» Poradna » Web a internet

Odkazování filmů na web bez samotného uložení videa

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na stručnou věc. Dlouho přemýšlím o tom, že bych vytvořil web, kde by byli online filmy samozřejmě bez toho, aby byli ony filmy uloženy na mém webu, ale byli na ně jen odkazovány pomocí odkazu/embed kódu. Také by to byl nekomerční projekt, takže by stránka nebrala žádné peníze z filmů! A moje otázka zní... Je to trestné? Je trestné to, že bych měl dané filmy na webu jen odkázané, nikoli uložené na webu? Děkuji...

Odpovědi na otázku

Je to na hraně legality, v některých zemích to trestné je, jinde naopak ne. Legálnost v tomto konkrétním případě by rozhodl český soud. Obdobnou funkci (poskytování odkazů na filmy) poskytují stránky různých warez fór, nicméně tyto odkazy nejsou veřejné, ale jen pro členy fóra. Členové fóra musí souhlasit s pravidly fóra, čímž se omezuje případná nelegálnost.

Jsou na to dva názory, zástupci autorů budou tvrdit, že to legální není a naopak piráti, že je. Já ti řeknu zase ještě jiný názor, že takových webů jsou mraky a dělat další podobný je jen ztrátou času. Vůbec netuším, proč bys to vlastně dělal, vymysli něco užitečného.

Přemýšlej dál...Proč bys takový web dělal? Jaký by měl smysl?PS: člověk, který chce dělat web, by měl umět mimo jiné web používat. Zkusils třeba tu informaci, na kterou se ptáš, vyhledat?http://www.nsoud.cz/Judikatura/judikatura_ns.... ,

Jo, zkoušel, ale nenašel...

...teď jem si všimnul, že mluvíš o online filmech. To legální není.

Kromě trestnosti musíš posuzovat i legalitu. Když na ten web budeš chodit jen ty a tvá maminka, kterou k tomu donutíš, tak to trestné nebude, každopádně nelegální to bude. Například seriály pirátské strany nejedou, protože jsou tuším u soudu a myslím, že cpu ve sporu vyhraje.Pokud nechceš, aby to nebylo nelegální, nesmíš tam to tam vkládat ty ručně, musí to tam vkládat jiný nebo aspoň aby to vypadalo, že to tam vkládá někdo jiný, případně aby to tam vkládal automaticky nějaký skript z jiného webu.

Na to aby ses stal beztrestný pro náš stát, tak bys musel zřizovat třeba z Ruska, Brazílie či jiných zemí pro náš stát těžce komukativní. Ty v podstatě sdílíš dílo, což je nezákoné. Někdy jsem pirát, ale aspoň vím, že to co zamýšlíš bude nákladné a stupidní.

Česká pirátská strana do toho nějak "rýpala" a mám dojem, že se to snad bude řešit u soudu. Já osobně bych to neriskoval. A když jsme u to, proč to vlastně chceš dělat? Co z toho budeš mít? Ono v principu i peníze z reklamy na jinak nevýdělečné stránce jsou zisk...

z clanku poslednich kauz vim ze trestne to v cesku je. z logickeho hlediska ale podle mne to neni. ale zas kdyz nekdo da odkaz na detske porno ktere on jen nasel, stejne je to napomahani sireni nelegalniho obsahu. asi jako kdyz si dohodnutej s nekym ze odvezes ho z mista loupeze. nikdo te nasilu nenutil.