Odpojení DVD mechaniky

Zdravím,mám ve stolním PC dvě DVD mechaniky. Jedna není zcela pořádku. Odpojil jsem z ní napájení, zvukový káblík a plochý IDE vodič. Tato mechanika je „jumprována“ jako slave. Na totožném vodiči „visí“ HDD jako master. Ten jsem nechal beze změny. Po zapnutí PC mi nenaběhne systém (W-XP). Nechápu to. Čím to je? Je nutná nějaká změna v nastavení BIOS? Pokud někdo ví tak děkuju za radu.Juras

Odpovědi na otázku

Disk musi byt na konci IDE kabelu a mel by byt najumperovan jako Single, pokud tu polohu jumperu umoznuje. Jinak Master.V BIOSu nic menit netreba. Ale neni od veci zkontrolovat kabely k tomu disku. Oba.

Zdravím, tak tu bednu ještě jednou rozeberu a zapojím to podle rady, za kterou děkuju.Juras

Disk na konci kabelu musí být pouze v případě, je-li nastaven cable select a disk má být master. Jinak si s tím řadič poradí i když umístění masteru na konec kabelu se doporučuje, není však podmínkou. Problém bude nejspíš v tom, že HDD je nastaven jako master jumperem (u disků bývalo nastavení master+slave is present nebo master or single) nebo se při odpojování mechaniky pohnul kabel v disku nebo na desce a některý pin má špatný kontakt.

P.S. - uvedl jsem "jumperování" některých disků Western Digital, disky Seagate měly nastavení jumperů odlišné.

Charliemu, ten HDD je starší WD je opravdu "pověšený" uprostřed mezi m.boardem a mechanikou. Jak jsem psal, zkusím HDD zapojit na konec. Závažné je pro mně, že nemusím zasahovat SW.Díky. Juras

To nebude mít vliv, narozdíl od Mysel_1 jsem se za 25 let praxe nikdy nesetkal s tím, že by umístění disku na kabelu mělo nějaký vliv na funkci (nemluvím o cable select). Čímž netvrdím, že by se to nemohlo stát, jen to pokládám za krajně nepravděpodobné. Především zkontroluj nastavení jumperu.Je-li disk WesternDigital pak jumper nepoužiješ vůbec. Je-li disk Seagate, pak jumper nastavíš na pozici 3 počítáno zleva.

Ano, pri CS nastaveni tam byt musi. Kupodivu jsem videl uz dost pripadu, kdy tam byt v praxi musel i pri jinem nastaveni, ac to teoreticky nema byt potreba. Proto je dobre ho tam pro jistotu presunout.

Já bych přesto uložil "novou" konfiguraci v BIOSu vždy se mi to vyplatilo. Když třeba instaluji novou BD mechaniku, vždy se jdu podívat, zda je vše OK a uložím.

tú ND mechaniku mu pošleš Ty? Dokážeš poradiť niečo normálne, alebo len to, čo máš Ty?

Jakou? Tu si snad koupí každý sám, mám různé mechaniky ASUS, LG, PIONEER atd., a u každé je stejný postup. Proč tedy nepsat jak to mám já, vysvětli?