» Poradna » Windows (a jiné OS)

Operacny system - dilema

Zdravim,som bezny pouzivatel internetu, studentka, ktora vyuziva notebook vacsinou na skolske ucely, upravu dokumentov, vytvaranie dokumentov a pod.,a mam notebook znacky Acer, ktory vlastnim asi cca 7 rokov. Operacny system mam Windows Vista. S notebookom zatial vyraznejsi problem nebol, ale jedine sa prehrieva, preto ho idem dat do servisu vycistit a zaroven rozmyslam, ze ked sa uz v dnesnej dobe prilis Visty nenosia, ci im nemam v servise aj povedat nech mi notebook preinstaluju na novsiu verziu? Co myslite? Mam Microsoft Office 2007, ktory mi raz davnejsie instaloval do notebooku znamy, neviem akym sposobom a bojim sa, ze pri instalacii noveho Windowsu o toto pridem a budem si musiet kupovat novy Word. Vista mi vyhovuje, len neviem ci to do buducna predsa len nebude predstavovat nejake obmedzenia a tiez si myslim, ze to preinstalovanie bude aj nieco stat. Dakujem.

Odpovědi na otázku

vzhledem ke stari je pravdepodobne ze jen ten servis atd bude skooro drazsi jak hodnota toho notebooku, bude to nejspis nejake stare core2duo, brzo ti odejde baterka, disk na tom asi uz taky nebude moc dobre, loziska vetracku budou uz taky za zivotnosti, radsi to prodej a porid si neco co ti vydrzi dalsich 5 a vic let

Preinštalujú na novú verziu operačného systému = priplatíš si 2500 Kč na plnohodnotnú licenciu aj prácou a to ešte či vôbec tvoj notebook má vôbec nejaké ovládače na novší systém

Office na 100% stratíš, lebo ti premažu disk.

Doporucuji koupit nový, levný notebook, který bude mít nový windows, a Office 2016 seženeš za 100 Kč / 4€ na ebay. Tvůj starý notebook už asi stejně za chvíli přestane fungovat, zpravidla kvůli tomu, že notebooky mají většinou krátkou životnost.

to už si ten Office může stáhnout někde zadarmo místo podpory zlodějů...

jasně, tu stovku nasype do kapsy nějakému chytrákovi co prodává warez / padělané štítky. Super nápad.

Dakujem za odpovede :) Dala by sa este nejak ta zivotnost predlzit? Pokial ho nebudem nejak aktivne pouzivat, malo by to byt ok?

k cemu ti je notas co nebudes pouzivat ? si kup rovnou blok a kalkulacku kdyz nepotrebujes office

Otázka je, co je to za notebook. Nedávno jsem upgradoval nějaký Acer z Celeronu B800 a 2 GB RAM na Core i5 a 4 GB RAM a je to doslova raketa.

Tak to mas tazke, daj ho vycistit v servise - rozobrat zvnutra (v kazdome meste su male obchodiky s PC a tam aj obycajne vsteko servisuju) cca 20 az 30 eur.Preinstalovat si ho mozes sama - teda googluj obnova systemu. Je to velmi jednoduche.Novy system je skoda kupovat Visty ti budu dobre tak ako su. Ziadyn rodziel nepocitis naopak, nove operacne systemy su skradsie ako Vista - nemaju priehladnost okien, alebbo zabudovanu upravu fotiek.Ak si neveis preinstalovat Office akupit novy (v internetovych bazaroch musi abyt ajs tare z 2007 lacno) , mozes zacat pouzivat podobny Libre office - ten je zdarmo a pouziva sa takmer rovnako - pozri sa na youtube na ukazkove videa.Toto risenie stoji tak tych 20 eur a jeden vikend. A kludne ti moze dalej bezat par rokov, naprikad 4 a neskor bude ako zalozny ked si kupis novy a novy by ti nesiel.Zatial mozes na novsi viac nasetrit a kupit si potom kvalitnejsi.Druhe riesenie je kupit novy.

Taky se můžeš dopmluvit s případným známým (mou), který (á) má licenci na windows7 (krabicovou verzi), ne z noťasu OEM k hardware. U krabicové verze je licence 1x desktop + 1x notebook libovolné pc. Pokud ti notebook chodí v pohodě a nepeče se zaživa, nenechal bych se odrazovat tady fiškulínama... i 9-10 let staré mašinky choděj (s označením pro Vista). Když jsou správné ovladače, nic vyššího než W7 tam ale nedají. Nebo linux, to by se asi učitelé na škole podělali... ikdyž znám určiou školu, která žáky s linuxem plně respektuje.

U krabicovej verzie nie je 1x desktop a 1x notebook. Stále to je iba 1 licencia na jeden HW, ktorý sa po prenesení na iný musí odstrániť z prvého zariadenia.

To platí iba pri MS Office 2013 OpenLicense.

To jsou na sobě nezávislé věci. 1) Chlazení - nemusíš do servisu. Stačí zajet k benzinové pumpě a ke kompresoru na huštění pneumatik. Stlačeným vzduchem profoukneš chlazení v protisměru toho jak normálně proudí chladící vzduch. Tím vyfoukneš prach a další nečistoty a máš hotovo. To je asi tak 90% toho, co bys jako čištění platila v servisu. 2) Jiný OS - proč ne, mohla bys používat novější prohlížeč. Např. Google Chrome i Mozilla Firefox už pro Vista nejnovější verze nenabízejí. Ale má to obvyklou nevýhodu, že tě to asi bude něco stát...Co se týče Office 2007. Tak protože ty se neaktivují, ale zadává se do nich jen 25-místný kód, stačí si ho přečíst a do nové instalace ho zase zadat.

Ak sa prehrieva, nechaj si ho vyčistiť tak že ho otvoria a vyčistia.Popros ich zálohovať dáta ak si tak neurobila. Kúp si chladiacu podložku s ventilátorom do usb portu.Ak bude padať i potom, kúp si najlacnejší s intel 5, 16 GB Ram, a FullHD obrazom.Ak je to nad tvoje možnosti, jediný parameter z ktorého ustúp je na intel 3.Nový má obvykle nainštalovaný W10.Pred zakúpením vlastného MS Office, nainštaluj Libre Office SK a skús či ti vyhovuje (je to freeware).Prenes zálohovane data do nového.Kúp si antivírus, najskôr ESET. Antivírová ochrana vo W10 alebo freeware AVAST sú neúčinné (deti - trolovia, sa tejto predstave brania a hejtujú ju)

Ntb pouzivam cisto.na skolske ucely a ked nemusim tak ani tyzden/dva ho nezapnem. Len riesim do buducna ci Vista nebude problemom, nakolko veci idu dopredu a pokrok je velky. Ospravedlnujem sa preto, niesom prilis velky znalec do tychto veci, preto tu pisem. Co sa tyka MS Office,znamy mi ho tam dal uz davnejsie, neviem vobec ako, vyhovuje mi a nechcem on prist. Novy balik je podla mna drahy a nikde som nenasla Word na stiahnutie okrem skusobnej verzie na mesiac.

Spominali ste tu Libre Office, ...chcem sa spytat aka je v tomto programe pripona suborov? Nebudem mat napr.problem pri otvarani dokumentov vytvorenych tymto programom, ked si ho budem v skole chciet otvorit klasicky vo Worde?

Dnes je už kompatibilita vzájomná aj keď zároveň niekedy ani MS Office nie je kompatibilný sám so sebou. Libre Office nemá problém otvoriť bežné MS dokumenty, ale pre istotu je lepšie ich ukladať do ODT formátu. Komplikované tabulky s makrom otvoriť nemusí. V každom prípade do toho NB nemá zmysel kupovať nový OS

Zostavam pri Windows Vista nakoniec :) Mate pravdu :)

Nanejvýš nechte NBku v servisu vyčistit chlazení, pokud neznáte někoho schopného kdo by to zvládl. Pokud půjdete do servisu, tvrdě stůjte na pouhém vyčištění chlazení a nenechte si vnutit nějaké další práce či vylepšení. Žádný nový oper. systém nechtějte. Na to, co děláte vám bude Vista vyhovovat ještě dost dlouho. Nenechte se zmást zdejšími "radily", co všechno máte vylepšit. To by byly vyhozené peníze. A běžné programy budou běhat i pod Vistami. A vždy se dají najít nějaké starší verse programů, které budete potřebovat. Mnoho dnešních programů pořád spolehlivě funguje i pod Widows XP což byl předchůdce Visty.

LibreOffice si můžeš vyzkoušet hned - stáhni si je tu:http://cs.libreoffice.org/download/nejdřív instaluj ten větší soubor, pak ten menší. Máš už to se slovenštinou. Je to zdarma a zcela legální i pro komerční účely, sám používám ve firmě.

Pokud ti notebook funguje a potřebuješ Windows, tak tam nech tu Vistu. Investovat nějaké 3 tisíce za to, že ti prodají a nainstalují nové Windows na takhle starý stroj se podle mne nevyplatí."Mam Microsoft Office 2007, ktory mi raz davnejsie instaloval do notebooku znamy, neviem akym sposobom"Takže nemáš žádný doklad o tom, že to je legální? Protože to klidně může teda být nějaká warez verze z Uložto.

Já bych tam nechal stávající operační systém Windows Vista. Pokud jede bez problémů, není ani nutná přeinstalace systému. Za přeinstalaci systému bys zaplatila částku od 1000 -1500 Kč, včetně programů , které v notebooku používaš(a jsou -li k některým programům k dispozici i aktivační licenční klíče - které vlastníš. Office 2007 můžeš v pohodě nahradit programem Libre Office.- Windows 7 by mohly být další variantou výběru operačního systému, pokud jsou na webu výrobce tvého stroje ke stažení ovladače pro takový systém. Jinak licenci OS Win 7 už delší dobu není možné legálně zakoupit. Jen prý údajně jako druhotnou licenci s potvrzením od prodávajícího, že licenci Win 7 již nepoužívá.. - Windows 10. Na takový systém nejspíš nebudou ovladače. A i kdyby byly, nemusí být desítky na tak starém notebooku tou nejvhodnější volbou.. - Kecy o tom, že by tě servis vyšel na cenu, která by převyšovala cenu notebooku, jsou opravdu jen kecy.. Pokud tedy notebook funguje, nechal bych jej jen vyčistit. Cena by se mohla pohybovat v rozmezí 500 -1000 Kč. Tedy stejně taková cena jako u třeba rok starého notebooku a je jen na tobě, zdali si necháš nakukat, že je potřeba vyměnit ventilátor, který nijak nehlučí a pracuje normálně. K tomu čištění by bylo dobré i přepastovat procesor. - Co se týče disku. Ano, běžné disky po čase vypoví službu a je zapotřebí disk vyměnit. Ale tohle se stává běžně po nějaké době v jakémkoliv stroji. U tvého notebooku, který je 7 let starý, lze očekávat, že disk už asi dlouho nevydrží a bude jej tedy nutné nahradit..

"že by tě servis vyšel na cenu, která by převyšovala cenu notebooku"Pokud by to zahrnovalo nové Windows, tak možná ano.

To ano.. Jestliže ten notebook normálně funguje, vyčištění( + přepastování procesoru) notebooku za 7 let je přeci rozumná úvaha.. 500-1000 Kč ještě nikoho nezabilo, když u je uživatel nucen dát noťas k vyčištění do servisu, když si na takovou akci sám netroufne.. Já jsem si noťas čistil sám.. pěkně v klídku a zadarmo..

"- Windows 10. Na takový systém nejspíš nebudou ovladače. A i kdyby byly, nemusí být desítky na tak starém notebooku tou nejvhodnější volbou.."Přesně tak... pár aktualizací (cca 2 měsíce) a můžeme reinstalovat, protože systém je neuvěřitelně zasr*nej zbytečnostma.

Ne, nic tím nezískáš. To že se "v dnesnej dobe prilis Visty nenosia" není relevantní důvod. Pro tebe je to o ikonkách na ploše. OS neřeš.PrasatkoPee

Dakujem za vsetky odpovede a pomoc :)Ostavam teda ako som uz spominala pri Viste, co sa tyka toho vycistenia, mam pocit ze aj ked mi ho prvykrat cistili, isiel super, ale relativne rychlo sa zaniesol. A to nemam pocit, ze by bol v prasnom prostredi, takze asi aj niekde inde bude problem.Ta Libre je dozivotna? Alebo budem po urcitej dobe musiet nieco znovu aktivovat? Viem, ze MS Office je tusim bezplatny na 30 dni. Citala som takisto, ze pri Libre sa moze stat, ze ked sa otvaraju dokumenty vytvorene vo Worde a pod.moze dojst aj k prehodeniu textu, poprehadzovaniu slov, moze sa zmenit celkova uprava a pod. Teraz idem do maturitneho rocnika, kde ma cakaju rozne prezentacie a uprava a tvorba dolezitych dokumentov a nechcem aby doslo k trapasu, ze budem mat nieco poprehadzovane a pod. Nieco podobne sa mi stalo aj pri Worde, ked som dokument vytvoreny v novsej verzii otvarala v starsom Worde.A viem, ze nieste jasnovidci, ale pri nizkej namahe notebooku, aku ku davate zivotnost?

1) k Libre - ano je to zadarmo už od doby, co se to jmenovalo OpenOffice a to už je hodně let - používám to od střední, nyní ve firmě na více počítačích a je to zcela zdarma a zcela legální2) "Citala som takisto, ze pri Libre sa moze stat, ze ked sa otvaraju dokumenty vytvorene vo Worde a pod.moze dojst aj k prehodeniu textu, poprehadzovaniu slov, moze sa zmenit celkova uprava a pod"Tohle bohužel dělá i Word nebo Powerpoint a bohužel to nesouvisí ani s tím, zda jsi to vyrobila ve starší nebo novější verzi. Člověk by čekal, že Word 2010 například by měl na 100% bez problému otevřít soubory DOC z verze 2007 (zvláště když formátu "DOC" říkají "kompatibilní formát"), ale praxe je taková, že to někdy zprzní.Zásady jsou následující:- používej pokud možno jen fonty Arial a Times, vyhni se fontu Calibri - někde nemusí být instalovaný a školiteli sotva řekneš, že si za to může sám (i když to bude pravda)- pokud to jde, posílej věci, co se nebudou upravovat, ve formátu PDF - ten vypadá všude stejně - tuplem to platí pro finální verzi diplomky ap.3) "kde ma cakaju rozne prezentacie"V dnešní době se už u vážně myšlených prezentací ustupuje od dříve hojně používaných hýbacích kravinek, které se v různých verzích Powerpointu nejvíc prasily.Já už léta na konferencích a velkých jednáních preferuju prezentování z PDF, pokud nemám vlastní notebook. Tím mám jistotu, že u důležité prezentace mi Powerpoint nezamění písmenka s diakritikou za jiný font a jiné "legrácky", které na obchodních jednáních pak byly dost trapné. PDF prohlížeče mají dneska dávno režim prezentace, vyloučíš problémy se zobrazením a stále to vypadá dobře. Taky můžeš tu prezentaci pak dát k dispozici aniž by ti do ní někdo hrabal.A z programů LibreOffice dostaneš PDF stiskem jednoho tlačítka.

Dakujem :)U nas sa vacsinou na skole vyzaduje Courier New, ale s tym by nemal byt problem, snad.Len som si chcela overit, ci napr.prezentacia vytvorena v Libre, bude otvorena v PowerPointe s rovnakym vzhladom a upravou, lebo u nas v skole taketo preslapy riesia dost vazne, zhorsena znamka je samozrejmostou a pritom clovek zato ani nemoze.

Courier pro seminárky apod.? To je pěkně hnusné písmo.Jsem byl zvyklý na Times nebo Arial, na prezentace doporučuju Arial."ci napr.prezentacia vytvorena v Libre, bude otvorena v PowerPointe s rovnakym vzhladom a upravou,"Tohle ti bohužel nezaručí ani originál Microsoft Powerpoint (viz peripetie mnou výše popsané), to ti na 100% zaručí jedině to PDF. Pokud tedy můžeš prezentovat z PDF, udělej to a ubydou ti starosti. Prezentace pak bude vypadat úplně stejně ve škole i u tebe doma.

Na seminarky nie, ale na vacsinu dokumentov vyzaduju Courier New. A dakujem este raz za pomoc, hned som pochopila tvoje rady, nie vzdy tu clovek pochopi vsetko :)

Ak neico urobis v Libre Office, tak chod do "Ulozit ako" a uloz si ho vo formate, .doc a aj .odt.V skole potom zistis, ktory ide lepsie.Ak uz v skole nebudes vytvor z domu upravovat, pouzi napriklad aj PDF.To ides nie "ulozit ako" ale ikonu cervenu "exportovat do PDF".Takze namiesto jedneho .doc, budes mat 3 subory, a si na tom lepsie ako s jendym .doc z Wordu, kotry by tiez ani nemusel fungovat poriadne.PS: pocitac kompresorom na benzinovej pumpe necisti - taky kompresor ma vo vzduchu vela oleja, privysoky tlak ti moze znicit notebook, a spina sa len zatlaci hlbsie dnu.

1) Office - jak už tu bylo psané, tak bych též doporučil LibreOffice2) OS - nic nekupuj. Buď si nech stávající Visty nebo si nech nainstalovat nějakou distribuci Linuxu (pokud bys potřebovala mít aktuální systém), který je zdarma. V případě potřeby Windows, si pak můžeš nainstalovat do virtualboxu třeba XPčka.3) čištění - profouknout stlačeným vzduchem ve spreji (v PC doplňcích) nebo ten servis.4) pokud bys potřebovala novou baterii, tak úplně stačí neoriginální (např. na ebay se dá koupit z německa kolem 500,-). Takhle by ti to mohlo ještě pár let fungovat a pak si asi pořídíš nový PC...

Dakujem :)

baterie bych z Ebay jen tak nebral - dost blbě odlišíš vyložené šunty od "jen neorigo" baterek. K věcem jako foťáky, kamery, noteboky nebo i telefony bych z neorigo baterek bral tak akorát Avacom, eventuelně něco vyloženě osvědčeného.Blbě udělaná baterka ti při nabíjení může to zařízení zničit a co si na tom prodejci v Číně vezmeš?