» Poradna » Windows (a jiné OS)

Opět instalace XP Home Edition ?

Mám necelý rok stolní PC :CZC SvětHardware.cz UNI - červen_12 - Univerzální počítačová sestava pro všeobecné použití včetně možnosti provozu náročných aplikací a náročných počítačových her ve vysokém rozlišení. Čtyřjádrový procesor Intel Core i5-3450 (Ivy Bridge, 6M Cache, 3.1 GHz, 3.5 GHz Turbo) + chladič GELID Solution Tranquillo (rev. 2); ATX základní deska MSI Z77A-G43; grafická karta Sapphire HD 6870 (1GB DDR5); 8GB (2x 4GB) operační paměti Corsair Vengeance Low Profile Black (DDR3, 1600MHz); 1TB HDD (WD Caviar Black); mechanikOper. systém Windows 7 Home Premium 64BIOS AMI Verze 2.1Bez problémů jsem na stroji instaloval a provozoval W7, W8, Ubuntu a pod.V současnosti mám nainstalovaný jen W7 Home Premium 64Na přechodnou dobu potřebuji nainstalovat XP H.Ed. Provedl jsem pokus o instalaci pomocí instalačního CD pro XP HE (legál). Instalace provedla v krátké době řádně načítání souborů, poté se zasekla a vydala hlášku : "Byly zjištěny potíže a systém Windows byl ukončen aby nedošlo k poškození počitače,,, atd".Poněvadž XP je starší než W7, prostudoval jsem řadu článků o různých instalacích XP, EasyBCD, BCDedit a pod, ale řešení jsem nenašel. Provedl jsem tedy pomocí instal. CD W7 zformátování systémových oddílů "rezervováno systémemů a C: a pokusil se znovu o instalaci XP. Bohužel s přesně stejným výsledkem.Může mi někdo poradit co je nutno provést a kde dělám chybu ?Předem děkuji.

Odpovědi na otázku

V nastavení biosu je potřeba změnit ACPI. Já bych ale na Vašem místě nainstaloval win 7 a použil virtualizaci když si do vyhledávače zadáte virtuální win xp tak na microsoft stránkách naleznete přesné postupy a free downloady virtuálních systémů. Funguje to tak že máte systém win7 a na ploše máte ikonku win xp když na ní kliknete spustí se vám kompletně funkční xp-čka

Jen bych upresnil ze "virtualni XPcka" jsou primo ve Windows7 pod nazvem XPmode a legalne dostupna pouze pod Win7 Pro a tedy nikoliv verzi Home, kterou tazatel ma nainstalovanu.Nic vsak nebrani tomu aby pouzil jakykoliv jiny virtualizacni nastroj a pokud ma lealni licenci WinXP, ktera dovoluje system provozovat ve virtualnim prostredi, tak ji pouzil.

Pro valve :Na BIOSu mám od výrobce nastaveno Standby state : S3.Je možná ještě jedna volba a to : S1Mám to zkusit ?

Ne. SATA AHCI změnit na IDE emulation.

Instalacny program WinXP spustas z beziaceho systemu Win7?Alebo bootujes z instalacneho media WinXP?

Z instalačního CD pro XP

Pro valve :Na BIOSu mám od výrobce nastaveno ACPI Standby state : S3.Je možná ještě jedna volba a to : S1Mám to zkusit ?

V nastaveniach ACPI nic nemen. valve sa asi pomylil a chcel napisat AHCI (Advanced Host Controller Interface)Problem je ten, ze instalacka WinXP z roku 2001 nepozna SATA disky.Riesenia su tri:1. Použiť špeciálne upravené inštalačné médium2. Použiť disketovú mechaniku (externu USB)3. Zapnúť v BIOSe emuláciu IDE radičaBod 3. je najschodnejsi. Chce to v BIOSe prepnut rezim diskoveho radica z modu AHCI na IDE (moze to byt znacene aj ako Legacy IDE, IDE Emulation mode), skratka nie AHCI.Potom pojde nainstalovat WinXP, ale ked bol Win7 instalovany v mode AHCI, tak nepojde spustit.Idealne by bolo vseko zmazat a nainstalovat napred WinXP (bez AHCI) a potom Win7 .

Pro Milos : Děkuji.

Aj majster tesar sa utne. Pekny den.

Pardon, to patrilo inam.

Viz výše, virtualizuj to! XP jsou pro tyto CPU / grafiky jen další apka, tak málo jsou náročné!!