» Poradna » Počítačové sítě

Odpojování od internetu (routeru)

Zdravím, již nějakou dobu máme v domácnosti problém s routerem.Jsme napojený na router (mobily, počítače, televize, ...), surfujeme, pohodka, a najednou se stane, že to spadne. Odpojí to od routeru všechny zařízení a nedá se připojit. Vždy, když to vypadne a chci se připojit, tak to píše hlášku "nelze se připojit". Když to tak nechám třeba 15 minut, a poté se chci připojit, tak to píše hlášku "špatné heslo". Když to nechám nějakou tu dobu, a připojím se přes kabel do routeru, tak se nemohu dostat do nastavení (192.168.0.1). Vždy pomůže to, co dělám. Odpojím ze sítě router, počkám nějaký čas, a zase ho připojím. Potom vše šlape jak má, ale jen "určitou" dobu. Někdy to vypadne do 2 minut, někdy třeba za 10 minut, někdy za hodinu, někdy až večer, někdy až obden. Neděje se to každý den. Někdy jeden den jede úplně bez problému a další den to zase vypadne/vypadává. Většinou to vypadává v těchto hodinách: kolem 11 dopoledne, kolem 5 k večeru, kolem 10 večer, ale děje se to i v jiných hodinách.Dokonce se jednou stalo, že to vypadlo, podíval jsem se do nastavení routeru, a tam bylo změněno jméno routeru (jméno wifi, která je vidět k připojení) a heslo k připojení.Mám všechny jména, hesla, ... dáno podle sebe (velká a malá písmena + čísla).Přijde mi, jako kdyby se tam někdo snažil nabourat, či jako kdyby někdo posílal útok do routeru, ten se pak nějak přetíží a vše odpojí. Určitě to mnohem z vás přijde jako kravina.Většinou to dělá tak nějak ve stejnou dobu.Nikdy s tím žádný problém nebyl, až teď poslední dobou to začalo zlobit.Prosím Vás o Vaše rady.

Odpovědi na otázku

Nepíšeš jestli máš router jen jeden, nebo jich máš více.Jestliže máš jenom tento jeden router, může to často dělat špatný zdroj na routeru. Či jednoduše odchází nějaká součástka v routeru.

Jen jeden. TP-Link WR841N

tak ten vyhoď z baráku a kup něco jiného ... nemám problém s TP-Linkem,ale tenhle model jsem potkal dvakrát a vždy majitelům vyhořel ....

Životnost je cca 3 roky, někdy vydrží až 5 let, potom nový. Stejné u všech levných TP-linků, 740, 741, 840, 841, adsl modemů.

Tenda, alebo iny crep?

Omlouvám se, zapomněl jsem napsat. Jedná se o TP-Link WR841N

Záleží na poloze routeru v domácnosti, okolním rušení (kolik je v okolí wifi sítí a jak silných), kolik zařízení je na router připojeno a co se na nich děje. Pokud se streamuje a dělají náročné přenosy, TL-WR841N je slabé zařízení. Pokud používáte aspoň zabezpečení WIFI WPA2-AES, máte deaktivované WPS, admin přístup s vlastním, ne továrním, heslem pouze z LAN, tak to na útok nevypadá. Pokud nemáte nastavenou volbu kanálu na auto, stáhněte na mobil Wifi Analyzer, koukněte, na obsazenost kanálů a na routeru zvolte méně zarušený kanál.Ale spíš to ten router prostě normálně nezvládá. Příliš mnoho otevřených spojení současně. Málo paměti a celkově slabý hardware. Někdy je i problém se špatným nastavením SPI firewallu na routeru a různými detekcemi DDoS útoků a jinými kontrolami, které lze v routeru zapnout. Router někdy uzná, že pokud je otevřeno příliš mnoho, byť běžných, spojení při zapnuté DDoS kontrole, tak se prostě zablokuje v domění, že jde o DDoS útok. Stačí DDoS kontrolu vypnout.Spíš bych poradil půjčít si jiný, ideálně silnější, router a zkusit s ním. Při rozhodování o nákupu silnějšího, a pokud zase TP-Link, tak aspoň třeba Archer C1200, Archer C7 nebo Archer A9.

Já bych doporučoval vyměnit router.

Dělá to router od začátku nebo až v poslední době? Vlastním 842 a je to velice spolehlivé zařízení bez výpadků. Zkuste vyměnit napájecí adaptér, pokud to nepomůže bude patrně chyba v routru, aktualizace fw .... nebo hw routeru odchází na věčnost i to se může stát.

Routeru dojde operační paměť a zasekne se.Jde o to, že každý router obsluhuje stovky spojení z každého připojeného počítače nebo domácího zařízení. Když někdo intenzivně lozí powebových stránkách, zaplní paměť routeru záznamy z překladů adres (NAT) a podobnými provozními údaji. Ten se pak zasekne a není s ním rozumná řeč. Restartem se sice všechno vymaže a jede se nanovo, ale obvykle si pak zase všechny počítače načtou to, na co čekaly když to nejelo a situace se opakuje. Chce to nějaké zařízení s větší oparační pamětí. to že to začalo zlobit "poslední dobou" je dáno tím, že na webových stránkách je čím dál víc objektů, které se načítají každý zvlášť a kliknutí na jeden odkaz znamená třeba padesát záznamů v tabulce NAT, a ty mají nějakou životnost, než se zase smažou. Možná taky přibyl do domácnosti další počítač, nebo jiné zařízení co lozí po internetu. (například soused co uhádnul heslo )