» Poradna » Ostatní

Odpovídající plat programátora

Zdravím, jsem čerstvým absolventem. Vystudoval jsem průmyslovou školu zaměřenou na elektro & ICT, mám čerstvě dokončeného bakaláře z oboru Informatika a dosud nemám žádné pracovní zkušenosti. Od září 2017 pracuji jako C# .NET vývojář na plný úvazek ve firmě s.r.o., můj nástupní hrubý plat je 23.000 Kč (s ohledem, že jsem v tu dobu neměl dokončenou Bc. úroveň, ale pouze maturitu). Chci zjistit jak to vidíte, je to adekvátní plat vůči dosaženému vzdělání a také nulovým zkušenostem ? Kolik je rozumná měsíční částka v hrubém za takovýchto kritérií ?

Odpovědi na otázku

To je přece variabilní. Záleží kolik toho zvládneš. Například když jedna pašeračka drog bude převážet 8 kg drog 24x za rok tak nemůže mít stejný plat jako pašeračka, co převáží 1 kg drog 4x za rok.A taky záleží v jakých podmínkách to děláš. Například když bude ta pašeračka převážet drogy do státu, kde je šílená poptávka, tak si vydělá víc než když je bude převážet do státu, kde se přebytečné drogy válejí ve skladech.

To nebyly drogy, to byl stavební materiál! Stavební materiál, který stavěl mužská přirození do pozoru tak rychle, až si z toho dotyčná lehká děva mohla nechat postavit nová prsa.

takový rychletuhnoucí beton dělá divy

Plat záleží především od tvého skutečného přínosu pro zaměstnavatele.Pokud se budeš ohánět donesenými papíry/diplomy a píchačkou s odsezenýma hodinama, budeš pro firmu zadarmo drahý...

Kamos s cervenym diplomem zacinal podobne. Defakto nejchytrejsi clovik co znam. Na prachy nenadaval, vadilo mu jak to funguje. Po praxi cca 2r, proste zmenil lokal a sel jinam. Dneska boucha v praze pro banku a urcite si nestezuje.Jenze on je tek o kdo dela at ma sefa za zadkem nebo ne. Vi co chce delat a co nechce, aspon tomu tak bylo. Dneska ma rodinu a mozna to vidi jinak, prece jen to nechce resit co cvili.Typuji ze 100k ma urcite.

Pokud produkuješ kvalitní práci v adekvátním množství, tak myslím není důvod abys řekněme po půl roce nedostal plat 30 a více.

Bohuzel vic diplomu a razitek (tj. vzdelani) tvemu zamestnavateli nic navic nevydela a s rekneme nulovymi zkusenostmi se nejde moc vyskakovat, ale 23 hrubeho (odhadem 18 cisteho) je popravde i bez praxe docela malo - to je nastupni plat pokladni v Lidlu IMHO bez praxe, ale pokud umis programovat*, by mel byt nastup rekneme 28-30, po nejake dobe treba 35-40. A pokud budes fakt dobrej a rekneme se stanes "nepostradatelny", tak bych se nebal 60+. Pokud koukas po 100-200+, tak zapomen na maly lokalni s.r.o. a zacni budovat karieru v korporatech.* pokud nad tebou musi nekdo stat a rikat ti co a jak a opravovat po tobe pulku veci, tak pak je i 23 moc...Ja osobne nedelam jenom pro penize , ale protoze me to bavi a mam svoji svobodu a pohodli. Mam teda asi 20 let praxi a v nejake nadnarodni korporaci bych mel asi i vic penez, jenze penize proste nejsou vsechno a musel bych chodit nekam do prace kazdy den a to mi proste za par tisicovek nestoji.Apropo na Rootu je aktualne hezka diskuze o platech - po procteni jsem pomalu nabyl dojem, ze jsem "moldavska holka pro vsechno", protoze neberu ani tu zakladni almuznu = 150000 mesicne

a předpokládám, že korporát prudí s formalitami, blbostmi jako dress code apod. a nebude asi moc flexibilní. A ta práce asi bude víc fádní.

No ja taky jenom predpokladam. Ja jsem uz nebyl zamestnany 18 let pokud dobre pocitam Ale dress code by mi asi nevadil (na obleku u programatoru asi dneska netrva fakt asi ani korporat). Na druhou stranu kdyz nekdo pracuje na sebe doma, chce to neuveritelnou sebekazen, aby clovek neskoncil v prokrastinaci pripadne aby vubec vstal z postele

tak z postele vstane nakonec i totální sova Akorát uznávám, že okolí má kapku problém si zvyknout, že člověk maká cca od 12 do 3 ráno

Vitej v realnem svete, kde se plat nepocita podle diplomu, razitek apod., ale podle toho jak velkym prinosem jsi pro firmu. Tos opravdu cekal, ze hned po skole nastoupis do firmy a budes vydelavat 100k mesicne, kdyz te nikdo nezna a nemas za sebou prakticky zadne prokazatelne vysledky? Rozdil mezi tebou a stredoskolakem, ktery odmaturoval se 4 je nulovy. Zalezi pouze na tom jestli te prace bavi... Znam nekolik ing, kteri pracuji na vratnici a delaji akorat tak managery vstupnich dveri za 15-18k a znam jednoho, ktery nedodelal stredni a pracuje jako programator ve firme a ma prijem 50k...

A umíš programovat? Máš to i jako koníčka, začal jsi si s programováním hrát už jako dítě na základce? Už jsi vytvořil nějaký program, jedno v jakém jazyku? Pokud ne, pokud jsi jen čerstvý absolvent a znáš to jen povrchně ze školy, tak je plat i docela vysoký. Až se zaučíš, tak ti plat třeba zvýší a o dost. Pokud už něco za sebou máš, tak je plat v pohodě jako nástupka, ukaž co umíš a určitě se dostaneš na lepší peníze.

Tady zase radí experti, kdyby se tu ptal pilot jestli je 20 tisíc nástupák ok, nejspíš by řekli že záleží jestli bude přínosem :) Prostě jsou pozice který vyžadujou určitou míru expertýzy a i jako junior na nich nemůžeš očekávat něco směšnýho. Upřímně mi to připadá dost málo, pokud umíš programovat(tzn. programuješ si doma) a neznáš jen teorii takže se neučíš samotný programování na místě a máš kvalifikaci a vzdělání, měl by si dostat víc. V Praze bych řekl minimálně 28k. S tím že by ti to mělo vyrůst velice rychle výš pokud prokážeš že dokážeš být přínosem a máš potenciál. Klidně za 23 nastup aby si získal zkušenosti, ale pokud to nebude vypadat na nějaký rychlý navýšení, začal bych hledat jinde. Samozřejmě spousta firem si myslí že 23 tisíc je hodně peněz za datlování do klávesnice, ale takový budou vždycky sloužit jen odrazovej můstek pro absolventy a ten kód tomu asi bude odpovídat.

Jenže ke kokpitu nepustí jen tak čerstvého nováčka, mít za sebou pořádný výcvik, do kokpitu už jde relativně znalý člověk. Ale za programátora se dnes pokládá kde kdo, a chtít horentní sumu a nic zatím neumět? Tůdle. Nic prot tazatelovi, myslel jsem to obecně.

No jako mas pravdu, bohuzel situace je z opacne stranu uplne stejna. Sice se vsude pise jak je super, ze je nizka nezamestnanost a jak se vsichni muzou pretrhnout s nabidkama, ale realita je takova, ze to jsou prave takovehle nabidky "za plat pokladni v Lidlu" a samosebou lidi, kteri se chodi uchazet o praci, to je taky vic nez smutek. Kdyz vynecham takovou tu pokoru (jsou tri dny v praci a chovaj se jak kdyby jim vsechno patrilo), tak najit programatora, aby nad nic nemusel nekdo porad stat je nadlidsky ukol, ale hlavne ze maj vsichni jasnou predstavu o platu

pokud myslíš typa s čerstvým pilotním průkazem, tak toho asi za knipl B-737 nebo F-16 fakt nepustí. Ten bude rád, když bude pro začátek létat cargo s něčím menším, pokud nebude začínat s práškováním nebo létáním s reklamou.Pokud by se řeklo "čerstvý" dopravní pilot, tak ten už nemůže být žádný absolvent i když do dopravního letadla s lidmi sedá poprvé. A ten už i tak má jinačí plat, než ten pilot Čmeláka

Asi tak, ostatne o tomhle byla nedavno jedna zaloba v USA. Cestujici (resp. pozustali po cestujicich) se citili podvedeni tim, ze si koupili letenky u Continental Airlines, ale leteli s Continental Connection pro kterou ale letala jeste uplne jina spolecnost s podstatne nizsimi naroky na piloty (a samosebou nizsim platem pilotu a vetsimi pracovnimi pozadavky na piloty). Takze pravdepodobnost, ze clovek potka pilota zelenace treba u BA je asi nulova, ale u nejake nizkonakladovky nebo carga uz to mozny je.

Programátoři jsou dělníci 21 století.Tomu odpovidají někdy i jejich platy, které jsou nižší, než u prodavaček v Lídlu.

Kdo umí má i se základní školou 100 tisíc a kdo neumí dělá za minimální mzdu i s 20 diplomy a ty jsi zatím nic nedokázal takže jsi na tom celkem dobře a je jenom na tobě kam se posuneš. V realitě se totiž nedávají peníze podle diplomů, ale podle přínosu

Jo no přesně, není to o tom papíru. I člověk s výučním listem si může třeba založit firmu a dobře vydělávat. Diplom ještě neznamená, že budu mít automaticky 50000 čistého.

Ale ano, nazývá se to reálný socialismus. Sice dostaneš peníze, ale nemůžeš si za ně nic koupit, protože všichni pracují pilně jako ty.

Ale pravda je, ze pokud clovek touzi pracovat v korporatech, tak tam jsou razitka a diplomy nutny zaklad. Bez tehle papiru musi clovek bud jet na sebe nebo hledat osviceneho zamestnavatele, coz ale moc nadnarodnich firem nebude. Je treba se oprostit od klise z americkych filmu, kde kazda firma touzi po silenem genialnim asocialnim hackerovi, ktereho plati plnymi kufry penez.

Už tu padlo, že plat je individuální. Záleží na vašich schopnostech a zkušenostech, které jste nepopsal. Neuvádíte ani v jakém městě žijete a pracujete a jak velká je vaše firma. Když jsem v roce 2010 sháněl práci v Karlových Varech a měl jsem už nějaké zkušenosti i hotovou vejšku (Ing), tak stropem bylo 25tis - 35tis podle velikosti firmy.Nicméně brát po škole 23tis mi přijde jako super začátek. Neřešil bych na kolik mám nárok, ale jestli mi to stačí na můj způsob života a jestli jsem schopen ušetřit aspoň 5tis měsíčně. Pokud bych bydlel u rodičů, dovedu si představit, že bych s tímhle platem měsíčně ušetřil i 10tis. Za 5 let bych měl našetřeno a snad bych dostal hypotéku na vlastní malý byt, který budu splácet 30let, abych měl co nejnižší splátky a zvládal financovat i rekonstrukci a dál šetřit.Pokud zjistím, že mi 23tis nestačí, jdu za šéfem a zeptám se ho, co bych měl udělat proto, abych si zasloužil o 10tis víc. Neoháněl bych se výpovědí, spíš bych projevil zájem a snahu.

23 hrubého se mi zdá za výsměch, když to vezmu podle sebe, tak mi je 19, mám po maturitě na gymplu (zkušenosti 0) a jako brigádnickej plat jsem dostal 35.000 Kč/měsíc.

Dobry den a kde jste takovou práci sehnal? Děkuji SM

Musím přiznat že to bylo asi taky o osobních vztazích... Spoluhráč z fotbalu tam pracoval, a věděl že marně shánějí nějakýho studenta co by u nich byl (nadřízený z Německa silně tlačil). Vzhledem k tomu že to je korporace v provinčním městečku, tak se ani nedivím, že tam žádný student nechce, je to spíše taková "dělničina" než pořádný programování který by bavilo, ale šéf si je toho taky vědom, tak raději platí než abych riskoval že bych utekl.

Každej kdo nastoupí do IT s platem pod 35K by měl každý ráno dostat facku! Já tester 4 roky praxe, Pardubický kraj, 50K hrubého

Ahoj, já mám programování jako koníček. Dělám si v Javě jeden herní server. Do toho studuji FIT VUT a bakalářku budu mít také v Javě. Už teď jsem dostal na LinkedIn nabídku pro Siemens - bez praxe za 60k hrubého v Brně. Na Linkedu mám jen odkaz na github se školními projekty a tím serverem. Ovládám jen Java SE + Maven a trochu Hibernate.Takže ten tvůj plat mi přijde hrozně podhodnocený.

Když jsem to četl, tak jsem si myslel, že to je téma někdy z let 2000-2010. Vy snad musíte být všichni na drogách. Podle mě je dneska minimálka 50k, když umíte úplný h***o a všechno so to učíte až v tý práci a to téměř v jakémkoli oboru. Když něco umíte nebo se tak tváříte, tak přihoďte 30k a pokud jste profesionál s 5+ lety zkušeností, tak 100k+.Zakladatel: Ty čísla, co tady lidi píšou jsou úplně mimo realitu. Vůbec to nečti a řekni si 45k. Hele jsi ještě asi mladej kluk, nenech se uvalit do takový nedůstojný sociální dávky, co tu zmiňuješ, kvůli pár socialistickejm chudákům na netu, který chtěj abys měl míň než oni, aby si natáhli svoje mrňavý virtuální p**o.

V zásadě souhlasím, ale myslím, že hodně závisí i na regionu, ve kterém člověk pracuje (I když by z principu nemělo). Myslím, že Praha vs Ústecký kraj bude asi rozdíl. Já si v korporaci (ve 2016), před dokončeným magistrem v jiném než IT oboru, bez reálných zkušeností, řekl taky o 28k, místo toho mi jako nástupní dali 50k (asi abych pak hned neutekl za vyšší nabídkou, které se teď opravdu jen hrnou), a že se podle nich určitě všechno potřebné doučím. Říct si o 45k je podle mě v IT úplně v pohodě i bez zkušeností.

Zdravím, připojuji se s podobným problémem. Min. rok jsem po absolvování mgr.studia, obor informatika, nastoupil do firmy jako sw vývojář C #, se kterým jsem se během studia nesetkal. Základ tvořilo C++ a hodně projektů včetne diplomové práce jsem dělal v Pythonu. Nástupní plat 23. Zajímalo by mě, jestli je po půl roce od ukončení zkušební doby možné žádat o navýšení platu a o kolik. Pracuji v Brně, jestli je nějak důležitá lokalita. Děkuji za jakékoli info.

Jak už niekto hore spomínal. Pokiaľ robíš v informatike za menej ako 35K, tak by si si zaslúžil prefackovať. Myslím, že 40K dosť férový nástupný plat pre programátora bez skúseností. Niekde dostaneš trochu viac, niekde trochu menej.Za 23k v hrubom v Brne dnes sotva zaplatíš nájom. Ked si už nastúpil za 23k, tak 40k už nevyhádaš. Takže na tvojom mieste by som začal chodiť po pohovoroch.Ja dnes robím testera za 40k+. V rovnakom čase ako som zobral túto ponuku som mal aj ponuky za 25k, 30k, ale vedel som od kamarátov koľko sa asi tak zarába, tak som rovno na pohovore povedal, že sa nedohodneme. Fakt je dobré skúsiť ísť na pohovor aj do 10 rôznych firiem a potom si vybrať najlepšiu ponuku.

Já programuji už asi 10 let, ale už mne to přestává bavit, pořád pracovat na tom stejném, opravdu přemýšlím o změně, ale mám strach, protože platíme hypotéku....

Měl jsem to úplně stejně, proto jsem se zaregistroval u společnosti, která dohazuje IT odborníkům spolupráci v různých IT projektech.

U jaké společnosti jste se prosím zaregistroval? a to je nějaká placená registrace?

Registroval jsem se u společnosti coolpeople.cz, podívejte se na jejich stránky, mají tam přímo napsané, koho hledají, registrace je zcela zdarma, takže nebudete nic platit.

Nevím z vlastní zkušenosti, jaké jsou nástupní platy v IT, ale zkuste se podívat na jiné nabídky pro absolventy. Třeba účetním bez praxe i vzdělání (tj. v účetnictví - často chtějí Bc, ale je jedno v čem, většina u nás měla humanitní vzdělání) v korporátu nabízejí teď i 42. Mít IT vzdělání, neumím si představit začínat za méně.