» Poradna » Ostatní

Online hry na lte

Zdravím Zijeme na samotě a momentálně využíváme balíčky dat v mobilu, plánujeme pořídit lte router, což je jediná možnost neomezeného internetu za normální peníze u nás. Už jsme zjistili, že u nás mají pokrytí o2, vodafone i tmobile v pohodě, maxímalne na lte dávají 20mb/s. Já mám momentálně dobíjecí kartu v mobilu vodafone, měřil jsem rychlost internetu a vyšla mi Ping 20-40ms, rychlost 15-30 stahování. Otázka 1.Na zahrání nějaké online hry: csGO, lolko atp, by to předpokládám melo stačitOtázka 2.Pokryti mají všechno operátoři udávané jako dobré, od koho zvolit, aby byl internet stabilní? Chápu ze se to muže lišit polohou atp, ale názor by mi pomohl se alespoň napoprvé rozhodnout.O2 prodává krabičku rovnou na prodejně a vše si zapojite sami, zatímco vodafone přijede technik a pridělá anténu z vně domu, což mi už logicky přijde lepší.Děkuji za pomoc

Odpovědi na otázku

Tohle si musíte změřit sám, kdo má v místě lepší pokrytí.20 - 40 ms je na hraní CS docela hodně. Na strategie cajk. Nejvíc vás bude zajímat stabilita té latence.Na LTE se dají hrát i FPS, když má člověk štěstí na polohu. A taky, až to budete měřit, bacha na to, že podmínky se v čase mění podle využití sítě, takže to chce průběžně měřit několik dní.

LTE jsem resil u znameho (byli mezi kopci takze katastrofa). Celkem mi pomohlo najit si BTS na kterou budu se to bude pripojovat ( https://gsmweb.cz/mapa/ ).nakonec jsem zvolil O2 dali mi k tomu modem od TPlinku se sroubovacima antenama (slouzily k LTE). Ty jsem vymenil za smerovou antenu a natocil primo na BTS.Ted je tam 15Mb/s down, 4Mb/s up ping 15ms

"Ty jsem vymenil za smerovou antenu a natocil primo na BTS."Vy si docela zahráváte, jste si jistý, že jste neporušil podmínky ČTÚ na hustotu výkonu? Aby si někdo pak nevšiml, že mu někdo překřikuje BTS, nenahlásil to ČTÚ a vy pak nedostal milionovou pokutu...

je to pasivní anténa a vzhledem k tomu, že dům stoji uprostřed mezi BTS, tak se modem pořád přepojoval.vzhledem k tomu že není aktivní tak si myslím, že nic neporušuji

Pasivní anténa?! To jsou snad všechny.Směrová anténa udělá to, že výkon, který byl předtím vysílán do širokého prostoru, zúží do úzkého kuželu. V tomto kuželu je tedy mnohem vyšší hustota výkonu.Obecně se v ČR směrová anténa hodí pro příjem (protože přijímá z toho kuželu, a ne z okolí, takže má lepší odstup signál - šum), ale pro vysílání je třeba snížit vysílací výkon. To, čemu říkám hustota výkonu, se označuje jako e.i.r.p. https://cs.wikipedia.org/wiki/EIRP .LTE frekvence jsou navíc licencované pro konkrétního operátora, ten si je koupil, takže můžete způsobovat škodu konkrétní osobě.Netvrdím, že to tak ve vašem případě musí být, ale pro jistotu bych se podíval, jaký je rozdíl v zisku těch antén (například předtím ty všesměrky měly 3 dB, současné směrové mají 20 dB), a odpovídajícím způsobem snížil vysílací výkon na vysílači (o 17 dB), nebo, pokud je ta možnost, mu nastavil, jak výkonnou anténu mám, a on si to upraví sám. Nevěřím, že bude mít z výroby zbytečně nastavený nižší vysílací výkon, než je maximální povolený, to žádný výrobce nedělá, poškozoval by sám sebe.

toho bych se nebal. proutky na tom routeru meli zisk 5dB a ta antena ma taky 5dB.. on byl pred tim signal ok (90%), ale problem byl ze se to porad prepojovalo mezi BTS a proto to bylo temer nepouzitelne.jedine co jsem potreboval bylo aby se to neprepojovalo (kdybych kolem tech anten udelal z alobalu stinitko, vysledek by byl v podstate stejny (az na to, ze by ty anteny nabyli venku)

to prepojovani maji operatori ale ruzne.kolega ma lte od T-mobile a tam to po mesici zafixujiu na tu BTS, na kterou to bylo nejcasteji pripojeno.O2 je to asi jedno a tak se to porad prepojovalo

Tak pokud ty antény mají stejný zisk, není co řešit. Asi mezi nimi nebude až tak významný rozdíl.

jak jsem psal, nepotreboval jsem lepsi signal, chtel jsem aby se to neprepojovalo

Pokud vím, dřív byla externí anténa k telefonu zcela běžnou věcí (i v GSM síti) a za žádné porušení něčeho se nepokládala, ba operátor sám vám ji často doporučil. Proč si myslíte, že je to dnes jinak?

Protože jsem chvíli dělal u wifi operátora a tohle jsme tam řešili často, zvlášť v licencovaných pásmech. Pokutu jsme dostávali průměrně tak jednou do měsíce, ale byly malé, protože to porušení bylo ve veřejných pásmech (v licencovaném by si to nikdo nedovolil) a v podstatě to technici dobrovolně riskovali. ČTÚ ale reaguje jen na bonzy, sami od sebe nikoho nehlídají. A měřáky na to mají docela pěkné a přesné, výkon vám změří i na slušně velkou vzdálenost.Pokud si operátor nakoupil frekvence, a někdo mu zaruší BTS, je celkem logické, že pokud nebude pátrat sám, tak prostě zavolá do ČTÚ a oni si ten zdroj už najdou. Ostatně stát je ten, kdo ta pásma garantuje.U GSM se to používalo, to je pravda, ale to byl docela pravěk, a ta externí anténa byla určena na velké vzdálenosti. I můj předposlední telefon na ni měl konektor, a nevím, jaká pravidla platí v jiných zemích, ale pokud je člověk na té BTS sám a daleko od civilizace, tak je to všem jedno. Pokud na tom jede internety, tak už je to o dost citlivější záležitost.A vůbec, já netvrdím, že je to dnes jinak. Upozorňuji na to, že vyměnit si jen tak anténu, a to u čehokoli, co má prohlášení o shodě a vysílá to, nemusí být jen tak a může to vyjít pěkně draho.

Hm, řekl bych, že bezlicenčních pásmech u WiFi to bude něco trochu jiného než u operátora v GSM síti, navíc zrovna nám ten operátor (O2) tu externí anténu doporučil.

Myslím, že v licenčních pásmech to bude dost podobné, v případě operátorů trochu svobodnější, ale o to více si ty frekvence budou hlídat.

Externí a ještě směrovou?

... navíc směrová anténa se vyznačuje zejména tím, že mnohem MÉNĚ ovlivňuje své okolí...

Své okolí jo, ale ta BTS, na kterou křičí, nemá jediného klienta.

A proč by jako neměla mít jiného klienta?

Nemá jediného klienta. Tím jsem chtěl říct, že je jich tam více

No, a jak je ta směrová anténa ovlivňuje?

Daleko vyšší sílou signálu na příjmu, chcete to popsat do detailu, nebo bude stačit, když vám zakřičím do ucha?

zbytecne se tu dohadujete..Za 1. je to mimo tema dotazuZa 2. v mem pripade se sila signalu nemeni (jak jsem uz psal)

To celkem jistě porušuješ a děláš bordel v síti. Síť je buňková a počítá s všesměrovými anténami s určitým maximálním ziskem na klientských zařízeních.