» Poradna » Mobily

Olympus OM-D E-M10, 14-42mm, jaký druhý objektiv?

Zdravím! Moc prosím o radu. Jsem v tomhle amatér, mám Olympus OM-D E-M10 koupený v balení s objektivem 14-42mm, nejčastěji fotím portréty a koncerty. Při portrétech jsem docela spokojena, ikdyž fotka někdy taky není jak bych si představovala, ale na koncertech je to děs. Fotka rozmazaná a osvětlení mizerné. Rozhodla jsem se, že si tedy koupím nový objektiv, jaký by byl ale vhodný? Čím nižší clona, tím ''lepší?'' a jaká je vhodná ohnisková vzdálenost? V článcích na internetu jsem se dočetla, že je vhodné si k tomu,co již mám, pořídit 40-150mm, ale nevím, jestli bude ostrost a světlo lepší. Na internetu jsem nalezla objektiv Zuiko 50mm f1.8, bylo by to na mé focení vhodné? A je hodně velký rozdíl mezi tímto a Zuiko 45mm f1.8? Známá má Nikon D5100 se základním objektivem 18-55mm a 55-200mm a její fotky z koncertů vypadají jak od profesionála(i při večerním focení), přitom v tom taky není nijak zběhlá... Děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

Pokud ti jde o foceni na koncertech, tak to chce obektiv co ma vysokou svetlost a nizkou min clonu. Plus to chce svaba co nesumi pri nastaveni vyssi citlivosti. Nechci hanit fotak, netusim jak na je s kvalitou svaba, tak nejak plati ze cim vetsi je tim lepe, pak to neprehnat s pixelama. Souvisi to s cenou a tim ze si kazde ma prvne zjistit co vlastne chce a co kupuje.Aniz bych se dival bych rekl ze ten nikon ma veciho svaba a stejne pocet pixelu, coz pokud to neni nejaka predpotopni technologie hovori jen v jeho prospech.Na vecerni foceni potrebujes svetle obektiv a co nejvetsiho svaba a ne za kazdou cenu nej pocet pixelu. Zrovna to co mas a obdoby od jinych vyrobcu 4/3 obektivem nebo jak to maj znacene nejsou uplne to prave. Vyhoda je ze mas vetsi zoom pri prepoctu na kinofilm a ze je to o neco mensi. Nevyhoda je ze obektiv na normalni zrcadlo nedas.

Ještě bych dodal, že jestli si bude chtít koupit nějakej ten světelnej, tak ať si radši nejdřív vyzkouší někdy fotit s tim zoomem jenom na nějakym ohnisku, který je tomu blízký, aby si vyzkoušela jak moc je to pro ní praktický, třeba na ty koncerty.Jo a nastavujete si hodnoty manuálně nebo automaticky?

Mezi Oly M10 + 14-42 a Nikon 5100 + 18-55 není žádný zásadní rozdíl. Záleží, jak s tím umí kdo zacházet. Jinak, na koncerty i portréty bych asi koupil nějaký světelný objektiv (f2 - f1,8 - f1,4). Ohnisko 50 mm (na Oly) je poměrně dlouhé, ale mohlo by být vhodné (45 mm je prakticky totéž). Na koncertě při špatném osvětlení je nutné zvolit vhodný kompromis mezi časem a citlivostí a využít světelnost.

Tak koncerty se nejlépe a nejčastěji fotí šrokým ohniskem, kdy jsi poměrně blízko k subjektu ... takže tvoje 14-42 (28-84 po přepočtu) je sakra univerzál.Jestli to chceš kvůli koncertům/streetart/krajiny tak si můžeš maximálně nvestovat do nějakých prime - volil bych asi spíš širší - takže těch 15mm je docela krásný čslo při f1.8 nebo nižší z toho určitě polezou super fotky.Nebo si můžeš koupit nějaké tele 35-100/150 ale to je spíš na sporty nebo zvěř a tak ... 14-42 je tak moc univerzální objektiv, že v podstatě co se týče ohniska nic nepotřebuješ.A pokud potřebuješ, tak potřebuješ specifické sklo na specifické fotky a to ti pak nikdo nepomůže, protože to už si musíš pomoci sám.

tak na koncerty to chce co nejsvětelnější objektiv, tedy něco s clonou 1.8 1.4, ideálně 1.2 ...Ale samozřejmě pevný ohnisko a uvědomuješ si že takový objektic stojí 35.000?https://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-ed-25-mm-... Při špatném světle je to vždycky problém a ani sebelepší objektiv tě nespasí, pokud si to neumíš správně manuálně nastavit podle podmínek.