» Poradna » Ostatní

Ochrana síťového adaptéru

Mám zkušennost se spálením výstupní části síťového adaptéru,kdy málem došlo k požáru v bytě.V daném případě se nevypnul žádný jistič.Odborníci se shodují,že by zde nepomohla ani proudová ochrana.Jak tedy v takových případech zabránit možnému požáru?

Odpovědi na otázku

Nechaj to vyhoriet a ucet posli vyrobcovi adapteru.Existuju notebooky v ktorych vybuchuju baterky. To bude asi podobne.

Řešení je v podstatě jediné. Nenechat žádný adaptér v zásuvce bez dohledu. Dříve měla všechna síťová zařízení tavné pojistky, spočítané na nejvyšší příkon zařízení. Pokud se podíváte na běžné adaptéry, tak udávaný výkon je 5V/2A, 12V/1A atp. Což je cca 10-12 W. Tedy proud v primárním vinutí pro příkon 12 W je cca 50 mA. Je to samozřejmě velmi zjednodušeno. Adaptéry jsou spínané zdroje s trochu jiným chováním, nicméně se tento výpočet dá akceptovat. Takže pro rezervu byste musel mít pojistku na 100 mA, tj. 0,1 A.Jistým technickým řešením by tedy bylo vyrobit "prodlužovák" s vestavěnou tavnou pojistkou.P.S.Já jsem fatalista a tak ty adaptéry nechávám v zásuvce.

Přesně, nejlépe i pojistka na primáru. Dnes se na to kašle, pojistky jsou asi drahé...nicméně taky nechávám adaptéry v zásuvce.

Nejlepší je použít psa s vypínačem. Když je tam ještě přepěťovka, tak tím lépe, ale nepoléhal bych na ni.

To jo, přepěťovka je dobrá věc, ale neochrání proti zkratu nebo proudovému přetížení.

Nejaké riešenie by tu bolo. Výrobca dodáva so zariadením napájač, ktorý je stavaný presne na požadovaný výkon, teda pracuje do 100% záťaže. Napríklad ak potrebujeme príkon 60W, tak sa dodá zdroj 12V / 5A.Riešenie je zohnať zdroj s minimálne 50% rezervou výkonu. Teda 60W zariadenie napájať cez 90W zdroj - výsledok bude že sa to nebude hriať. Odber zo siete pri impulznom zdroji bude len taký ako zariadenie ktoré napájame požaduje.