Oplatí sa vymeniť anténu u wifi adaptéra za sektorovú?

Zdravím. Má niekto skúsenosť s výmenou anteny v USB wifi adatéri? Bude navýšenie zisku stáť za to? Wifi adaptér: TL-WN722N (s vymenenou asi 9 dBi všesmerovou anténou)Zvažujem: http://www.focus.sk/antena-panelova-maxlink-1... "Vysielací" router: TP-LINK WR-841NIde mi o to, aby som mal väčší dosah 2,4 GHz, cca možno 50mDík za rady a zdieľanie skúseností.

Odpovědi na otázku

Nevyplati, ona bude chytat i ruchy. Ale co se vyplati, je propojit kabelem, pokud to jde. Nepsal si, do ceho mas ten usb adapter pichly, ale pocitam do pc. Bo ntb ma vlastni. Jednak tim usetris bezdratove pasmo pro jiny prenos a taky po kabelu to bude jistejsi. Reci o tom, ze to nejde propojit jsou mylne. Jsem sitar 20let a jeste jsem nezazil situaci, ze by to neslo.

... ale prý trochu pomůže nastavit region USA - je prý trochu vyšší vysílací výkon ... ? ...

OpenWRT mi umožňuje nastaviť len 100 mW. Region som zatiaľ nenašiel. Ale viem o tejto možnosti.

Sietí je tu málo a 13. kanál tu nepoužíva nikto čo som skenoval. Kabel by bol problematický. A nejde o zaistenie 100/100 Mb/s. Samoz. že 722n je pichnytý do PC. Ide len o to, aby to nejak šlo. Doteraz neviem ako Westovi ide net aj pri -100dB, ale mne sieť vypadáva už pri -87 dB. Stabilné je to nad -85 dB.

Panelová anténa účinne potláča rušenie z iného smeru, tudíž ak si na 13.kanáli sám, tak cudzie rušenie je eliminované. Existuje ovšem rušenie vlastné, zpríčinené odrazmi od blízkych prekážok ako je napríklad stena. Túto vec vie lepšie potlačiť 11ax na 2.4 GHz. Existuje ešte ďaľší kopec iných parametrov, ktoré znehodnocujú signál. Jeným z nich je vysielanie väčším výkonom ako 16dBm.

powerline

"Booster" z alobalu už mám. Z časti pomohol. Len nie je taký "profi" ako v tom návode. Plechovku skúsim. Tá ma ešte nenapadla. Dík.

Díky, díky. Dal som plechovku aj na router aj na USB adapter. Bez plechoviek som mi router ukazoval cca -80 dBm (u druhého PC mi inSSIDer padal, tak na ňom som nezistil zisk), s dvomi -71 dBm. Už to lepšie ani byť nemôže. Že ma skôr nenapadla plechovka.

To musi byt krasa pohledet... asi zijes sam kdyz ti neco takoveho v domacnosti projde

Je to pri okne, takže v podstate neviditeľné. A plechovka nie je metrová.

Nebylo by lepsi nez zkouset dalkove prenosy na 2.4GHz pasmu se zamyslet jak postavit tu sit jinak a lepe?! Propojeni mezi uvedenymi zarizenimi na 50m?!

Mám to urobené podobne a neni problém fungovať na navyššej rýchlosti, ktorú zvláda tplink741 cez wifi na vzdialenosť 15m cez tri steny. Na vzdialenosť 50m by som tipoval, že prenosová rýchlosť bude podstatne nižšia. Je ale pravda, že mám panelku aj na routri.

Cez 1 stenu som max nameral 15 Mb/s, mne to stačí. Hlavne, že to zvláda fHD a web popri tom. Stále nechápem ako vieš donútiť ovládač, aby nevypadávala sieť pri -87 dBm a nižšie.

Najdôležitejšiu úlohu hrá absencia akéhokoľvek cudzieho vysielania rozmedzí 6 kanálov. Kontrolná otázka: akým nástrojom zistiť či je 6 kanálov úplne čistých?Wifi karta neregistruje non wifi vysielania ako je bluetooth, IoT veci, video transmittery, bezdrárové ovládanie rôznych zariadení a tak podobne. Neregistruje, ale ruší ju to, hlavne v oblasti veľmi slabých signálov.Ďalej je potrebné vedieť niečo o tom ako sa meria citlivosť wifi karty. TL-WN722N má citlivosť -95 dBm, to ale neznamená že sa podarí pripojiť so 100% úspešnosťou, pretože citlivosť platí pre veľkosť framu 1000 oktetov payload. No a bežný paket má 1500 oktetov, že. Takže treba zabezpečiť aby vysielané framy neprekročili 1000 oktetov payload, skôr ešte menej.

Ruce od toho pryč!Tady v ČR jste omezen výkonem EIRP. To znamená, že jediné, co vás na anténě zajímá, je zisk. Výkon lepším směrováním nezlepšíte, protože EIRP.A pokud se chcete na normy vykašlat a prostě to vohulit, zasloužíte nasrat do rukou a nepustit k vodě.

Výkon som nezvyšoval. Ostal na 100 mW.

Jenže tím, že jste snížil vyzařovací úhel, jste zvýšil hustotu výkonu.U nás v ČR není omezený celkový vyzařovací výkon, ale jeho hustota. Pokud tedy snížíte vyzařovací úhel, musíte snížit i výkon.

Napríklad mne na tých 15m a tri steny stačí výkon 1 dBm pre rýchlosť 90 Mbps cez wifi.

Z mého pohledu se snažíš o tuning Trabantu. Vzhledem k tomu, jak strašný střep je router i stanice, tak jediná smysluplná investice mi připadá koupit za 50Kč USB prodlužovací kabel, strčit do toho tu USB WiFinu a hledat místo, kde to funguje nejlíp. On s tím kolikrát pohneš na stole o 10 cm parametry spojení se rapidně změní. Tedy samozřejmě pokud to je v budově a jsou tam překážky, stěny. Venku to moc vliv nemá.

USB adapter už je na 5m kábli, aby bol pri okne. Tých -71 dBm (reálne odhadujem na -82 dBm, lebo router mi u pripojeného 722N ukazuje cca o 10-12 dBm menej) mi stačí a 15 Mb/s je na bežný web a fHD dosť. Takže stačili plechovky za 0 Kč.

Jsem rad ze mam na normalni slusne sitove vybaveni a nemusim resit takovy srot a jeste to obalovat hnusnyma plechovkama.

mam stejný wifi adaptér + 5 m usb kabelu a venku tuhle antenu https://www.stolnipocitace.cz/anteny-drzaky-a-kabely/39... 40 m zvíšení o 2 čárky