» Poradna » Ostatní

Oprava LCD

Zdravím,potřeboval bych poradit ohledně pouzdra kondenzátorů, podařilo se mi opravit LCD monitor, kde byly vyteklé 3 kondenzátory na sekundární části. Pro jistotu jsem vyměnil všechny stejného typu s nízkou impedancí. Ale ty 3, které byly nejvíce vyteklé jsem nahradil kondenzátory se stejnou kapacitou na stejné napětí low ESR ,ale mají menší pouzdro vadí to nějak? Zdroj mírně píská. Původní kondenzátory měli rozměr 10x20, které jsem nahradil za rozměr 8x20. "RAD 1000/16 HT RM3,5 / Panasonic Označení výrobce: EEUFR1C102L"Předem děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Velikost pouzdra je nepodstatná. Směrodatná je kapacita a popř. aby to byl Low ESR. A hlavně pozor na napětí! Kondenzátory v menším pouzdru bývají na nižší napětí.

díky za odpověď kapacita i napětí jsou shodná 1000uF/16v low esr, jen mě zaskočila ta velikost pouzdra, zda to má na něco vliv?

Má vliv velikost motoru na jízdní výkony auta? Ne, nemá. Vliv má jen výkon motoru a křivka točivého momentu ;):Takže asi tak. Tebe nezajímají rozměry, ale elektrické parametry. Obecně novější kondenzátory jsou obvykle menší, než starší se stejnými parametry, protože technologie se vyvíjí a miniaturizuje. Jo a zkontroluj si ještě povolenou pracovní teplotu. Běžné elektrolyty mají většinou 85°C, tak jestli ty původní nebyly na víc.

Trochu to má vliv na velikost max. proudu: Větší pouzdro má větší ochlazovací plochu, tudíž i (při stejných reálných ztrátách) menší teplotu. Ale tady to nebude hrát roli, to by mělo význam při velkých proudech.

Pokud ve zdroji něco píská, bude to nějaká cívka, v kondenzátoru nemá co by pískalo... Cívka píská, pokud je přetížená (bude asi na dotek hodně teplá - zkoumat při vypnutém zdroji!) nebo má uvolněné dráty (mohlo by pomoci zakápnutí nějakým lepidlem, třeba z tavné pistole)

Každý spínaný zdroj píská, i když není přetížený. Naopak většinou pískají víc, když jedou naprázdno. Takže to není důvod nijak řešit, pokud funguje.

Dlužno ale konstatovat, že každý zdroj píská dle názoru psů a netopýrů. Lidské ucho není schopno pískání správně fungujícího zdroje postřehnout - pracovní frekvence je na desítkách (až stovkách) kHz. Pokud tedy nějaký ten pískot zdroje slyšíme, je něco v nepořádku.

Není pravda, nabíječky k mobilům pískají prakticky všechny a je to normálně slyšet. Nejvíc pískají když jsou bez zatížení.

Mechanicky to může rezonovat i na subharmonických kmitočtech, či různých kombinančních kmitočtech. Akusticky se projevují právě ty mechanické rezonance.