» Poradna » Počítačové sítě

Odkazování na nelegální software

Dobrý den,
i po nedávných článcích na Zive.cz na téma autorských práv mi stále chybí odpověď na otázku, kterou si pokládám už delší dobu. V případě, že někdo nahraje na nějaký sharing server (např. Rapidshare) starší videohru a já na ni na svém webu pouze uveřejním odkazy, jedná se o porušení práva? Neuvažujte prosím, jestli by mě za to někdo stíhal nebo ne, zajímá mě pouze právní stránka věci.
Všichni víme, co se teď děje s Pirate Bay, ale Pirate Bay a stránka, kde jsou odkazy pouze na tři videohry je přece jen rozdíl.
Děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

problem je, ze jiz nazev muze byt chranen autorskym zakonem, a tudiz nemuze byt publikovan bez souhlasu. to same plati pro nazvy filmu, softveru a podobne. je mozne proto zazalovat web stranku, ktera nazvy zverejnuje bez sohlasu autoru nebo drzitelu licence.

A na tom jsi byl kde? Představ si, že by se nesmělo použít slovo EXCEL v písemném projevu bez souhlasu autora.

Myslím že na takový byť i kvalitní software by se kazdý vyprdnul.

Vyser sa na to.Momentalne su dolezite ine veci- svetova kriza , prasacia chripka, tak neries taketo picoviny.

Myslim, ze podle ceskeho prava je to v pohode. Ono je to v pohode i podle toho svedskeho, akoratze za vysledkem sporu stoji miliony lobbystickych skupin a koupeny soudce.

v pohodě jsou warezfora - ty nic nesdílí - na jejich serverech nic nelegálního není. Tam můžeš házet linky úplně bez problému, nic ti hrozit nebude. Za odkazy na stažení tě nikdo nezavře - to by např warforum nemohlo vůbec existovat.

ja si vzdycky myslel, ze warezfora jsou v pohode, jelikoz to je forum, kde pisou ruzni uzivatele a administrator fora neodpovida za jejich prispevky, tudiz by zalobce musel zalovat konkretni uploadery, coz by byl trochu problem

Uverejnenie linky na chranene dielo sa da chapat ako dopomoc k tomu "cinu (poruseniu autorskych prav), a vseobecne dopomoc k tr.cinu JE tiez nelegalna.

Ale ci sa na to niekto vobec zameriava a stiha to netusim.

Rozne fora a piratebay ziju z toho ze oni predsa nemozu kontrolovat co tam uzivatel napise, a ak ich niekto upozorni na nelegal tak to asi odstrania. Ale problem asi je v tom ze tam pribudaju veci rychlejsie ako by ich niekto stihal kontrolovat a upozornovat :)

Prdlajs, uveřejnění linku (ne uploadnutí souboru!) je pomoc k LEGÁLNÍ činnosti a té je stahování. (mluvíme o hudbě, filmech, dvd atd)

Praveze sa to da chapat aj z druhej strany. Ptz. to pomaha aj sireniu. Zavisi ako si to vylozis.

Blbost - nesmí se přímo sdílet, takže P2P padá. Když někomu pošleš odkaz kterej někde najdeš a aby si to stáhl sám, je to vše v pořádku - stažení je legální. Takhle to je. Nemůže to mít jiný význam.

A to ti povedal kto ze to tak je? Nejaky prezident sveta ktory ma vzdy pravdu?
Autorsky zakon nehovori nic o uploadovani ani o stahovani, hovori sa tam o SIRENI resp. verejnom prevadzkovani atd. A ci je link sucast sirenia alebo nie, posudia pravnici resp. sudcovia, ak by tie weby s linkami niekto pravne napadol.

Takže já ti prodam sadu nožů a jsem teda vrah?

Ja sa tu nebavim o nejakych metaforach, ale len o tom co je napisane v zakone. Ptz len to plati, a ide len o to ako si to pripadny sudca vylozi, kedze to neni definovane uplne presne.

No jasný ale normální člověk si to vyloží tak - že stahování filmů/hudby je legální - takže můžu poskytnout odkazy na legální stažení. Tak je jedno jestli si to najde sám nebo mu to najdu já. To že je to pirátství si to vyloží soudce s jménem Jan Hlaváč.

"je jedno jestli si to najde sám nebo mu to najdu já."
Je trochu rozdiel ked ta poziada niekto doma ze najdi mi odkial to stiahnem a ty mu to najdes (nic nezverejnujes), a medzi ZVEREJNENIM odkazu stylom "tu mate vsetci, tu to je, tahajte". Doma je OK, ale to zverejnenie je na hranici (podla mna az za hranicou) (ne)legalnosti, ptz podla mna je to tiez sirenie.

... ptz. zverejnenie odkazu je vpodstate to najhlavnejsie. Ked nahram niekde subor "tralala.rar", tak este nic nesirim, ptz nikto nevie co v tom je (ani heslo). Ale akonahle niekde ZVEREJNIM ze www nekde\tralala.rar je to a to, a heslo je XYZ, tak az vtedy nastalo sirenie. Pre mna (keby som bol sudca) je zverejnenie odkazu na sirenie dokonca dolezitejsie (a teda nelegalnejsie) ako samotny upload.

ja bych to neřešill..ani policie to neřeší.. si vemte, kde by náš národ byl kulturně a vzdělaně, kdyby si nemohl vyměnovat hudbu, filmy, různé programy atd..

Inac dotaz bol o software, a u software je nelegalne snad vsetko :) vcetne tahania, ak sa nemylim.

No tedka nevím jestli je nelegální i stažení nebo až ta instalace - každopádně je i nelegální když máš nálepku od windows nalepenou šejdrem - proto radši používam free soft.

no šejdrem nevím ,ale musí být viditelně , takže pokud máš bednu zasunutou tak i tak musí být viditelná

Jsme v Česku, takže nálepku můžeš mít klidně pohozenou v šuplíku a pokud nejsi podnikatel, nemusíš ji mít vůbec! A na blafy v EULA se klidně ... Zatím tu pořád platí české zákony a v žádném českém zákonu není napsáno, že jsi povinen někam něco lepit! Podstatný je nabývací doklad. Pokud máš papír, že jsi koupil Widle a v počítači máš tentýž typ SW, jako na onom papíru, naplnil jsi literu zákona a každý ti může leda tak vlézt na hrb!

Takze kdyz si v pujcovne pujcim auto a ve smlouve podepisu, ze ho druhy den vratim, tak ho vlastne muzu klidne vratit za pul roku, protoze nic o vraceni aut druhy den neni v ceskych zakonech napsano? Ty tvoje """argumenty""" jsou cim dal tim slabsi.

Jsi vůl. Za půjčení auta se platí a cena se odvíjí od doby používání. SW licenci máš na ,,věčné časy" a to, jestli máš nálepku na škatuli počítače, nebo v šupleti je to poslední, na čem záleží. Žádný český zákon nenařizuje, že musíš mít někde něco vylepeného a pokud EULA tvrdí něco jiného, tak je tato její pasáž automaticky neplatná!

Ááá, pan Ultimate 2009 zas exhibuje ... proboha zalez někam a neotravuj tady, jsi blbej až to mlátí dveřma a meleš tady zas kraviny, nedělej to, opravdu, já myslím že už ses tady zesměšnil a blamoval víc než dost

Já bych řekl že tady exhibuješ ty šulíne jeden Jehovistickej.Omluvte toho vola,zase se mi přihlašuje na můj nick.

Krakonoš má pravdu, ať se ti líbí nebo nelíbí. Všimni si prosím, že i v licenčních podmínkách software je odkaz na právo státu ve kterém se software provozuje. Některé licenční podmínky, které tam zakotvuje např. Microsoft zákony ČR nepředpokládají a jsou tedy v rozporu s platným zákonem a tedy automaticky neplatné.

O to tady přeci vůbec nejde, tady jde o to, že on žádné licenční podmínky nikdy nečetl, v zákonech se vyzná jak koza v petrželi a ještě navíc se tady chlubí vlastní blbostí a hlavně si libuje v chlubení se vlastní zlodějnou ... nemá smysl to tady rozebírat, vyhledej si jeho předchozí litánie, ta o Windows Ultimate 2009 je obzvláště vypečená, tam exceluje v celé své kráse ...... Jo a mimochodem, automaticky, není neplatné nic, tu nálepku tam prostě minimálně u OEM licencí mít musíš, to je prostě bez diskuse .... samozřejmě že doma asi ne, tam ti kontrola třeba ISI nepřijde, ale v kanclech je to nutnost.

Blablablabla,jenom kidy,já žádnou nálepku nemám a demito furt.Záleží jen na šikovnosti.A ISI?Kdo o ní slyšel hoď pomně kameňěm.

Tak ty jsi primitiv, to že nevíš co je ISO mě vůbec nepřekvapuje A mimochodem ... Tak se pod Tím svým nickem přihlaš, když je Tvůj, pitomče Ty si můžeš s krakonošem podat ruku, jste úplně stejní defekti

Nějak se opakuješ blbečku.O iso jsem slyšel,ale cos psal je blábol.Defekt seš ty strupe.

Smluvní ujednání, která porušují platnou legislativu ČR a nejsou těmto zákonům nadřazena jsou neplatná.

A s ktorym zakonom je lepenie nalepky V ROZPORE? V rozpore znamena ze nejaky zakon tvrdi OPAK alebo lepenie nalepky nedovoluje. Ked nieco v zakone vobec neni, tak zmluva NENI v rozpore.
Takze ktory CR zakon zakazuje lepenie nalepky na bednu PC? Ale za nedodrzanie zmluvy s MS by ta drbat mohol len MS a ten na to sere, a nie nejaka SW kontrola. Kontrolu zaujima len ze ci to mas kupene a na kolkych PC to pouzivas.

Souhlasím s tím, že ten, kdo zveřejní linky na určitý obsah, napomáhá šírení tohoto obsahu. To je neoddiskutovatelné. Na druhou stranu se ptám. Kdo je oprávněný posoudit, zda obsah tohoto odkazu porušuje zákon?
V první řadě je třeba si uvědomit, že to, co z tohoto odkazu stáhnete je chráněno autorským zákonem a autor by se měl vyjádřit k použití díla.
Autor tak buď učiní nebo nepodepíše svoje dílo. Odměnu si nárokuje případně se vzdá odměny. Tyto situace autorský zákon řeší a je třeba postupovat podle něj.
Myslím si tedy, že v okamžiku, když by vás kontaktoval autor obsahu linku (případně oprávněná osoba která je oprávněná jednat jeho jménem) s tím, že napomáháte neoprávněnému šírení obsahu, bude vaší povinností ten odkaz eliminovat. Důkazní břemeno tvrzení autora (oprávněné osoby) však leží zcela na něm.

To je hovadina..zveřejnovat odkazy na filmy a hudbu je legální, protože jejich stahování je legální.

Hele, to je asi tak, jako bys tvrdil, že Agatha Christie nabádala ve svých detektivkách k vraždění ... na odkazu na soubory s nelegálním obsahem, prostě nic není, to je věc mentality a povahy toho kdo je tam umístí, na to prostě nikoho nechytíš.

Hodně dobrý přirovnání. Když ti dam odkaz na něco co si navíc můžeš legálně stáhnout tak to neni nic špatnýhoze zákona, je jen na tobě jestli si koupíš DVD za 1500 nebo zdarma stáhneš.

... nebo si ho v trafice koupíš za 40 kaček k novinám ... Mi se už dneska tyhle "DVD ripy" vůbec nevyplatí stahovat a pálit, protože to vzhledem ke kvalitě ripů a cenám DL medií vůbec nevyplatí.

Tak já sosám většinou už jen BluRay mkv ripy, a nebo klasický DVD no, ale nebudu platit za něco dokud tam bude půlhodinovej film o tom jak bych neukradl auto, peněženku a bůhví co eště..

No BlueRay ... dejme tomu ... nicméně, zkusil sis ty DV ripy někdy projet nějakou diagnostikou ? .... z poloviny to je nekvalitní drek, vyrobený z avička, tzn tváří se to jako DVD, ale je to prostě obrazově ošustěné, chybí tám 5.1 zvuk ... to fakt mít nemusím

Jo tohle znam no, třeba u nějakejch filmů jiná možnost než avi nebo cam neni.. ale na místě kde máš odkazy máš přímo kvalitu napsanou a screeny..víš co sosáš :)

No, tak napsat tam můžeš co chceš a skutečnost může (a i často je) úplně jiná .... a ruku na srdce, jsi ten typ co si skutečně vybírá, nebo sosáš filmy už ze setrvačnosti a koukáš na kdejakou kravinu ?

Pokud teda někdo udělá to co jsi řekl, že napíše že to je bluray 1080p rip mkv a vevnitř bude nějakej avi grc, tak uživatelé mu daj co proto, pod jeho lonky bude pěkná řada nasranejch lidí.

No se setrvačnosti pokud myslíž že sosam furt tak to máš pravdu ale když má jeden film 8-10 GB tak to ani jinak nejde (free rapid), manager stáhne jeden film tak za pár dní.. :) Koukam většinou na "klasiky" co jsem viděl kdysi v kině nebo TV (např - Predátor,Komando, Rambo, Matrix, Pán prstenů), akorát v HD, to samý HD seriály (stargate, Battlestar galactica) .. :) Mam vytříbenej vkus na filmy :) to se neboj :D

Dobře, a teď mi vysvětli, jak z těchhle klasik, někdo udělá BlueRay, tedy HDDVD, když to v tomhle formátu vůbec nebylo natočeno Je to prostě jeden velký podvod, upscaling má svoje kouzlo, ale je to jen šméčko na lidi

Aha no ja neznam technický podrobnosti, ale když film roztáhnu na celou obrazovku a nevidim kostičkya zvuk jede na 5.1 tak je to pro mne high definion To spíš jsem rád že to někdo takle dokáže

tak teď už to chápu, dobrý no

Deadalus a Justin, vy dvaja ste asi tak trochu naruseni a s vasimi dementnymi prirovnaniami.
Takze potom aj upload je legalny, lebo to je predsa len na to aby si to niekto iny mohol legalne stiahnut LOL
Co je horsie, uploadovat zaheslovany tralala.rar (= NENI zverejnenie diela), alebo zverejnenie ze tralala.rar ma heslo XYZ a je to najnovsi film XYZ.

Vzhledem k tomu co jsi právě napsal (a hlavně jak) nemá význam Ti cokoli vysvětlovat, byla by to ztráta času a výsledkem si nejsem jist, nicméně jen abys měl nad čím přemýšlet ... tady někdo mluvil o uploadu? Já myslím že ne, já myslím že se tady celou dobu jedná o odkazy. Pokud jsi alespoň minimálně schopen pochopit prostý text, pokus se nad sebou zamyslet

Pochopit pisany text tu nie si schopny TY.

Jasně, máš pravdu a už nezlob

Pocuj zasran, nielen ze si debil co nema ani paru o pravnej situacii, ale este si aj drzy. Ja som s tebou kozy nepasol tak sa laskavo zdrz svojich debilnych pubertackych narazok.
Chod dolizat lizatko a skus si precitat autorsky zakon (aj ked pochybujem ze so svojim IQ nieco z toho pochopis).
Ked chces zverejnovat tak zverejnuh, ale potom sa necuduj ked ti dojde pozvanka na sud o par milionov nahradu skody, prip. ked ti zazvoni doma policia a zabavi PC ako dokazovy material.

No vzhledem k tomu že jsi obyčejný čobolský buran, tak na tebe seru, do očí bys mi to neřekl, takže to jsem klidný, chovat se Tě nenaučili, co s Tebou, nic O autorském zákoně vím takřka všechno, zabývám se tím 20 let, troubo

No ved mne to je jasne, ze s tvojim IQ ten zakon uz citas 20rokov a este stale si ho nepochopil. Nic si z toho nerob.

Hollywood může bejt vůbec rád že se na to lidi koukaj aspon doma.

Tak Hollywood určitě ano, odtamtud jsou ty největší dreky, ale já měl na mysli spíš ty filmy které jakousi hodnotu spíše mají

Ale tak by spíš měli bejt rádi..filmaři, hudebníci.. že se jejich hudba masivně šíří.. :) Já kdybych zpíval nebo točil filmy tak bych byl rád kdyby mojí hudbu nebo film měl každej na disku... :)

pokud by tě to neživilo, tak určitě

Tak promiń, mít miliony z koncertů tak jsem vysmátej a nějaký CDčka mi budou ukradený

Dej to tam a nevšímej si těch zplácanin tady, ty neprovozuješ žádný P2P...