» Poradna » Ostatní

odpor

Ahoj,může mi někdo prosím poradit, pří výběru odporu? Potřeboval bych z 230v získat 10 až 12v pro napájení icm7555. Předchozí odpor shořel, byl asi keramický.

Odpovědi na otázku

Napájení z 230V přes odpor? Jsi normální???

Čínske dobíjacie ručné baterky na 5V žiarovky, boli bez trafa, priamo na vidlicu zo štekra 230V. Ľahučké, inteligentné,,, vozili sa sem celé kontajnery. Žltí kúzelníci dokážu bez trafa napájať aj žehličku, prípadne mixér či vysávač.

Místo odporu použij odpor jalový = kondenzátor. Nebude se hřát.

To by sice fungovalo, ale trochu nepříjemné pro zdraví. Slabší jedince to inhumuje

Použil bych transformátor a diodový usměrňovač s kondenzátorem okolo 47 uF (bohatě stačí i méně, jen nezapomeň osadit blokovací kondenzátory proti špičkám):http://www.ges.cz/cz/transformator-do-dps-h... Mělo by stačit i menší trafíčko 0,35 VA - záleží, jak moc silné pulzy a jaké zařízení tím budeš spínat. ICM7555 je schopný si říct při rychlém silném i o 0,5 A.

*při rychlém spínání pulzně i o 0,5 A.

Mě by celkem silně zajímaly opodstatnění minusů. Pokud tím švábem bude generovat tvrdé spínací pulzy (ať už přímo z něj nebo přes spínací prvek = tranzistor - napájený ze stejného trafíčka) tak hrozí, že slabého modelu trafíčka spálí vinutí. Proto jsem navrhnul hned na počátku předimenzovaný výkon 1 VA.

Srandičky? Je konec školního roku, tak ti otrnulo, že? ☺

Neshořel proto, že byl keramický moulo, ale protože byl na malý ztrátový výkon moulo. A jen odpor je blbost, tak se to nedělá. Odpor+kondenzátor a alespoň zenerka. Nejlépe ale to tráfko, 4 usměrňovací diody, 2x elektrokyt a stabilizátor.

To celé se dá za levný peníz koupit.

Předpokládám že těch 230V je střídavých ze zásuvky. V tom případě ať ten odpor zapojíš jak chceš nikdy nedostaneš stejnosměrné napětí, které je potřeba pro napájení toho švába. Asi je tam ještě něco co jsi zatajil.Ale pro případ že vstup máš 230V stejnosměrných a jedná se jen o odpor mezi zdroj a ten šváb, tak podle data sheetu šváb žere přibližně 60μA. Potřebuješ na odporu úbytek cca 220V, pak by to měl zvládnout odpor:3.6MOhm / 0.0132W

230 V ze sítě a je to přes můstek a je tam i kondenzátor 16 V 220 uf a šváb ovládá tři triaky. Na každém triaku je zapojeno 18 ks led diod po 12 V. Celé to slouží jako jakási barevná hudba do skleněného lustru... Takže myslíš že by to odpor 3.6MOhn mohl zachránit?

Viz: "Hloupý Honza", hloupý hochu!

Ještě jednou se zeptâm, jsi normální? Přestože odpověď je jasná...

Hele sice některé věci jdou napájet odporem sériově s kondenzátorem + zenerova dioda, ale na tohle to není vhodné. Na tohle výše zmíněné trafo, můstek, 2 elektrolytické kondenzátory a stabilizátor. Pokud zvolíš trafo s 12V na sekundáru, tak ty LEDky přes vhodný odpor můžeš napájet přímo z něj.

Jeden odpor ti omezí proud. Pokud chceš snížit napětí, musíš použít odporový dělič - ovšem u síťového napětí doporučuje použití odporového děliče 11 z 10 porotců výboru pro Darvinovu cenu.Ti inteligentní (a s pudem sebezáchovy) použijí transformátor, graetzův můstek a konondenzátor (a pokud potřebují stabilní napětí, tak přidají stabilizátor). Vše včetně výpočtů a schématu zde:http://www.elweb.cz/clanky.php

To je sice hezký že mi doporučuješ dát tam trafo,jenže tam na něj není místo. a navíc tam žádné trafo nikdy nebylo a chodilo to asi 7 let. tak nevidím důvod proč by to takhle nemělo chodit i nadále.

Dodej schéma zapojení nebo vyfič a nežádej po nás radu. To malé trafíčko má odhadem 2x2 cm. Pokud neuděláš to, co ti říkáme, tak nasliň si prsty a strč je do zásuvky.

Oprava, je to kousek nad 2 cm:-- 0,35 VA: 22,6 x 21,7 x 15 mm-- 1 VA: 32,5 x 27,5 x 21,8 mm

7 let to chodilo? A jak často to bylo zapínané? A to bylo z USA, kde je 120V? Tady je 230V. Nějaké dost divné. Chtělo by to schéma, ale na to, co popisuješ, opravdu není moc vhodná pouhá kombinace odpor+kondenzátor. Jednak tam navíc musí být nějaký stabilizátor (alespoň zenerka), ale ani to není nejlepší řešení.

Co třeba tohle:http://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-1... nebo něco podobného.Má to nevýhodu, že pokud se v tom nebudeš štourat, tak se nestaneš adeptem na Darwinovu cenu.

Pokud to opravdu bylo přes odpor, dej tam STEJNÝ tzn. stejná hodnota v ohmech (či spíše kilo či megaohmech) ale na dvojnásobný výkon. Pokud by to byly kiloohmy, nejlepší je drátový.

PS: pokud už nejde přečíst hodnota, musíš znát příslušný proud ... bez podrobného schématu ti asi nikdo na dálku správnou hodnotu NEMŮŽE poradit.

A to je přesně ten problém. Odpor je spáleny a je to dost špatně čitelné je tam pozůstatek asi červená, černá,pak asi stříbrná a poslední buď černá nebo hnědá. Schéma jsem se snažil někde stáhnout,ale skončilo to na tom,že je to vyrobený kdesi v Americe.Takže jsem nic nesehnal... Dá se sem nějakým způsobem poslat třeba fotka?

Kód těch barevných proužků se dá dohledat.

Ano dá viz: http://danyk.cz/znaceni.htmlale je to nějaké divné podle barev by to odpovídalo odporu 0.2 Ohmu, což je vlastně skoro drát bez odporu.

Součástí kódu je nějak i násobitel.

že to bylo vyrobený někde v émerice neznamená, že nemůžeš vzít do ruky tužku a papír a zkreslit to. Stejně tak by neškodilo dodat fotku zařízení.

...Dá se sem nějakým způsobem poslat třeba fotka?...Dřív to bylo možné, ale kvůli mixounovi a podobným exotům to už nejde. Tak jen dát tu fotku do nějakého úložiště a sem dát na ni odkaz. Fotka se IMHO nechá dát sem http://forum.zive.cz/ nebo třeba sem http://kutilska.poradna.net/ (to bude lepší, IMHO tady to bude brzy zamknuté, protože se to asi netýká počítačů). Ale furt tu marně hledám, co ten udělátor vlastně má dělat.

Pardon, už jsem to našel:...Celé to slouží jako jakási barevná hudba do skleněného lustru... Tak jsem si za trest dal mínus.

použij nějaký adaptér

To jsem mu radil takyYarda | 1. 7. 2016 13:37

Kdyz to tady procitam, tak uz jsem z toho totalne zblblej... Dodej foto a zakresli (staci rucne) schema, jinak ti tady asi nijak neporadime...

Zdravím, pánové.. nezlobte se za zpoždění. Nafotil jsem to a dal na ulož.to, tak snad z toho budete moudřejší. https://uloz.to/!8HiDnBdX2/fotky-sv-jarda-1-jpghttps://uloz.to/!AuwabZGFm/fotky-sv-jarda-2-jpghttps://uloz.to/!MNigBX7o4/fotky-sv-jarda-3-jpghttps://uloz.to/!pykw6uKxY/fotky-sv-jarda-4-jpghttps://uloz.to/!9nnfm6eZv/fotky-sv-jarda-5-jpg

Skvělé, jsem zvědav na prvou odvážnou školačku, co bude mít chuť tohle stahovat. To to, sakra, nešlo zabalit?!

Tak jo, jsem odvážná školačka: http://leteckaposta.cz/386334370

A schéma si z toho máme nakreslit sami?

Tak něco s CMOS variantou 555. Ale to napájení je podivné, volil bych adaptér se stabilizovanými 15V a je to.

To je chumel. LEDková paráda. Vyměň vadné LEDky a dej to do původního stavu. ☺

To s tím trafem,bude na konec asi nejlepší nápad. Jen se obávám toho že bych to asi nezvládl. Nezlobte se že jsem tak drzí... Ale nešlo by to udělat tak,že bych to někomu z vás kdo by si na to troufl,zavezl čí zaslal? Bydlím nedaleko Nymburku,našel by se někdo ochotný? Samozřejmě vše zaplatím.