» Poradna » Notebooky

Operační systém pro slabý notebook

Zdravím vás, mohly by ste mi prosím poradit jaký by byl nejvhodnější operační systém pro noteebuk Asus eee pc 4G? Má totiž jen 900MHz procesor RAM bude asi 1GB. Úložný prostor je docela malý... pouhých 4GB Poradíte prosím?

Odpovědi na otázku

Xubuntu, Lubuntu ... Nebo něco dalšího malýho.PrasatkoPee

Půjde to instalovat nějak s flashky? Třeba přes Linux Live USB creator? Jakou verzi si stáhnout?

Jestli to podporuje boot z USB tak ano. Jinak si stáhni 32bit verzi Xubuntu - http://www.xubuntu.cz/ziskejte , to .ISO vypal na DVD a z něj pak nabootuj...

Ano, pôjde. Ale 4 GB mu nemusí stačiť. Ubuntu a Xubuntu si vezmú asi 7 GB, lubuntu oveľa menej asi nie. Ak sa nevojde, skús puppy - stačí mu cca 700 MB RAM a 1 GB HDD na základ (ak nainštaluješ libre office, Skype... asi zaplníš aj 2 GB). Ak sa rozhodneš pre Puppy, radšej 5.7, alebo 6.0 CE, nie 6.3 (mne na PC z roku 2007 nenabehol kvôli staršej GK). Nechápem kto vymyslel NB s výkonom cca ako P4 v roku 2007. Ani Celeron M 2 GHz by nemal extra výkon na dnešný web (zrejme bol určený ako prechodné zariadenie na daný rok). Na pripravenie USB používam rufus

Tak jsem odsud stáhnul Puppy (tahrpup) 6.0.5. http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-tahr/iso... Ale není komplet v češtině... při bootování z flashky mi to napsalo že chybí nějaký language_cz pack. dá se někde dodatečně stáhnout? Zatím běží jez z flasky.

až to nainstaluješ a připojíš k netu, tak to půjde normálně doinstalovat z repozitáře přes nějaký správce balíčků, nebo co tam je.

Aj lubuntu bude mať problém s veľkosťou disku. Puppy ešte ako tak by mohol behať, ale CPU je strašne slabý. Avšak vojde sa do 4 GB s prehľadom. 1 GB RAM a 4 GB SSD je ideálny stroj na rok 2002 s win ME (zožerie asi 1,5 GB a pri boote mi vezme asi 300 MB), nie na dnešnú dobu. Prečo ho chceš oživiť?

Na chatu k puštění hudby nebo filmu, na messenger a tak

Na to je aj 5" 3000 Kč telefon 5x lepší. Síce netbook má klávesnicu a 7" LCD, ale 4 GB je dnes už málo aj na Android a XP len vo verzii bez SP (nieto s SP3) a s min. swapom. Dal by som tam Puppy. Ešte ostane priestor na swap. Vzhľadom k jeho úspornosti, 500 MB swap oddiel stačí ažaž a 3,5 GB sú pre neho ideálne. Inak kde tie filmy dáš? Z YT to spustí možno max 240p, z flasky snáď divx 480p (novší ako P4, tak dúfam), h264 netuším

já bych tam dal Linux Mint, MATE edici, pokud by šla špatně, tak bych doinstaloval lxde

nebo xfce

Na Mint MATE sa doporučuje 10 GB, verím, že 5 GB zblazjne. Xubuntu cez 6 GB. Mint Xfce asi tiež okolo 5 GB (doporučuje sa 10 GB). Tam nič iné ako Puppy. V základe s pár app 2,2 GB (reálne u mňa) a s Pale moonom cez 500 MB z RAM, takže ani swap takmer nebude nutný (pre istotu 300 MB)

Akorát jsem koukal na Lubuntu co mám jako testovací a to zabere asi 9GB - jenže je tam Firefox, LibreOffice, Skype, TeamViewer a vše pro přehrávání videa...

Máš istotu, že sa vojde do 3,6 GB? Swap 0,3 GB podľa mňa je u každého OS s 1 GB RAM nutný (snáď okrem Puppy, aj to neviem naisto a Kolibri OS)

CentOS 5.x mam na IP III/800MHz/1GB RAM/250MB HDD a bezi to svizne. Akurat si budes musiet dotiahnut alebo skompilovat multimedia, bo je to primarne serverovy OS, kde nieje kladeny doraz na multimedia.

oprava: 250GB HDD

Tá parodia na netbook má 4 GB "SSD". Odhadujem, že pri kúpe mal linpus, ktorý sa do najlacnejších dával. Puppy sa zmestí ideálne aj s vlc, pale moonom, xmms, kafeine..... Ak to má výkon na h264 videa, bude to taký "pocket player". Nič iné sa tam nezmestí

Povodne som tam mal tiez 4GB HDD a voslo sa to tam len s odretymi usami. Na /home som mal priestor niekolko 100MB. Za kratko som menil za 10GB. Ten mi vydrzal 11 rokov v prevadzke 24/7 a teraz som tam pichol najmensi, co som mal v sufliku 250GB naporcovany po 80GB bo doska zere disky tusim len do 128GB.

Ale načo serverový OS, keď Puppy by mal rozpoznať aj wifi aj LAN, zvukovku a vojde sa do 4 GB v pohode, RAM si vezme pod 1 GB, takže aj pale moon môže využiť spolu s vlc a stále nebude brzdiť SSD. Kto toto mohol vymyslieť? Ozaj len prechodný prehrávač na daný rok (2007)? Nemá to výkon na web už x rokov, SSD nevhodné ani na XP SP2, 7" netbook je taká parodia na netbook a pochybujem že kvôli TDP to vydržalo 5h (druhá vec, že kvôli váhe je tam asi prťavá bateria)

CentOS 5.x si zoberie okolo 80MB RAM (len system). Potom samozrejme podla toho co si kto spusti (web prehliadac, media player a podobne...)

Ale písal si, že 4 GB priestor ltt a že musí prekompilovať. S Puppy som na starých šunkach nemal problém a defakto vie bežať v RAM (z USB disku) a na HDD môžu byť len filmy, alebo sa využije odozva RAM, kde žiadny SSD nemá dnes šancu (a ten 4GB isto nie)

Serverovy preto, lebo je designovany na vysoky vykon pre aplikacie. Sam system ma spustenych upne minimum procesov. To bolo robene este v casoch ked sa s RAM setrilo, zhruba tak ako XP. Neda sa to porovnavat so sucasnymi systemami, ktore len na instalaciu potrebuju >=512MB RAM.

Mno, rozhodně 32bit Lubuntu za mne. Napadlo mne tohle:http://bit.ly/lubuntuw7TrustyAle 4GB disk je fakt málo - vždyť ty Eee měly myslím 8GB SSD ne? Na 4GB se ti skoro nic nevejde a skoro holý systém ti moc k ničemu nebude.

Lubuntu W7 má v seve dosť app, to sa nevojde ani do 6 GB (8 GB asi ltt)

http://www.slitaz.org/en/ -- SliTaz 5.0 Rolling - 17 Jul 2016 zabera - cca. 600 MiB na disku, 1GiB ram bohate staci

Nebo asi nejlepší volba: Windows XP

Ako tam strčíš XP SP3? Alebo si za XP SP0 a aj to by si orezal na kosť?

tak Eee 901 se s XP prodávalo. Jenže to mělo myslím 8 + 8 GB SSD.

Nie je poroblém inštalačku osekať a ak by tam bolo XP SP1, vojde sa, ale bez update-ov, zrejme swap v úplne min. veľkosti... Ale XP SP3 s aktuzlizáciami sa do 4 GB nevojde. Ani 8 nie je na dlhodobé používanie. Ako tablet s Win, ktorý redakcia testovala. Šiel fajn, ale prišli aktualizácie a bolo po voľnom mieste

hlavně je otázka, k čemu takový stroj jde pak vůbec použít...

Mini notebook Asus Eee PC 4G se obvykle prodával jen s 0,5 GB RAM. Máš tam určitě 1 GB RAM ?Úložný prostor tohoto počítače lze zvětšit přikoupením SD karty.

Chci to rozšířit ramkou na 1GB teda pokud bude pasovat A přemýšlel jsem že bych tam narval android

android na 4GB? to jako vážně? Aby se ti tam vůbec vešly nějaké appky...

Nebylo by lepší se zeptat i chlapů? Neříkám, že nejsou ženy, které rozumí IT ale nebude jich tolik jako mužů.

Zkusil bych Linux Mint.