» Poradna » Programy

Oprava času souborů (fotek)

Zdravím, hned na úvod vím, že se to tu řešilo již několikrát ale můj problém je trochu většího rázu :DTelefonem (Asus) jsem fotil fotky do interního úložiště a jednoho dne jsem je nakopíroval na sd kartu. V důsledku toho se mi u asi cca 1000 fotografií změnil "čas", a u fotek je tedy čas, kdy jsem je kopíroval (kopíroval jsem to na hulváta rovnou přes Asus galerii a nevěděl jsem, že to udělá takovou paseku ; teď již používám jedině total commander). Takže teď mám na sd kartě asi 5000 fotek a 1000 z nich je špatně seřazeno (22.11.2019). Nuže překopíroval jsem si celou složku Camera do PC abych se podíval, jak to vypadá s hodnotami vytvořeno, změněno a vytvořeno (tady nastává ten větší problém). U 2/3 fotek je ve vlastnostech správný datum vytvoření a je tam jen špatný datum změn ale u 1/3 je datum vytvoření dnes, kdy jsem kopíroval fotky z sd karty do pc a datum změny je opět 22.11.2019. Ale když si fotografii otevřu a dám informace o souboru, tak tam je správný datum pořízení (viz jedna foto: https://ctrlv.cz/pkYf https://ctrlv.cz/8tXF ) Dočetl jsem se o programu FastStone Image Viewer ale ten mi přijde trochu složitý a nevím jak to v tom upravit. Má otázka zní, jestli půjdou zachánit všechny fotky nebo jen část a hlavně jak je zachránit :D Je to náročné? Budu si muset foto vytřídít od "zdravých kousků" nebo jen hodím do nějakého programu celou složku a datumy mi to obnoví?Moc děkuju za rady a postřehy!

Odpovědi na otázku

Datum a čas pořízení fotky by měl být v metadatech (EXIF), z toho se dá podle mně vytáhnout do názvu souborů vhodným SW (hromadně). Ale jestli z toho půjde udělat časy vytvoření souborů to nevím.

Rozlišuj datum pořízení fotky (v exif) a datum vytvoření, datum změny (ve filesystému). Viz. též program exiftool.

A jaký je mezitím rozdíl? Nejsem žádný IT a moc tomu nerozumím, nikdy jsem toto neřešil

Zásadní: datum pořízení je pouze "interní" součástí fotky (a nemění se, viz EXIF). Datum vytvoření/změny nesouvisí s fotkou, ale s jejím uložením na daném médiu.

PS: v Průzkumníku si můžeš nastavit zobrazení všech 3 datumů, takže to uvidíš.

Zásadní. To co ty čteš, je jen příznak souboru, který se může kdykoliv při kopírování změnit a je to stejné pro jakýkoliv typ souboru. Ale fotky mají navíc ještě tzv. EXIF, což jsou podrobné informace o nastavení fotoaparátu, může se tam zapisovat i poloha z GPS a samozřejmě se tam vždy zapisuje i datum a čas pořízení fotky. Je to nezávislé na údajích o "vytvoření" a "změně" souboru a nemůže se to nikdy změnit při kopírování, protože to je součástí samotných dat souboru. No a potom existují programy, které umí ty vnější příznaky (atributy) souboru upravit, aby byly v souladu s daty z fotoaparátu (EXIF data).

Myslím, že to jde hromadně, záleží na nástroji. Kdysi to po mně někdo chtěl a od té doby mám pár programů, ale nemusí běhat pod W10... Zkus: https://ulozto.cz/tamhle/Ou9AWPfHQaa8

Tam jsou 4 nástroje a jde to myslím jen po jednom a musím si ručně napsat na jaký datum se to má změnit...

PS: Kouknul jsem co jsem vlastně poslal. FileDate umí změnit všechny čas/datum razítka pro vybrané doubory hromadně, hodnoty které si zadáš a pod W10 chodí.Pak tam je i bějaký EXIF editor, ale máš tu odkaz na lepší.

Nějaký rychlý návod jak na to? :D https://ctrlv.cz/D17i

údaje o vytvoření nebo změně souborů tě nemusejí zajímat. Zajímá tě nejspíš čas a datum vyfocení a ten by měl zůstat v tzv. EXIF datech uložených ve fotce.Používám EXIF Rename:https://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Gr... tím jdou fotky z něčeho jako:P1359123456.jpgsnadno přejmenovat dle EXIF dat např. na:2021-01-18_16-40-34_Krkonose.jpgdíky tomu se ti to pak správně řadí i při normálním abecedním řazení souborů.

a program Exif Rename umí změnit ty data pořízení? Měnit název nepotřebuji, udělalo by mi to paseku, telefon totiž generuje názvy jako : P_20180918_111511

Ne, neudělalo by ti to paseku. Naopak při řazení podle názvu by se ti to vždycky a všude řadilo podle data pořízení a to bez ohledu na to, jak bys soubor upravoval a kopíroval. Taky díky tomu můžeš snadno "sesypat" fotky z různých foťáků do jedno složky a budou se ti řadit správně podle času a ne podle názvu, který je u každého zařízení jiný, ani podle údaje změny souboru, který jak jsi zjistil, je taky často na houby.

No to ano, to chápu ale to by taky musel umět telefon takto generovat názvy v tomto tvaru. Fotky bych musel ručně vybírat a přejmenovávat ručně v pc

neee, proboha!V PC prostě přes Exif Rename vybereš fotky ve složce - třeba 500 fotek, spustíš přejmenování a program to podle zadané šablony udělá.Zpětně tím přejmenovávám všechny fotky, co mám na disku, protože pak je jedno, z jakého foťáku to bylo a jaký byl původní název - krásně se to seřadí.

Takže co vlastně řešíš? Vypadá to, že název odpovídá datumu v EXIF, tedy datumu pořízení.

řeším to, že telefon "řadí foto podle času" a u čtvrtiny fotek je datum 22.11.2019 takže jsou přeházené

Jaké možnosti to nabízí pro řazení ??? Můžeš zkusit jiný program (aplikaci) na "galerii fotek", kde si můžeš líp zvolit řazení. Obvykle ale se primárně řadí podle data pořízení (z EXIF).

Ten datum by měl být "pořízení, tedy z exif", pokud ale není, zvol abecedně (ve tvém případě název odpovídá datumu pořízení). A popř. zkus jinou aplikaci.

Když dám abecedně tak se to řadí úplně náhodně, jiné galerie jsem zkoušel ale nevydržel jsem ani s jednou víc jak den, protože většina je prolezlá reklamami.

já si chválím tuhle:https://forum.xda-developers.com/t/mod-app-gallery-quickpi... je to modifikace QuickPic galerie z dob, kdy to byl ještě fajn soft - pak to zprasili a nakonec to vypadlo z Play... Je zdarma, v češtině a bez reklam. Taky mnohem svižnější než ta od Google...

Psals, že máš názvy souborů (fotek) ve tvaru P_datum_čas, takže jaké náhodně ??? Pokud tedy ty názvy nejsou v tomto stylu, můžeš je tak (hromadně) přejmenovat, v jednom příspěvku je to popsané. Program se dá i koupit bez reklam ... obvykle se jedná o desetikoruny.

no ono to má názvy typu P_20210119_161431 přičemž posledních 6 čísel je podle mě náhodně vygenerováno. vedle fotky P_20210119_161431 je fotka P_20210118_220422

a) posledních 6 čísel je čas.b) na řazení má vliv název ZLEVA, takže nejdřív jdou všechny P_20210118_xxxxxx a až po nich P_20210119_xxxxxx, takže to musí být správně (pro stejný den se uplatní i čas).Jaké "vedle" ???

Prostě se to neřadí správně ani v jedné ze tří galerií. Proto chci zkusit variantu B, že hromadně změním ty data vytvoření na data pořízení ale pořád nevím jak to provést...

v jiné galerii jsem si dal řazení podle exif a stejně to neodpovídá datu pořízení tak nevím. Nejprve bych chtěl vyzkoušet hromadně zaměnit data vytvoření z dat exif teda.

Zde si přečíst o time=čase v EXIFhttps://cs.wikipedia.org/wiki/ExifČasových značek může být až 5 (1+2+2), v tabulkách uvedeno.Jeden z časů myslím, že nejde měnit. Před pár lety jsem potřeboval, když jsem zjistil, že ve foťáku byl vynulován čas. Myslím, že šlo o portable Exif Pilot:https://www.colorpilot.com/exif.html

Áááá - nová verze už je placená - Paid “Batch Editing Plug-in”

takže když si v Exif Pilotu označím všechny fotky a chci aby se tedy data o vytvoření z exif přepsala do "info fotky" tak co mám zvolit zde? https://ctrlv.cz/9WdK

EXIF je "info fotky" ...

No a já potřebuju "info fotky" nakopírovat do pole "datum změny"

Hodně štěstí ... Jen pro informaci, co si představuješ jako "pole datum změny"?

tipuju, že myslí timestamp souboru. Ale ten parametr se mění každou chvíli - mnohdy to stačí jen v něčem otevřít a změní se. Leda tak parametr "datum/čas vytvoření souboru" ale ani to nepovažuju za spolehlivé. Změnit názvy podle EXIF a seřadit dle názvu je jistota.

Nejspíš, jenže on furt jen mele svou a příspěvky a rady nečte (nebo nechápe). Podle toho, co psal, to tak už pojmenované má ...

Dobře, vím, že jsem se do toho zamotal ale vysvětlete mi prosím ještě jednu věc nad kterou teď tápu. V telefonu si najdu např fotku, která byla vyfocena v roce 2018, telefon ukazuje "ČAS" 17:50.22.11.2019. Vezmu kabel a připojím k pc. V počítači si najdu tu samou fotku, otevřu ji a když si otevřu kartu "informace o souboru" tak tam je také 17:50.22.11.2019. OK, ale proč, když tu fotku vezmu a překopíruji si ji na plochu, otevřu ji a v kartě "informace o souboru" je správný datum xx.xx.2018???? :D Na tom jsem se teď zastavil a nevím, co dělám špatně...

ono je otázka, co za "čas" se ti kde zobrazuje - např. v Průzkumníkovi Windows standardně vidíš:https://i.stack.imgur.com/hT4MA.pngkde pod velikostí souboru jsou údaje o vytvoření a změnění souboru - ty se všelijak mění, jak soubor otvíráš, kopíruješ atd.pak jsou data v EXIF = datum vyfocení:https://i.stack.imgur.com/Xd8Zp.pnga ta se sama od sebe nemění - můžeš je omylem nějakou úpravou obrázku neuložit/smazat, ale rozhodně je omylem nezměníš. Tenhle údaj tedy zůstává pořád stejný. A podle této informace ti celou dobu radím přejmenovat fotky, protože pokud pak soubory seřadíš podle názvu!! abecedně, tak se seřadí chronologicky bez ohledu na to, kdy ses v které hrabal!

Časy, které jste u fotek změnil jsou jen nepodstatné systémové atributy, pro vás je podstatné datum a čas vytvoření v exif metadatech. Takže má ráda je taková, abyste se na jakékoli "záchrany" vykašlal, poněvadž byste mohl nadělat mnohem větší paseku v exif metadatech a to byste teprv nechtěl a na prohlížení fotek používejte normální prohlížeč, který umí fotky řadit podle skutečného data vytvoření v exif.

Příklad nějakého slušného prohlížeče fotek bez reklam, který to umí takto řadit? Kolega mi nahoře v diskuzi doporučil jeden ale ačkoliv jsem měl zapnuté řazení podle exif tak mi to např všechna pořízená videa hodilo úplně nakonec složky galerie (jakoby by byly všechny videa pořízena jako nejstarší...)

Řadit fotky pode exif data je základ každého normálního prohlížeče fotek. Pro PC třeba XnView, free a bez reklam a na Android mám dobrou zkušenost s Jednoduchá galerie, taktéž bez reklam

Teď jsem vyzkoušel "jednoduchou galerii" a stejně se to neseřadí tak, jak má. Hold telefon křáp. Všechny galerie mi řadí (i po přepnutí na řazení dle data vytvoření) fotky podle "DateLastWrite". Lze tedy nějak nakopírovat datum pořízení z exif (hromadně pro těch cca 5000 fotek) do "DateLastWrite"? (https://ctrlv.cz/cwzk ; https://ctrlv.cz/dQrx)

tahle galerie:https://forum.xda-developers.com/t/mod-app-gallery-quickpi... řazení podle data pořízení normálně umí a řadí fotky v telefonu správně - nejnovější mám nahoře.

Dám si řadit podle data pořízení a stejně je tam těch zhruba 500 fotek se špatným datem 22.11.2019. ALE když jezdím jezdcem v té galerii tak to ukazuje 22.11.2019 ale když rozkliknu podrobnosti u nějaké takové fotky tak je tam ten datum správný, takže bych si tipnul, poškozené Exif data? Nebo?

Ta QuickPic galerie ukazuje datum jen v podrobnostech. O jakém jezdci to zas mluvíš? Vždyť v zobrazení složky jsou akorát náhledy obrázků a při prohlížení po jednom je akorát nahoře název souboru.

ta quickpic mi po pokusu zobrazit jakoukoli fotku padá, psal jsem o "jednoduchá galerie" a nebo "Galerie" co mi doporučoval někdo tady v diskuzi

Ono tím, jak to zobrazuji přes kabel z telefonu tak nemohu otevřít okno "podrobnosti" kde je datum pořízení a tak se dívám do "info o souboru" v prohlížeči fotek (https://ctrlv.cz/P3na) ale jakmile si fotku zkopíruju na plochu a dám si "podrobnosti, tak tam mám ten správný datum pořízení (https://ctrlv.cz/Gtr9).

To proto, že když se díváte na fotky v telefonu přes kabel, tak komunikace probíhá přes MTP protokol a nemáte přístup k běžným atributům, jako když si ty fotky nakopírujete na plochu.

Celou dobu ti to všichni píší - Datum vytvoření (souboru) není Datum pořízení (fotky). A Název souboru správně odpovídá Datumu pořízení ... nevím, co furt řešíš. Při abecedním seřazení je to správně (dle názvu, tedy pořízení fotky).

Ano, fotky budou seřazené za sebou protože jsou ve tvaru P_datum_čas ale názvy videí jsou v jiném tvaru a řadí se až nakonec (V_datum_čas_pořadívidea

tak videa si už doladíš název ručně ne? Tolik jich snad nemáš, aby sis to nemohl přejmenovat dokud víš, ze kdy to je, ne?

To je snad jasné ??? Když začíná V.Můžeš to komplet přejmenovat bez toho "P_" či "V_", ale pak bys musel změnit nastavení i ve "foťáku", pokud to tam jde (aby název fotek i videí začínal rovnou datumem).

PS: při řazení podle EXIF samozřejmě taky ... v obou případech podle Datumu pořízení.