» Poradna » Počítačové sítě

Odchází mi router?

V poslední době jsem sledoval opakované výpadky sítě. Mám připojený satelit, Kodi kde sleduju streamovaná videa a na tom vidím, když síť i na chvilku vypadne. Při běžném procházení webu jsem to nezaznamenal. Občas pomohl restart routeru, občas Rapsbery, prostě jsem pořád nemohl dojít na to kde je chyba.Včera jsem zjistil, že mám velmi nízkou rychlost sítě a provider kontrolou zjistil, že ke mě jde plný signál až k prvnímu routeru a chyba bude asi na kabelu mezi prvním i druhým a nebo v tom druhém.Dnes jsem zkusil restart routeru a rychlost je zase OK.Je to příznak pomalu odcházejícího routeru, nebo mám chybu hledat ještě jinde.Pro upřesnění, jsem napojený na optiku, v přízemí to jde do routeru, kde je jedna síť, z toho to jde do druhé (mé) domácnosti, kde je druhý router, na kterém mám vlastní síť. Problém je i v tom, že mezi nimi je skoro 20m kabel, který se musí tahat krky, takže jeho pouhá výměna pro jistotu není tak jednoduchá.Router je starý snad rok až dva.

Odpovědi na otázku

Tomu kabelu se v krku nic stát nemůže, toho bych se nebál. Můžeš znovu nalisovat konektory nebo si půjčit tester, ale to asi problém nebude. Pokud je víc routerů v síti, tak to někdy nedělá dobrotu, buď to člověk umí líp nakonfigurovat na míru nebo zkusit jiný router, u kolegy fungoval dobře až třetí kus, jinak buď šla telka nebo noťas a ne obojí, prostě se tam něco hádalo. Nebo za první router dát už jen switch a wifi AP a ne router, kdo ví, jak je to nastavené a jak si to přebírá.

Děkuji za odpověď.Jen pro upřesnění, kabel bohužel vyloučený není, v krku vede jen stěnama, na půdě na volno. Nastavení obou routerů je kromě hesla defautní, bohužel se v tom nevyznám, takže do toho nerýpu. Nicméně doteď ccá nejmíň ten rok až dva fungovalo, takže v nastavení bych problém neviděl.

Nejdřív zkontrolovat kabel, dražší měřáky dokáží zjistit i případné poruchy a rušení, jde o to jak kvalitní kabel je použit. Na to defaultní nastavení Routerů bych taky kouknul, případně ověřil aktualizace firmware. Bylo by též dobré nějaké info o značkách/typech těch routerů.Jinak dnes je celkem normální, že věci rok dva (po dobu záruky) fungují bez problémů a pak začnou odcházet.

Děkuji, asi to fakt vypadá na ten špatný router, protože poruchy se začínají množit. Rychlost lítá od plné, do výpadku, ale bohužel jsem neměl ještě čas to pořádně prozkoušet.Jinak první router je Tenda W311R+ a druhý který si myslím, že odchází je TP-LINK Archer C2 AC750 Dual Band

Od oka bych rekl, ze selhani (konkretni velmi spatne) Tendy je asi 1000x pravdepodobnejsi nez u toho (slusneho modelu) TP-Linku. Ale to je jen statisticky pohled. :o)

Kábel z husieho krku napojíme na počítač a hneď budeme viedieť či máme hľadať chybu niekde ďalej, alebo je vadný kábel.

Anebo zapojit za jeden router a vyzkouset, a pak za druhy router ale vse samostatne. A pak primo na kabel. tim zjistis jak se net chova za uritych rpipojeni. Ale jak uz byslo smineno, 2 routery je mit zbytecne. Ja bych ten TP Link archer pouzil jako hlavni a jediny a tu tendu prepl na funkci AP. a pouzil na dokryti signalu. Navodu na Zive je spousty, temer kazdy den 2....