» Poradna » Mobily

Odezva monitoru

Ahoj, měl bych na Vás dotaz ohledně monitoru MSI GAMING OPTIX MAG 241C. Výrobce uvádí 1ms odezvu, avšak ta podle recenzí není dostupná se zapnutým freesyncem. Zkoušel sem vypínat, zapínat freesync, přepínat rychlost response time, testoval jsem různé hry při různých nastaveních, ale podle amd herních testů má můj monitor stále okolo 13 ms ! Nevíte někdo co s tím, mám monitor vrátit, nebo amd herní test měří odezvu špatně?

Odpovědi na otázku

To co ti ukazuji "AMD herni testy" bude zrejme cas, za jaky tvoje graficka karta vykresli snimek. S odezvou monitoru to nema nic spolecneho.

a nevíš, jak ten response time monitoru nějak ověřit?

A jak bys asi chtěl ověřit, za jak dlouho se ti zaslaný obraz fyzicky objeví na obrazovce?

marketing :) 1ms znamená rýchlosť prepínania pixelu zo šedej do čiernej a späť do šedej. výrobca však už neuvádza aký lag má interná logika, spracovanie vstupného obrazu atď.. to keď sa zráta tak máš na VA panel výborných 13ms. niečo navyše ešte pridá aj pc.holt podľahol si marketingu.ak si chcel menej, trebalo vybrať IPS. tam by si mal možno 8ms...ináč ti to môže byť fuk. pri hraní to nepostrehneš. na va paneli uvidíš rozmazaný pohyb pri tmavých scénach ale to je vlastnosť panela s tým sa nič nedá robiť.

jo a vlastne áno, JehoVista má pravdu. soft ti meria lag na grafike. lag monitora sa testuje v laboratóriach a doma bez špecializovaných nástrojov to nemáš šancu zmerať.

Děkuji za odpověď.

Koupil sis nejpomalejší typ panelu - VA, nemůžeš čekat dobrou odezvu. Na hry jsou daleko lepší monitory.

Ona mu ta rychlost v pohodě stačí, akorát změřil nějakých 13ms, což vypadá blbě. I když měřil vlastně něco úplně jiného

Ale VA mají běžně přes 10ms, ve špičkách daleko více, tak nejen že to blbě vypadá na papíře, ona to bude i v reálu pravda.

Tak pokud tam píšou, že Grey to Grey má 1ms, tak určitě nemůže mít 10ms, protože to by velmi rychle zjistil nějaký magazín zabývající se hardwarem.

Nejen VA maji realne pres 10ms, to ma i TN odpad. Vtip je v tom, ze to vubec nicemu nevadi (ani pri hrani na profi urovni).

Všetky VA panely v monitoroch a TV (Made in Samsung), ktoré sa používajú aj v iných značkách majú priemernú odozvu 13 ms. (IPS panel je na tom o pár ms horšie). Táto zlá odozva sa v monitoroch a TV vylepšuje funkciou "Overload", ktorá vylepšuje "response time". Overload vyšle do tekutých kryštálov silnejší elektrický prúd. Tým sa dosiahne rýchlejšia odozva. Negatívna vlastnosť: preklopenie kryštálov je nestabilné a nevedia dobre "zabrzdiť" a preklopia sa a opäť pustia "svetlo". Vzniká šum a zdvojenie obrazu, dobré to je vidieť napr. na "ufo test". Samsung monitor má funkciu: Response time, u ktorej sa dá nastaviť: Standard (13 ms), Faster (10 ms) a Fastes (8 ms). Herné monitory s panelom VA majú defaultne nastavený OVERLOAD na 8 ms. Pozor nemýliť si overload s vložením čierneho snímku alebo 100 Hz prevzorkovaním. Ak na stránkach predajcu vidíte údaje 2 ms alebo 4 ms - je to reklama predajcu.