» Poradna » Počítačové sítě

Odpojující se mesh uzel

Dobrý den,potřeboval bych poradit s problémem, kdy se mi odpojuje mesh uzel od routeru.Mám dva routery od Asusu - AX88U jako hlavní připojený ke kabelovému modemu a druhý AX82U jako uzel připojený k hlavnímu přes wifi páteřní spoj. Signál mezi nimi je plný, rychlost spoje asi 2500 Mbit, občas až přes 3000 Mbit.V poslední době se mi ale často stane, že se uzel přepne na 2,4 GHz místo 5 GHz a rychlost spojení samozřejmě klesne. Když vypnu rádio 2,4 GHz, tak se místo přepnutí spoj přeruší, i když je signál 5 GHz plný.Nevíte někdo co kde nastavit, aby se spojení 5 GHz drželo za každou cenu? Firmwary mám aktuální, tovární nastavení a restary jsem zkusil.Hlavní router má spoustu možností nastavení, ale zase tak moc tomu nerozumím.Díky.

Odpovědi na otázku

Propojit kabelem.

"Hlavní router má spoustu možností nastavení, ale zase tak moc tomu nerozumím."já tomu trochu rozumím a nikdy by mě nenapadlo připojit AP přes wifi a ne kabelem. Ty fantastický rychlosti který uvádíš jsou nesmysl. To je možná nějaká špička co to umí, ale jakmile kolem antény projde člověk nebo někdo pustí levnou mikrovlnku, tak to celý jde do prčic. Jak daleko jsou od sebe ty routery a co je mezi nima za překážky ?

Jsou přímo nad sebou v místnostech - přízemí a podkroví. Tak asi 4 až 5 metrů.
Hlavní router ukazuje páteřní spoj okolo 2000 Mbit, spíš víc ke 3000.

Router tohoto provedení šíří signál do strany, ne nahoru/dolů. Takže jak jsem psal, propojit kabelem.

Najskor popisuje linkove rychlosti a nie realne prenosove.

3000 Mbit je možná tak za ideálních podmínek ve vakuu na samotě u lesa :)Jakou máš šířku pásma? Pokud 160 zkus to sundat na 80. Osobně jedu na Ubiquity 20 - je to wifi5 a jede to 400Mbs - mám to samozřejmě spojeno kabelem - on každý Mesh ti užírá pásmo a rychlost

Oprava 40 na 5GHz 20 mám na 2,4

Já spíš než rychlost řeším proč se to páteřní 5 GHz spojení mezi routerem a uzlem rozpadá.Rychlost páteře je mezi 2000 a 3000 Mbit a když kopíruju soubory z NASu, tak mám kolem 110 MB/s takže narážím na gigabit NASu. Rychlost tedy OK, ale ta stabilita spoje mě trápí.Ani bych ten uzel nepotřeboval, ale zlepšuje mi pokrytí v přízemí a mám k němu kabelem připojený stolní PC.

https://i.postimg.cc/y8tmqnw5/Screenshot-20230... A teď babo raď proč se to rozpadá, když je signál maximální 😐

lebo to je wifi a mas tam medzi tym stenu. Prepoj to kablom, stale ti to pojde 110 z NASu ale stabilne.

asi proto že síla signálu neříká o jeho kvalitě vůbec nic. Pokud je to nad sebou tak prostě natáhni kabel.

přesně tak :) občas je paradoxně lepší snížit vysílací výkon

Kdyz mas 2,4 a 5 a rozpadne se to to, tak to spadne na 2,4 a kdyz mas jen 5 a rozpadne se to nemas nic... Problem muze byt jak v SW (nejakej BUG) tak v HW... proste ten 5 Ghz modul chcitpne (me nejcastejs sitovy prvky kde pada komunikace umiraji na kondenzatorech), ale jestli to zpusobuje SW nebo HW bude tezky zjistit... Kazdopadne zkus Factory reset a zacni na zeleny louce...

Myslel jsem jestli třeba něco nenastavit tady, aby router držel spojení stabilněji. Mám to všechno na továrním nastavení, protože nevím k čemu která položka slouží.https://postimg.cc/gallery/wqXcR7q

Zeptej se na to tady, určitě ti poradi, je to forum zaměřené na ASUS routery.

https://www.snbforums.com/forums/asus-wireless.37/

Nicméně můžeš sem postnout screenshot, jak mas u obou nastavené Bezdrátové - Obecné a Pokročilé.

Napadá mě - zkusit to s vypnutým SmartConnect, to muže zlobit. Pak nastavit kanály natvrdo a ne na automatiku + šířku pásma taky nastavit na 20mhz u 2.4g a 80 mhz u 5g.

Díky. Zkusím prvně vypnout ten smart a uvidím. Pak půjdu kdyžtak dál. Je pravda, že když jsem ho neměl zapnutý, tak se spojení nerozpadalo, ale to byl druhý router jen jako bridge a ne mesh uzel.

Asi to pomohlo. Vypnutí smart connect ne, ale změna šířky pásma. Spojení se nerozpadá. Sice klesla rychlost páteřního spoje na polovinu, ale i tak je asi 1400 Mbps což stačí. Díky ti.

Ono 160mhz občas zlobí a má horší dosah, tak to možná bylo tím. ??

wifi nebude nikdy tak stabilní a rychlý aby si se na to mohl spolehnout jako na kabel. Tím spíš že chceš přes wifi obsluhovat NAS a trváš na min. gigabit rychlostech. Kdy už vy mimoňové pochopíte že na tohle wifi opravdu nemá sloužit a ne - budoucnost není jen bezdrátová jak blábolej výrobci těch ukrutně přísně vypadajících routerů s padesáti anténama.

O rychlost mi nejde - ta je dobrá. Jde o stabilitu spojení. Zajímavý je, že když byl AX82 jen jako most, tak se nic nerozpadalo.

A přesně to je smysl kabelu. Přes WiFi se dá dosáhnout solidní rychlost, ale nikdy taková stabilita za všech okolností, jako u kabelu. Takže nevymýšlej nesmysly a natáhni kabel.

Teď budu urážet, to bude zase něco! Možná se ti to dosud nikdo neodvážil prozradit, ale komunikace je OBOUSMĚRNÁ! Proto "drát", milý Marconi.

Nakonec pomohlo vypnutí automatickýho přiřazování kanálů a nastavení fixního. Díky všem za pomoc.