» Poradna » Ostatní

Omezená funkčnost dokumentu

Dokončuji poměrně rozsáhlé dílo ve Wordu (zhruba pětisetstránková kniha), které se chystám knižně vydat vlastním nákladem. Až to budu mít komplet, chci to odnést do tiskárny (zřejmě vyexportované do PDF). Předem už vymýšlím, jak ho ochránit proti nekontrolovanému šíření v elektronické podobě, až ho do tiskárny odnesu. Zatím mne toho moc nenapadá - samozřejmě mohu PDFko ochránit proti vykopírování obsahu, ale to obejde i školák. Neznáte někdo postup, jak třeba časově omezit otevření souboru? Prostě že by fungoval do pátku a pak už nešel otevřít? Jasně, že i to se dá obejít manipulací se systémovým datumem, ale třeba v kombinaci s omezením počtu otevření už by to určitou ochranu poskytovalo.

Odpovědi na otázku

Neochráníš. PrasatkoPee

Ne, taková ochrana bez spolupráce se softwarem v počítači neexistuje. Dokument sám o sobě je jen pasivní hromada dat, která se nemůže po uplynutí nějakého času sama nějak zničit. Dokument by musel být zabalen ve spustitelném programu, který by ověřil systémové datum a pokud by bylo vyšší, než nastavený limit, tak by soubor odmítnul dokument otevřít. Nicméně jak píšeš, bylo by to snadno obejítelné a navíc nekompatibilní s tiskařským softwarem. A kdo bude chtít, tak to stejně ukradne. Smiř se s tím, že pokud chceš něco zveřejnit, tak se to bude krást. Ostatně pokud kniha bude stát za to, tak ji brzy někdo naskenuje OCR softwarem přímo z papírové knihy a zveřejní.

Samozřejmě to nijak neochráníš, viz kolegové. Pro mě je celkem zajímavá informace, že někdo píše pětisetstránkovou knihu ve Wordu.

No docela mi to ve Wordu jde - je tam navíc řada velice komplikovaných tabulek, výkresů, fotografií. Ale je to práce opravdu nepředstavitelná, tak to nechci dát z ruky jen tak. Nakonec to můžu vytisknout doma a nechat jen svázat, což bude možná nejsnazší cesta. Že to v tiskárně někdo okopíruje je prostě možné, proti tomu se nejde ubránit. Ale je to kniha převelice specializovaná na geologii, to 99.9% lidí nebude absolutně zajímat. Takže mi jde pouze o to, aby se nekontrolovaně nedostala mezi geologickou veřejnost v elektronické podobě. Neumím vůbec vyčíslit hodnotu práce, která byla zapotřebí ke shromáždění všech poznatků, o kterých pojednává. A její sepsání, ruční vykreslení spousty map, situačních plánů, jedinečné fotografie z let kolem 1940 ... Asi mi rozumíte, že to nechci dát z ruky bez maximálního úsilí o ochranu před zneužitím.

Zkoušel jsem kdysi ve Wordu dělat firemní zprávu za rok a bylo to na nervy - čert vem vzhlednost či sazbu fontů, ale ta práce s tím! Mělo to sice "jen" 300 stran, ale se všemi těmi obrázky a tabulkami trvalo uložení snad minutu a ukládal jsem často a navíc ještě dělal čas od času ručně verze pojmenované čísly, abych měl zálohu co nejvíc aktuálního stavu.Nakonec jsem časem přemigroval na LibreOffice, které mají tzv. "Hlavní dokument" který propojuje víc ODT souborů, takže jsem mohl mít kapitoly v samostatných souborech (editace se brutálně zrychlila) a přesto jsem měl výsledný dokument se všemi rejstříky a seznamy tabulek a obrázků (to vše bylo v hlavním dokumentu)... Nevím o tom, že by Word uměl něco podobného.

To je pochopitelné a věřím, žes stvořil unikátní a cenný dokument, ale bohužel, ochránit elektronickou podobu nijak nelze. A pokud je to opravdu tak cenné dílo, stejně ho dřív nebo později někdo naskenuje a poskytne k šíření. Ale to už je úděl autorů.

A to jsem předpokládal, že je to vcelku banální úkol ... v principu nic složitého - po otevření dokumentu by nějaké makro inkrementovalo počet otevření, zkontrolovalo aktuální datum a podle výsledku dokument smazalo (ctrl+A, del) a uložilo zpátky už prázdný. Já vím, že to není stoprocentní ochrana, ale i s těmi dejme tomu 80% bych byl spokojený

Pokud dodáš dokument nějaké solidní tiskařské firmě, tak je více než pravděpodobné, že si nejprve originál zkopíruje a ukoží, než s ním začne pracovat. Takže když by došlo k "sebezničení", jednoduše vytáhnou kopii a ta bude počítat otevření od nuly. Vážně, veškeré takové ochrany jsou k ničemu, vlastně jen otravují oprávněné uživatele a naopak pro ty, co chtějí obsah zneužít, jsou snadno obejitelné. Typicky např. originální DVD, které si člověk zaplatí, aby ho pak nekonečně dlouho otravovaly varovné hlášky o pirátství, reklamy a další kraviny. To už je lepší si film stáhnout zadarmo z netu, kde ty otravné předehry nejsou a rovnou jede film :) Prostě pokud někdo má být schopen dokument přečíst (tiskařská firma), tak ho vždycky a snadno může i zkopírovat.

No jo, máš pravdu ... Zvažuji vytištění doma a tiskárně svěřit jen vazbu, ale je mi jasné, že si velice snadno a rychle mohou nascanovat všech skoro 500 stránek. To už to můžu rovnou veřejně vystavit na ulož.to Já za tím pořád vidím tu naprosto nepopsatelnou haldu práce, ze které by měl případně profitovat nějaký vykuk. Podklady ke knize vznikají od roku 1945 (vědomosti v ní obsažené a fotodokumentace), samotné sepsání nejprve jen textu v T602 trvalo do roku 1999, pak import do Wordu, formátování, doplnění grafiky, výkresů ... to nejde ani vyčíslit - teprve dnes jsem s tím hotov. Ale cílová skupina je velice úzká, tak to není na vydání přes vydavatele.

Pak tu svou nepopsatelnou haldu vůbec práce nedávej z ruky. I když je cílová skupina velice úzká, vždycky bude riziko, že pak někdo svůj (i když třeba zakoupený) výtisk zkopíruje a pošle dál a nikdy se to ani nedozvíš. Když to dáš na ulozto, tam aspoň za pár let uvidíš, že už si to stáhli dva lidi.

To už je riziko autorství, nedá se nic dělat. Dílo bude automaticky ze zákona chráněno a když by se objevilo na ulož.to, může požadovat odstranění. Ale nic víc proti tomu nelze dělat. Jakmile to v jakékoliv formě nabídneš věřejnosti, přijde s tím riziko neschváleného šíření. V podstatě máš jedinou volbu mezi tím, že si dílo necháš jen pro sebe a umře s tebou a nebo se podělit s těmi, kteří ho využijí, ale počítat s tím, že zaplatí jen část z nich.

Do smlouvy s tiskárnou bych si dal nějakou smluvní pokutu v případě "vynešení".Do PDF pro tiskárnu bych přidal nějaké info, podle kterého poznáš, že jde o verzi, která šla pouze do tiskárny (stačí změnit jedno slovo).Ale stejně by se těžko dokazovalo, že to neuniklo od tebe, ale z tiskárny.

Čiastočné riešenie - https://help.libreoffice.org/Common/Digital_Signatures/cshttps://help.libreoffice.org/Common/Applying_Digital_S... - dá sa určiť príjemca (držiteľ ZEP), ktorý to môže otvoriť.Ak sa dostane vonku - neotvorí nikto (/okrem držiteľa kľúča)

Otázkou je, jak mají udělané zpracování a tisk. Jestli je to nějak "strojově", mohlo by se stát, že jim takto zamknutý dokument nepůjde zpracovat.

Tiskárnu bych viděl jako nulové riziko. U díla, které, jak sám píše, '99.9% lidí nebude absolutně zajímat', není vůbec žádný důvod k vynášení.