pokud ze dne na den chcípnou, umřely na chybu flash paměti. To je zdaleka nejporuchovejší čip.

Kde a jak mám hledat chybu?

Není jak, na tom doma nic nenaměříš.

Je to předpokládám tohle? https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nokia_3410_-_mo... Takže to kolem čipu je lepidlo. A to co vypadá jako nožičky IO, žádné nožičky nejsou, ty jsou po celé ploše zespodu čipu, zalité tou pryskyřicí. Od určitých generací Nokia začala lepit k desce nejprve ty větší čipy a potom už lepili všechny. Máš jedinou malou naději, že by nebyla přilepená flash paměť, ale jak jsi sám správně psal, tak Nokia tam měla nějaké ochrany a nebylo možné jen tak přehodit čip do jiného telefonu.

Tuhle slohovku fakt nikdo nebude číst dál, než první kapitolu. Starou zálohu máš, svoje číslo původní, tak o nic nejde. Až tě budou chtít novější kontakty oslovit, ozvou se ti a postupně si je doplníš.

No tak sorry, jsem v koncích, snažil jsem se to nějak napsat co nejkratší, aby byly zachovány nejpodstatnější informace. Prostě se mi v mobilu nevím jak roztekl IO - procesor - je pod ním černý nepravidelný flek z hmoty podobné plastu a já potřebuji dostat data - kontakty - z jiného IO - z flash paměti, která vypadá že je úplně OK. Jde mi jen o ty kontakty, co bude po vytažení kontaktů se zbytkem telefonu mi bude jedno.Jde pájení zvládnout mikropáječkou? Nebo potřebuji ještě něco?A servisy to nějaké dělají?

A ty vážně tvrdíš, že máš znalosti elektroniky??? Ten obvod je nejspíš BGA a to z něj nic neteče, ale to je lepidlo, kterým je přilepený k desce. Ty tam vážně vidíš jeho nožičky, které bys mohl pájet mikropájkou? Telefony této generace už mají pokud si dobře pamatuju z doby, co jsem je opravoval, všechny čipy v provedení BGA a pokud ne všechny, tak většina jich je k desce přitmelená. Takže možnost uspěšné výměny se limitně blíží nule.

Odepsal jsem nahoře.S tím lepením, přece tehdy servisy při poruše musely ty čipy nějak měnit, tak to nějak musí jít nejen odpájet (tím horkým vzduchem), ale i nějak odlepit a odpájet, ne?

Budeš se divit, ale ty lepené šváby se samozřejmě neměnily. Pokud byl některý z nich vadný, měnila se celá deska. V té době, když Nokia začala lepit většinu čipů, odešel jsem ze servisu, protože měnit desky a displeje mě nebavilo. Za tu neopravitelnost můžeš poděkovat EU, která zakázala používání olova v pájkách. Když se přešlo na bezolovnaté pájky, telefony začaly být hrozně poruchové, protože ta bezolovnatá místo klasické kombinace cín + olovo má jednak výrazně vyšší teplotu pájení, takže čipy dostávají mnohem víc zabrat, ale hlavně ty spoje jsou mnohem křehčí a proto výrobci museli ty BGA čipy s větší plochou začít lepit, aby trochu zmírnili namáhání samotných spojů při nárazech telefonu. No a s tím přišla taky neopravitelnost...

MAD2, to vypadá na DCT3 a tu bych uměl...Ale vzhledem k místním mínusákům tady, mne musíš zkontaktovat na jiném fóru.

To jako opravdu? Který člověk běžně doma má specializované procesory a IO, navíc z 20 let starých mobilů? Pokud to není vtip, moc by mi to pomohlo, rád se s Tebou spojím, mám mobilní číslo a e-mail, napiš sem.

ktory clovek ma dolezite kontakty v 20rocnom mobile? Ja ich mam napr. uz pomaly 10 rokov na googli, takze ked sa hned teraz pokazi telefon, osr*l ho pes! Zoberiem druhy, pripojim sa na ggl konto a idem dalej.

Měl jsem to jako hlavní mobil, protože jsem chtěl používat tlačítkový a tento už jsem měl doma. Právě jsem si chtěl udělat poslední zálohu - do sešitu a poohlédnout se po nějakém novějším, ale tu zálohu jsem o den nestihl. Chyby se můžou stát každému, teď jen se z nich poučit a jak z nich ven? (Jeden člověk mi tu radí horkým vzduchem, ale že se to nemusí povést.)P5edpokládám asi správně, ten čip nemáš, že?

to poznam tak raz mesacne pride do servisu chlapik/pani co prave chcel urobit zalohu dat na HDD, ked sa "znicoho nic" pokazil. Kwa vy mate smolu teda

jasný.. vždycky se disk podělá těsně před tím než chtěl dotyčný udělat první zálohu

Vtípky jsou vtípky, klišé jsou klišé, vypadá to jako klišé, ale toto se mi stalo poprvé. Jinak se zálohami problémy nemívám. Spíše, že něco nemůžu ve starých zálohách hned najít, ale až po čase, že zálohuji zbytečnosti, ... . Toto je fakt unikát.

Tady máš Lukáši odkaz na opravu Nokia 3410 http://www.mobilservis-brno.cz/servis-mobilu/nokia/3xxx-...

Napríklad ja.... Komplet boxy, náradie aj IO

Mám už nové, aktuálnější informace, ono žádný učený z nebe nespadl. Měl bys prosím ten kabel? Můžeme se nějak domluvit na zapůjčení, prodeji, předání? Jaký SW k tomu použít? Stačí kabel + PC s vhodným SW?Skutečně jsem viděl, že hlavní CPU nemusí být vytečený, že i takto může vypadat lepidlo na podlepení čipu a že tedy problém může být někde jinde, v jiné část HW, v SW, ... . Pokud se telefon chová takto, lze s ním skutečně komunikovat přes servisní SW?

1/ z toho MADka nic nevyteklo, to je standardni podlepení pryskyřicí.
2/podlepené komponenty nejde měnit
3/ nejdříve se měří, pak až něco měni
4/ na 3410 můze být vada kdekoliv jinde (oscilator, ccont, a samozřejmě i ty paměti)

1.) To nevypadá jako standardní podlepení pryskyřicí, hmota je jen pod tím jedním čipem, je černá nepravidelného ošklivého tvaru z hmoty podobné hmotě pouzdra. Pod jinými čipy není této hmoty ani známka.2.) To co 1.).3.) Měřit to nemám čím, ale po zapnutí mobilu se jen rožne podsvícení na poloviční jas (což tento mobil nikdy neuměl regulaci jasu, má jen 100% světlo a 0% tma) a na displeji není nic, ani nevyzve k zadání PINu, nevydá ani žádný tón a podle fleku pod CPU to asi bude tím.4.) To co 3.)Přepájet by to být mělo, ale bude stačit mikropáječka? Podle fleku pod CPU si myslím, že závada s největší pravděpodobností bude tam, ale jak a čím můžu jinak diagnostikovat závadu?

1) neuč orla létat, Slávek to napsal dobře, je to skutečně lepidlo pod čipem, i kdyby ses na hlavu stavěl. A nic z něj nevyteklo, jen ho tam prostě ve výrobě dali trochu víc a bylo to naprosto běžné.Tvl. jak to chceš pájet mikropájkou? Znovu opakuji, najdi si fotku BGA obvodu zespodu, ty evidentně vůbec netušíš, jak to vypadá. Ty nožičky nejsou po obvodu, ale jsou to jen cínové kuličky v rastru pod celou plochou čipu. Jak by ses tam asi tak chtěl dostávat mikropájkou? BGA čipy se pájí výhradně horkým vzduchem, jinak to nejde. Ne že by to nešlo zvládnout doma, jde to dokonce klasickou elektrickou horkovzdušnou opalovací pistolí, ovšem za předpokladu, že čip není tmelený k desce, což tento bohužel je. Závadu nemůžeš diagnostikovat nijak, při opravách se vycházelo ze zkušeností podle chování telefonu. Na těchto telefonech s BGA čipy už toho k měření moc nebylo. Pokud byl telefon takto mrtvý, tak ani nekomunikoval se servisním SW a nešlo to nijak diagnostikovat. Takže se maximálně připojil k flashovacímu přípravku a zkusil se do toho natvrdo natlačit firmware a když to nešlo, měnila se celá deska. Skutečné opravy telefonů s měřením parametrů na měřicích bodech končily někde tak u řady 5110, 6110, 6150. Ty všechny ještě měly klasické obvody s nožičkami. Ale pak přišly 3210, tuším první Nokia s BGA obvody, které ještě nebyly lepené a daly se měnit, ale už se tam díky BGA pouzdrům nedalo na vývodech IO nic měřit, takže se už jen začalo vyměňovat čipy zkusmo. Tam to ještě nebylo nijak chráněné, takže podle závady se odhadlo, ve kterém čipu by mohl být problém a ten se vyměnil. Když nepomohlo, vyměnil se další atd. No a pak přišlo lepení BGA a to byl úplný konec opravování

By jste se divil ale i podlepené součástky lze vyměnit, např. podlepené CPU se dají vyměnit, úspěšnost je samozřejmě tak 50/50, ale netvrdil bych že to nejde.

No samozřejmě že jde všechno, dělali jsme to na svých telefonech, když nebylo zbytí, ale životnost takového telefonu byla kvuli chybejícímu podlepení v řádech týdnů. Došlo k narušení desky, pak taky není sranda se toho "bordelu" zbavit tak, aby se tam normálně napájel nový. Ta uspěšnost rozhodně nebyla 50/50. To byl klasický vabank, a modlili jsme se, aby to vydrželo výkupní test v Mobilpohotovosti Já sem to dělal 15 let, zrovna tohle, a rozhodně mu nebudu nabízet pomoc, protože to je ztráta času a přehnané očekávání. Jedna věc jsou fejková videa z youtubka a druhá věc realita. I tu Teslu někde na disku mám, i HW klíč, ale nemám jediný důvod to vůbec hledat v bedně, protože to nemá žádný smysl, nehledě na to, že ta Tesla (servisní SW pro DCT3) uměla v podstatě velký kulový a byla strašně neohrabaná, pomalá a nestabilní, bylo to neštěstí s ní dělat a instalace už byla vyšší dívčí, se stačilo blbě podívat na počítač a už padaly DLL.

Ano, taky se mi jich pár povedlo vyměnit. Ale to už člověk fakt musí vědět co dělá a mít nejprve zkušenosti s nepodlepenými Oficiálně to žádný autorizovaný servis nedělal.

Takto probíhá přirozené čištění nepotřebných kontaktů.

Bohužel ale i od těch potřebných, což zrovna nechci. Zálohování mi uteklo o 1 den. Je to chyba, podělat se může i v tom nejblbějším okamžiku. Jak z toho ven?

No, on to zjevne myslel tak, ze ty nezalohovane byly implicitne nedulezite. Ty dulezite se totiz poznaji tak, ze jsou zalohovane. :o)

Ven z toho nijak. Prostě se s tím smířit a kontakty si postupně obstarat znovu. Jak jsem psal, máš jedinou šancí, pokud není lepená i flash paměť, tak ji zkusit přehodit do jiného funkčního telefonu stejného typu a to ještě za předpokladu, že tam už Nokia neměla tu ochranu.

Už tu zaznělo: Řešíš nesmysly. Kolik kontaktů tahle 3410 vzala, max. 200? Část kontaktů máš zálohovanou, zbytek sis místo vypisování románů do Poradny mohl dávno doplnit (z mailů, víš kde bydlí, s kým se znají, kdo kontakt předá apod.).

Úložný prostor pro kontakty pojme celkem 500 záznamů, které mohou být vícepoložkové. V praxi to znamená, že můžete k jednomu kontaktu uložit maximálně pět čísel a čtyři textové poznámky. Zmiňované číslo 500 dostaneme při uložení třech čísel a jedné textové poznámky na kontakt.

Tady jsem našel: Paměť na telefonní čísla 200/SIM. Ale je to jedno. Část kontaktů zálohovanou má, zbytek se dá snadno doplnit. A některé kontakty nejspíš už dávno mají jiná čísla.https://www.obchody24.cz/mobilni-telefon-nokia-3410

Jj, to je správně, přehlédl jsem se ve čtení z https://is.gd/zXR5d3, nevšiml jsem si, že jako první je představena Nokie 3510, platí to pro ni. Omlouvám se.

V pořádku. Ale jak píšu - u pár desítek nezálohovaných kontaktů vůbec o nic nejde. Jen tady s dotazem zbytečně my i Lukas ztrácíme čas.

z toho si nic nedělej, všem uteklo zálohování právě o 1 den. O 1 den před havárií zařízení, resp. ztrátou dat.

Jediná cesta ven je Nokia tesla. To je box pro servisy který umí kontakty a sms vytahat (napojuje se na desku). Bohužel jsou docela vzácné a v ČR je má minimum servisů.

Ovšem za předpokladu, že telefon neumřel právě kvůli flash paměti, což je přitom dost pravděpodobné Tazatel vychází z nesmyslného předpokladu, že mu vytekl procesor

to jsem zvědav, kde to sežene, když ani google mlčí, resp. vrací nesmyslné odpovědi od Nikola Tesla, po diagnostiku na Teslu.

Ono se to tak fakt jmenovalo. Měly to ale jen autorizované servisy L4. A nic takového už neexistuje. Takže jedině když se servisy rušily, že si to někdo vzal domů. Taky jsem si pár věcí odkoupil, ale tohle zrovna ne, protože po těch sedmi letech jsem si dal závazek, že už nikdy nechci vidět telefon zevnitř (tedy s výjimkou vlastních telefonů v případě nouze

Používal se PCLocal pod dos, Wintesla pod 3.x+ a mi neautorizovaní servisáci jsme jí měli cracklou bez HW klíče. Než přišel Dejan se zázrakem. Dodnes mám mbus/fbus kabel, přchodky, servisní dokumentace se schématy ke všem NMT, DCT2/3, DLLka i PC s LPT.Místní trubky tu všemu rozumí ale viděli to leda na trubce.Umínusujte se šašci.

Nemusí být tak útočný, na mínusy se vykašli. To nic neříká Je vidět, ze zkušeností máš. Tak nahoď nějakou hypotézu, co mu tam chcíplo. On píše, že mu zůstalo svítit podsvícení na nějaké nižší intenzitě a nic dál. To je dost divné, protože sám správně psal, že telefon podsvícení regulovat neumí, buď svítilo nebo ne. Já mám zkušenost, že pokud trvale svítilo podsvícení sníženou intenzitou, tak to téměř vždy byla oxidace kolem spínacího prvku podsvícení displeje. Ovšem to svítilo hned, jak se vložila baterie. O tom ale tazatel nic nepíše. Každopádně jak si myslel, že to je procesorem, tak to na 100% není.

Ale ta debata je zbytečná. Ten tazatel ničemu nerozumí, s prominutím hledá plus na odporu a chtěl by něco opravovat? Ještě se hádá a chce BGA pajet mikropájkou
Nemá ani připravky, aby to dostal do local modu a mohl měřit na otevřené desce. Je milion a jedna věc, co mu může nefungovat a bez čeho ten telefon nenabootuje. V zakladu potrebuje aby běžel ccont (power manager), tzn všechny napětí + oscilator 32k, pak musí běžet Hagar, ktery z VCO vyrábí hodiny pro cpu a paměti, pak samozrějmě funkční paměti a ve výsledku samotný CPU. Jediny co ho nezajíma ja PA modul, User Interface (zvonení, vibrace) a ani nabíjení nemusi běžet. To že mu napůl svítí podsvícení neznamená vůbec nic, jen to, že ten IC na kontrolu LED nějakou šťávu dostal
Tak teď už všechno ví a může začít
Pokud by chtěl dát třeba 1000kc za opravu, tak ať to sem napíše a já ho nasměruji na lidi, co mu to rozběhnou. Ale nemyslím že to zas tak nutně potřebuje.

Přesně tak. Naprosto zbytečná. Ostatně hned v první odpovědi je vzpomenutý Luboš123456, oblíbený troll.

Pošleš prosím kontakt na servisy, co to dělají? Díky.

A mohl bys mi, prosím, výše zmíněné přípravky a SW nějak zapůjčit, možná odprodat, ... ? Potřebuji vydolovat ty kontakty.Když tak piš sem.

Vitaj v klube vybavených....

Jo, to souhlasím, bohužel. Před 10 lety člověk něco zadal do Googlu a našel (skoro) přesně to. Sice byl Google víc náročný na správnost a přesnost zadání hledaného výrazu bez chyb a překlepů než dnes, ale (téměř) vždy našel (téměř) vše co potřeboval.Dnes ať už člověk správně heslovitě precizně přesně napíše do Googlu, co přesně hledá, Google najde tuny naprosto nesouvisejících kravin, ještě občas drze pyskuje:"Měli jste na mysli: (něco naprosto nesouvisejícího jiného)". Google se pasoval na pozici shitu.O kvalitním vyhledávači, který najde to, co člověk hledá (jako třeba Google před 10 lety nebo lepším), ví někdo?

A kde by tu Teslu měli? Já vím, že se to tak jmenovalo, taky jsem o tom slyšel. Google mi to taky nechce najít, ten Googloshit hledá jen samé nesouvisející kraviny od Nikoly Tesly přes auto Tesla až po nevím co, jen vůbec ne Nokia Tesla.

Chceš říct, že nemáš ty kontakty ani zálohované papírově? Už v dobách, kdy Alcatel One Touch Easy patřil mezi poslední výkřiky techniky v Česku (a o propojení s PC si člověk mohl nechat jen zdát) jsme mívali vždy někde založený sešitek / diář / svazek papírů s vypsanými kontakty, kdyby telefon náhle umřel, došlo k jeho zničení např. pádem, nebo ho člověku někdo ukradl.

Nokia Tesla (připojená k 3310) https://media.discordapp.net/attachments/7313888932110...

Asi takhle to nějak vypadá...

To opravdu byly 4 krabičky, 2x napájení, 2x zapojení do PC, každá spojená s každou nebo to znamenalo, že byly použity jen některé? Co co dělalo?

A nemáš to jedno? Pochop už, že telefon chcípl a život jde dál.

Telefon vyhoď a kontakty si sežeň znovu. Šance na opravu tohoto telefonu je mizivá, navíc bych řekl, že je mnohem větší pravděpodobnost mrtvé flash paměti než CPU.Pokud se ti s tím chce drbat, tak si sežeň stejnou nokii a prohoď paměti. Podle mě ztráta času a rychlejší bude sehnat kontakty znovu, ale tvůj telefon, tvoje volba...

Používat 20 let starý telefon už je opravdu loterie no .

Tady je jediná cesta, která má velkou šanci na úspěch a nevyžaduje brutální náklady.Náhradní telefon a prohodit flash švába.Dělal jsem to kdysi u jednoho telefonu a šlo to jako fík. Jinak byste musel zjišťovat, jak jsou data ve flash zakódovaná, strukturovaná a v jaké oblasti, a to nemyslím, že by se povedlo nějak snadno.A koupit nový ten modem taky není řešení, protože ten integráč asi nechcípnul jen tak sám od sebe a bude v tom něco dalšího, co je nutné nejprve opravit.

Slyšel jsem něco, že u některých mobilů/elektroniky jsou hlavní čipy opatřeny nějakým kontrolním/ochranným/korekčním kódem, který musí u všech čipů souhlasit, jinak se spolu čipy nebudou bavit a mobil ani nenastartuje a že když se přehodí 1 čip z jiného mobilu, kódy nebudou souhlasit a mobil nepůjde. Je to skutečně pravda?Dále se potřebuji zeptat, o jakém modemu je řeč ve větě "A koupit nový ten modem taky není řešení"?

Nokia skutečně takový ochranný mechanismus měla, že každý z čipů měl jedinečné ID a musel být všechny zaregistrované v SW, jinak pouhá výměna čipu nebyla možná. Ale nevím přesně, od kterého modelu ta ochrana byla nasazena. Vím jistě, že ve 3210 ještě nebyla, tam jsem měnil čipy běžně, protože ani nebyly lepené. Za 3410 ruku do ohně nedám. Ovšem pokud jsou i ty paměti přilepené k desce, tak šance na laickou výměnu je limitně blízká nule.

Je tu někdo, kdo by měl s výměnou čipů v Nokiích a ochranných kódech čipů víc zkušeností?Stejně i u těch čipů, co se měnily, bylo třeba nějak udělat, aby spolu komunikovaly, ne?Psal jsi ještě o něco výše o nějakých servisních přípravcích a softwarech, ty ještě máš nebo už nemáš?

Bohužel nemám. To jsem měl k dispozici v době, kdy jsem dělal v servisu Nokia. Dost pochybuju, že to někdo ještě drží funkční doma kvůli takovému muzeu.

Možná ano, možná ne. Prostě si kup na bazaru jinou 3410 a prohazuj si tam čipy a paměti dle libosti a uvidíš.https://mobil.bazos.cz/inzeraty/nokia-3410/

Hádám, že o žádném modemu řeč není. Nejspíš jde překlep, měl to být mobil. Kolik kontaktů sis za těch 14 dnů, co to složitě řešíš, už sám doplnil?

To je hodně složité, protože se pohybuji na více místech, některé kontakty mám z 1 místa, jiné z jiného, pohybuji se nepravidelně (škola dálkově/práce/bydliště/občas jinam) a ani být v pravidelné stejné časy na stejných místech není záruka, že se s daným člověkem znovu setkám.

No evidentně tedy ty ztracené kontakty zase tak důležité nejsou. Každopádně si můžeš být jistý, že je jednodušší ty lidi potkat, než je dostávat z telefonu v takovém stavu

A zkoušel jsi jinou baterku?!

Samozřejmě, to byla hned 1. věc, co mě napadla, cojsem zkoušel. Bohužel marně.

Dobrý den,MÁM NOVĚJŠÍ LEPŠÍ PŘESNĚJŠÍ AKTUALIZOVANĚJÍ ZNALOSTI A INFORMACE: Ono nikdy žádný učený z nebe nespadl a není ostuda uznat svou chybu, ostuda je ji neuznat a myslet si, že člověk ví (ale špatně).Hmota kolem CPU "Texas Instruments MAD2WDI C GSM Baseband Processor" může být skutečně lepidlo na podlepení BGA integrovaného obvodu,nemusí být tedy vůbec chyba v něm.Mobil se nyní chová takto:používal jsem mobil Nokia 3410, protože mi pro mé mobilní potřeby vyhovoval a fungoval dlouho spolehlivě a OK.Najednou se z ničeho nic začal po určité době sám vypínat (myslel jsem, že baterka), ale vždy šel normálně zapnout a používat dál. Pro jistotu jsem stihl zazálohovat aspoň část důležitých dat (=kontaktů, nic moc jiného tyto mobily ukládat neuměly a nic jiného jsem v něm ani neměl).Najednou mobil začal dělat toto: Po zapnutí se normálně rozsvítilo podsvícení, standardní test LCD displeje (rozsvícení - černé, a zhasnutí - světle zelené, všech pixelů) proběhl taky normálně správně v pořádku, potom by mě správně telefon měl vyzvat k zadání PINu, ale místo toho jen zůstalo svítit podsvícení a na displeji vůbec nic i třeba po 10ti minutách.(Navíc se mi zdá, že po standardním testu pixelů displeje (který je OK) do pixelů displeje stále jde nějaké napětí/proud/data, protože i když jsou všechny pixely zhasnuty - světle zelené, mají jakoby o +-1/4 vyšší kontrast než ve zhasnutém stavu - jsou světle šedé (přitom telefon nepodporuje změnu jasu pixelů, pixely jsou jen - plně zhasnuty - světle zelené/plně rozsvíceny - černé) a po vytažení baterie jakoby všechny pixely zhasly - zesvětlezeleněly, ještě víc).Prosím Vás, potřebuji hlavně vytáhnout a zálohovat kamkoliv všechny kontakty z interní flash paměti telefonu (ne ze SIM, ta je OK, mám kontakty i v paměti telefonu, ty potřebuji), o mobil jakožto hardware mi zase tolik nejde (i když taky Ukázat celý příspěvek

4.) Sehnat si ty "důležité" kontakty znovu a tentokrát k nim přistupovat opravdu jako k důležitým = zálohovat je.Jako neříkej mi, že jsi tam měl čísla na lidi, která nikdo jiný nemá. Určitě si ti lidé nezřizovali speciální tajná čísla jen pro komunikaci s tebou. V první řadě jich většinu už dávno určitě nepotřebuješ a ty co ano, tak jistě sehnat jde. Bude to rychlejší a jednodušší než celá tahle anabáze s dolováním z mrtvoly. Kdybys shánění kontaktů za ty týdny, co s tím ztrácíš čas, dal trochu času, už je máš dávno všechny včetně těch, co nepotřebuješ.

Přesně, už to tady padlo několikrát. Bez pár desítek chybějících čísel se teď obešel 14 dnů, takže tak důležitá nebyla.

To je zase hrozný elaborát... K bodu 3) žádný servis, který by se zabýval opravami na úrovni jednotlivých čipů pro tak staré telefony neexistuje a to z jednoduchého důvodu, že nikoho tak staré telefony nezajímají a nikdo není ochoten platit za jejich opravdu takové peníze. Mimochodem, byl bys ochoten za to zaplatit několik tisíc? Takže jediná možnost, najít nějakého nadšence, kterého to baví a má doma pozůstatky vybavení a zkušenosti z doby, kdy se ty telefony takto opravovaly.A k bodu 1) tohle prostě vypadá, že se telefon z nějakého důvodu zasekne. Příčina může být i úplně primitivní a velmi častá, že jsou studené spoje pod některým z BGA obvodů, což se řešilo jednoduše aplikací pájecí pasty kolem obvodu a jeho přepájení horkým vzduchem. To v době zahájení používání BGA obvodů opravilo minimálně 50% závad. Ovšem to přestalo platit v době, kdy se BGA obvody začaly lepit k deskám. Respektive závady studených spojů zůstaly (s trochu menší četností), za to už se ale nedaly tak snadno opravit A nebo prostě odešel některý z čipů a to bývala nejčastěji právě ta flash paměť.

Odhadem 600 slov? To už snad ani nikdo nebude číst. Kdyby ten čas věnoval doplňování chybějících kontaktů, dávno už má všechny.

Po 14 dnech tohle už není dotaz, ale obyčejný spam. Tvoje romány nikdo číst nebude. Kdysi se tu pro podobné pisálky vymyslelo označení verbální masturbant.

JackBrno, nejsem trol ani Luboš. Nové téma jsem vytvořil proto, aby se eliminovaly na minimum reakce na moje chyby z důvodu mé nedostatečné znalosti (roztečený čip, pájení mikropájkou, ...) v mém původním textu, ale místo toho aby lidi reagovani na to, jak přijít k nějakým skutečným řešením.Jelikož zdejší systém poradny neumožňuje nijak upravovat už vložené příspěvky (jinak bych jednoduše svůj starý dotaz opravil na pravou míru), zakládal jsem nové téma.Ale trol nejsem. Opravdu potřebuji pomoc a tak jsem nechtěl, aby lidi zbytečně reagovali na moje chyby.Nebo víš o nějakém lepším řešení?

"Nebo víš o nějakém lepším řešení?"Ano, sežeň si je znovu. Už teď jsi jich jistě hromadu sehnal jen proto, že jsi je během těch týdnů, co tím zabíjíš čas, jistě potřeboval.

Jsi troll Luboš123456, bohužel jsi příliš snadno rozeznatelný. Ale to máš jedno, telefon chcípl, napsalo ti tady několik zkušených lidí, že získání dat je téměř vyloučeno a že v podstatě jedinou možností je, zkusit přehodit paměť do jiného telefonu. Buď to půjde nebo ne. Jiná možnost neexistuje a v telefonech s BGA obvody lepenými k desce už prakticky nejde nic opravovat. Jinak pokud vím, tak jsi ty aktuální informace dopsal do tohoto vlákna, takže není potřeba zakládat nové. Stejně z těch nových informací nic nového nikdo nezjistí.

Už by to měl někdo zamknout a nechat spisovatele, ať si konečně v klidu kontakty doplní.

Ještě pro zajímavost, kdybys chtěl znovu tvrdit, že nejsi Luboš123456, tak stačí mrknout na kterýkoliv ze tvých dřívějších elaborátů https://www.zive.cz/Poradna/sc-20/default.aspxTen tvůj slohový styl je naprosto a dokonale jedinečný a nezaměnitelný a vůbec nezáleží na tom, jak se zrovna podepíšeš

To co popisuješ není vadná flash ale špatný power ic. Součástky swapovat jde. Na netu je několik videí jak green screen of death vyřešit ;)

Může to být naprosto cokoliv. Je to něco, co při zaponutí způsobí zaseknutí. A to klidně i ta flash.