» Poradna » Programy

Odhlášení počítače při přehrávání videa

Dobrý den, mám problém a nevím, jak ho řešit. Mám Ubuntu 11.04 a při přehrávání videa v jakémkoliv přehrávači (výchozí v Ubuntu [Totem?] nebo VLC) se mi pokaždé při minimalizování, přepnutí do celoobrazovkového režimu, či jen kliknutí na Aplikace, Místa nebo Systém počítač odhlásí. Nevím proč, nikdy to nevyhodí nějakou chybovou hlášku, prostě se jen objevím v uvítacím okně se jmény (úplně mi ze vzteku vypadlo, jak se tomu oknu se jmény požadující zadání hesla říká ) a dál nic. Děje se tak i u hudby. Po přihlášení opět počítač naběhne, ale nesmím si např. pustit hudbu při psaní na počítači, jinak je po práci a můžu začít znova, případně poslechnout a po poslechnutí zavřít, což není zrovna pohodlné. Poslechnout si něco se dá, zavřít taky, ale jinak nic. Není to nějaký bug? Neotravoval bych tady, kdyby mi to aspoň něco vyplivlo, nějakou chybovou hlášku, pak by se to dalo řešit, ale takhle... Děkuji za reakce.

Odpovědi na otázku

Skontroluj si zmeny v systemovych suboroch podla priblizneho datumu odkedy ti to zacalo robit.
Kazdy OS sa da napadnut, Linux nevynimajuc.

No... Jako uzivatel zvykly prevazne na okynka toho asi moc nesvedu. Je normalni, aby byl zapnutej ssh-agent? A jeste k tomu ve stavu zombie? Stejne tak zeitgeist-datah... Ostatni procesy spi, ale ty myslim znam.

Aha tak nic, se Zombiky pomohla teta Wiki.

Este inak:
Vytvor si novy ucet a prihlas sa do neho.
Ak to bude robit v novom ucte, problem bude najskor so systemom.
V inom pripade budes mat nejaky problem v konfiguracii len pre stavajuceho uzivatela.
Mozes pripadne zalohovat ucet, potom vymazat, a znova sa prihlasit sa da stavajuceho uctu.
Nastavenia by sa mali resetnut do vychodzieho stavu.
Velmi pravdepodobne budes musiet robit novu konfiguraciu pouzivanych programov ak si v nich robil nejake zmeny. Ak sa ti nieco nepodari tak obnov zalohovany ucet, pripadne to obnovuj po jednotlivych adresaroch.

Takze problem se systemem, dela to i v novym ucte. To je na reinstall, protoze to nema cenu resit, nemam vubec sajnu, co s tim muze bejt.

Restartuji se ti X-ka. Hledej v system.protokolech (viz rsyslog); nezvladas-li, pak reinstal ..

Rekl bych, ze toto je pricina. Aspon to jsem v logu videl vicekrat.

Aug 31 19:30:36 mousecomp gdm-simple-greeter[13364]: Gtk-WARNING: /build/buildd/gtk+2.0-2.24.4/gtk/gtkwidget.c:5687: widget not within a GtkWindow
Aug 31 19:30:37 mousecomp gdm-simple-greeter[13364]: WARNING: Unable to load CK history: no seat-id found
Aug 31 19:30:38 mousecomp gdm-session-worker[13365]: GLib-GObject-CRITICAL: g_value_get_boolean: assertion `G_VALUE_HOLDS_BOOLEAN (value)' failed
Aug 31 19:30:40 mousecomp kernel: [30829.225928] opera[12940]: segfault at 29 ip 00000029 sp bf8e4c6c error 4 in libuuid.so.1.3.0[110000+3000]
Aug 31 19:30:44 mousecomp gdm-session-worker[13365]: pam_sm_authenticate: Called

Restart X-serveru a pád sezení .. - které z výchozích sezení používáš (dělá to i ve failsafe módu?). Chybí popis hw počítače, především použitá gpu + jaký ovladač grafiky je použit (viz ovladače); jsou zapnuty efekty při vykreslování oken apod. (viz nástroje vzhledu)?

Používám Gnome, víc mi ani můj stařičký počítač nedovolí. Zvolil jsem v gdm safe mode a dělá to i v něm. Počítač už je stařičkej Procesor AMD Sempron 2500+, paměť 1GB, základní deska Asus, víc k ní asi neřeknu, grafika integrovaná na desce, dodatečné ovladače (nesvobodné) nejsou použity žádné. Vykreslování oken by zapnuté být nemělo, od instalace Ubuntu jsem nic systémoveho neměnil, kromě instalace pravidelných aktualizací, takže by mělo být vše default.

Děkuju, už je vše v poho. Vypnul jsem v Compizu jakousi dekoraci oken a už to nedělá. Výstřel na slepo a do středu.

Vida - tak přece něco se vzhledem, tušil jsem.
Ona se ta dekorace a podobné blbinky dají s proprietárními ovladači používat - pokud grafika stačí a stíhá přepínat mezi 2D a 3D; osobně dnes už většinu takových efektů vypínám - nemíním čekat, až se něco "vyanimuje", celkově to zdržuje práci ..

Tak chyba vedle... Dělá to dál. Ale zjistil jsem, že to padá vždy, když se obraz v nějakém přehrávači "pohybuje". Takže film nebo vizualizace (v případě hudby). U jedné písničky mi to nespadlo jen proto, že je u ní obrázek alba, který se zobrazil a tak se vizualizace nespustila.

Ze ti padaji X-ka kvuli problemum s grafikou, je jasne.
Zapni si 'ukecany' rezim pro boot a cti, co se vypisuje; nebo nabootuj v textovem rezimu a plati totez (pak muzes spustit graficke rozhrani prikazem startx). Taky je mozne spustit bezpecny ci ladici graficky rezim. Nebo vypni veskere graficke efekty (cili i compiz) a nepomuze-li to, zkus pouzit propriet. ovladac misto komunitniho.
Psal's o prostredi Gnome - 2 ci 3? Nebo snad Unity? Chce to neco bez Compizu.
[11.04 mam jen ve VBoxu; jinak 10.04-LTS]

Jinak - víc lidí ti odpoví a řešení tvého problému spíš nalezneš na linuxových webech, ne zde; tady je to spíš ms-bašta ..

Dik, nyni je vse v poho, dneska jsem upgradoval na betaverzi Ubuntu 11.10 a vse je v pohode, problemy se uz nevyskytuji.