» Poradna » Notebooky

Odvařená základní deska notebooku

Dobrý den,předem říkám, že se nepovažuji za žádného ajťáka a právě proto si zde píšu o radu. Mám sice vystudován obor IT, ale je to již přes deset let, co jsem se žádného železa nedotkl a v oboru již pracuji jen minimálně.Dnes mi jeden známý donesl starý notebook. Bohužel se jedná o něco staršího data výroby a štítky na něm již nejsou čitelné. Jediné texty jsou čitelné na baterii, kde je typ baterie hstnn-lb51. Tudíž to bude jeden z těchto modelů: Compaq 511, 610, 615.Podle toho, co jsem z něj dostal, tak se snažil upgradovat RAM. Byla tam jen 3GB a na bazaru někde koupil 4GB. Podle všeho zapomněl notebook vytáhnout ze sítě a dotkl se neuzemněný RAMky v notebooku. Po výměně mu samozřejmě notebook nešel a tak tam stejným způsobem vrátil původní paměti.Zatím jsem s notebookem nic nedělal. Jen jsem se jej pokusil zapnout. Po zapnutí je to klasika - černá obrazovka a bliká caps-lock. Co si tak letmo pamatuji, tak to indikuje špatné paměti nebo základní desku. Jelikož jsem z hardwaru většinu věcí již zapomněl, tak bych se rád zeptal, co je pravděpodobnější? Vypálil obě paměti, takže jen koupit nové paměti nebo to chytila i základní deska? Bohužel tyto RAMky doma nemám, aby jsem to vyzkoušel stylem pokusu a omylu.Popřípadě kdyby to byla základní deska, tak ta už se pravděpodobně nebude dát sehnat nová a co jsem se díval, tak na díly tento notebook nikdo neprodává. V případě nouze bych obvolal servisy, zda jim tam taková deska nezavazí, ale to až potom, co bych to rozebral a zjistil označení.Nebylo by lepší mu ale říct, že je to neopravitelné, ať už koupí něco nového? Používá to jen na internet v posteli, tak bych mu spíš doporučil tablet s klávesnicí v pouzdře.

Odpovědi na otázku

Nevím, zda má nbook dvd mechaniku.Pokud ano, tak si vytvoř live dvd,návodů na netu je dost a zkus toto dvd v nbooku,uvidíš zda bude hlásit nějakou chybu.

DVD mechaniku bohužel nemá. Vyřešil bych to USB live "diskem". Jenže notebook ani nenaběhne do bootu. Obrazovka je stále tmavá a na klávesy nereaguje.

Dotknutí RAMky prstem nevadí ani za chodu, ani bez napětí. A při ochraně proti statice se neuzemňuje zařízení, ale pracovník kovovým náramkem. To je elektronika obecně, ne jen IT. Jinak při běžné práci to není až tak potřeba se uzemňavat, ty dnešní odnože CMOSů jsou dost odolné.Dotknutím se RAMky to opravdu zničit nemohl. Spíš-RAMku taky vyměňoval, když byl NTB zanutý? Klidně mohl být vytažené ze sítě, ale nesmí jít ani na baterku. Ideálně i baterii vytánout pro jistotu.-Umí základovka ten typ RAM, kterou koupil?-Není ta nová RAM vadná? -Při bootování BIOSu se základovka ozývá nějakým beep kódem?

Samozřejmě jsem to myslel tak, že on se neuzemnil při sahání do zařízení.RAMku vyměňoval, když byl notebook připojen do sítě, ale nebyl zapnutý. Baterii tam nemá, protože je už nepoužitelná (jen jsem ji dostal k tomu v tašce).Bohužel kompatibilitu RAM nedokážu ověřit, protože na nich není ani napsané, jaké DDR řady jsou. Každopádně při vrácení původní RAM by se notebook měl opět zprovoznit, pokud "nové" RAMky něco nepoškodily.Beep kódy se neozývají. Jak jsem již psal, tak jen bliká caps-lock.

Pokud nebyl zapnutý, tak ji pravděpodobně tímto neodpálil, ale arděj měl notebook odpojit ze sítě. Ale mohl ji třeba nějak nešikovně zasunout, uhnout piny v konektoru na základovce...těžko říct takto nadálku.

Takže jsem vyčetl, že to je Compaq 615.Staré paměti jsou:So-DIMM DDR2 800MHz 2GB+1GBOznačení výrobce:JM800QSU-2g-efEBE1OUE8AFSA-8G-F"Nové": So-DIMM DDR2 800MHz 2x 2GBOznačení výrobce: HMP125S6EFR8C-S6 ABFyzické poškození jsem nyní zkontroloval pod světlem a lupou a až na pár odrobinek a chlupů z psa tam nebylo vůbec nic. Bohužel stále nic.

Takže jsem to zkusil různě popřehazovat s jednotlivými pamětmi.Bohužel ani s 1 RAM v obou slotech to nefunguje.Nakonec jsem počítal, kolikrát capslock blikne.Dle stránek http://support.hp.com/us-en/document/c01732674 je pět bliknutí "obecná chyba základní desky". Předpokládám tedy, že základní deska je v háji a téma můžeme uzavřít. Ještě sem sem během několika dnů občas párkrát podívám, kdyby někoho něco napadlo.

Dejte to do servisu. Vystudované IT sem, IT tam. Já jsem taky měl za 1 ze slohu a nepíši romány.

To s tím servisem můžete napsat pod jakýkoliv příspěvek zde na poradně. Od toho je to poradna, že se zde radí a ne, že se zde posílají lidi do servisu.

Někdy ale ani jiné rady není