Odejde mi HDD?

Ahojky, asi tři dny pozoruji u systemového disku opožděný start po zapnutí počítače, nebo po probuzení ze spánku. Zatím jen občas. Projevuje se to překročením nějakého timeoutu a po probuzení to končí modrou obrazovkou s varováním ochrany systému a po zapnutí PC hláškou na vložení bootovacího CD. Vypozoroval jsem sluchem že se skutečně někdy rozebehne třeba až za 10 a více sekud, nepravidelně. Tak co myslíte, sámo se to asi nespraví a co by to mohlo jiného být než disk. Jinak data a běh je snad O.K. Neměl někdo podobný problém? Nemohl by být problém jinde? Mám už teď koupit jiný?
A když už jsem tu, tak mám externí box typ Ext. box pro 3, 5" LC Power EH-35 BSII-SATA na USB2 na HDD a připojuji přes USB. Mám v něm 4 roky starej 120GB SATA-150. Po zapnutí rozebíhá a cvak vypne a znova a cvak a znova.... Dříve to udělal jen občas ale teď mě to zlobí dost. Když tam dám jinej novější tak to jede. V PC ten disk chodil normálně. Myslíte že jinej typ boxu by pro tenhle dik mohl být řešení? 6e by to třeba fungovalo?
děkuji j.

Odpovědi na otázku

Nejsem sice odborník na disky, ale podle zkušeností s nimi jsem přesvědčen, že když nastanou jakékoli potíže s HDD, je nejvyšší čas udělat zálohu a poohlédnout se po novém či ten původní reklamovat. Jakmile se objeví vadné sektory nebo najednou klekne, dost těžko a ne 100% úspěšně se data zachraňují.

to už jsem preventivně udělal a doufám, že mi pak půjde obnovit systém tak jak je na nový disk.

Vyzkoušej PC s pořádným zdrojem.

myslíš, že by se můj stávající zdroj zhoršil natolik, že by se disku nechtělo? mám P2,4, 3 disky, GK s FX5600 a zdroj 300W

Zkus program HD Tune a uvidíš co bude

vyzkouším to, díky j.