» Poradna » Programy

Ochrana PC učebny před nelegálním SW

Dobrý den,
Jsme střední škola, a potřebovali bychom poradit s jednou záležitostí. Máme na škole celkem 65 počítačů, určených pro studenty. Na nich běží legálně zakoupený systém Windows XP Prof, popřípadě Windows 7 Prof. Počítače jsou zapojeny do domény, kdy má každý student vymezen prostor na serveru pro ukládání dat. Naším problémem je, že si studenti vždy nějakým způsobem do PC nainstalují různé programy a hry, ikdyž mají účty s omezeným oprávněním, také ci ukládají data na plochu, což zabírá značné množství místa na disku. Existuje tedy nějaká aplikace, která vrátí systém po vypnutí PC do původního stavu, aniž by proběhla změna v uživatelských účtech? Když se nainstaluje systém, je na něm pouze jeden administrátorský profil. Při přihlášení uživatele na stanici do domény se automaticky uloží nový profil uživatele - a ten nechcem aby se smazal, protože by uživatel pokaždé musel čekat na konfiguraci svého profilu.
Mate i nějaké jiné řešení, jak zabránit aby v PC nebylo to, co tam být nemá? Byly bychom rádi, kdyby to byla nějaká free verze.

Za rady děkujeme

Odpovědi na otázku

myslím že obránit se nedá, vždycky jakoukoli ochranu nějak studenti obejdou...

To nám je jasné, protože navzdory účtu s omezeným oprávněním tam vždycky nějaký výkuk dostane Warcraft a další SW, který na školních PC nemá co dělat a jako správce sítě nemám čas každý týden promazávat jednotlivé počítače. Škola zakoupila na jednu učebnu licence pro MasterEye, ale je to nákladné a škoda,že neexistuje free verze klidně i s omezením. Ale když vyučující vykládá učivo, tak jednodušše zablokuje vstupní zařízení a studenti dávají pozor, v opačném případě hrají hry, což není vhodné. Pak za námi chodí rodiče, že je nic nenaučíme

zablokujte jim přes tento program : Secure Folder, je zdarma. http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/bezpecn... ...

a přes tento program zablokujte všechny složky do kterých by mohli studenti instalovat programy nebo hry. udělal jsem to i na svém PC a děcka nemají šanci !

Zkuste windows steady state přímo od Microsoftu, ale netuším, jak se bude chovat v doméně.

je to stary software bez aktualizaci a navic - pro praci v domene nebyl nikdy urceny. tudiz korektne nefunguje.

nepouštějte tam studenty

I to je řešení. Dnešní mládež tráví příliš mnoho času za počítačem.

Existuji karty do PCI slotu, ktere po restartu PC vraci vse do puvodniho stavu. Uzivatel zrejme vidi HDD, ktery je ve skutecnosti v RAM a tam taky zapisuje. Po restartu je vse, jako po ciste instalaci. Pouziva se to hlavne v ucebnach.

http://www.beacontech.com.tw/safety.shtml...

http://www.ebay.com/itm/HDD-SHERIFF-2000-HARD... ...

http://www.helpturk.org/data-recovery-card.htm...

http://www.sakarwala.com/datarecoverycard.html...

http://www.iqboard.net/recovery.html...

http://www.google.cz/search...

Obávám se, že toto nebude řešením, protože do zaplombovaných počítačů nemáme přístup z důvodu záruky

Z těch 65 počítačů je v záruce jen 32, zbytek je po záruční době. Jinak by to byl problém. Možná by se šlo ale domluvit se společností, co nám PC dodala...

Možná jsme naivní, ale ten co vám spravuje počítače musí vědet jak to udělat.Pokud ne tak bych přijal někoho jiného.

Je ale pravda že byl na naší škole byl podobný expert, co to dělal formou "okus omyl"a "ono se to vždy dá přeinstalovat"...

Naopak. Správce je velice dobrý, vyřešil mraky potíží. Problém je v tom, že řešení se snažíme najít co nejdříve, než začne školní rok. Vyřešili jsme i potíže s reinstalací PC, kdy pomocí SW Acronis obnovíme pouze obraz disku ze serveru, ale to není možné dělat týden co týden...

nic schponeho zamknout stav domenoveho PC neexistuje - bud to nefunguje vubec, nebo az tak dobre, ze se vysype vztah duveryhodnosti s domenou. nicmene, mate domenu > mate i potrebne nastroje. Vyzaduje to sice trocu casu, ale s pomoci GPO lze osekat povolene cinnosti studentum natolik, ze je humory prejdou.
spravuju skol nekolik a natrapil jsem se s tim dost a dost, ale uz je klid.

jen malicko napovim: dulezite jsou i zasady omezeni softwaru ,-)
http://technet.microsoft.com/cs-cz/library/cc759106(WS... ...

Najvacsim prblemom v takychto pripadoch je lokalna instalacia systemu na studentskom pocitaci. Ak by ste pouzivali riesenie tenkych klientov, odpadla by vam hromada prace s administraciou velkeho poctu studentskych PC.
Tenky klient nema vlastny lokalny system, tudiz aj ked niekto niekde nieco zapise alebo prepise, po restarte to moze byt lahko dane do povodneho stavu, pretoze vsetko vcitane profilu je na serveri.
Presne na rovnaky ucel sa pouziva specialna Linuxova distribucia K12LTSP a to aj v krajinach tretieho sveta. Staci na to server s trocha lepsimi parametrami, pricom studenstke pocitace mozu byt kadejake sunky napr.aj Pentium 100.
Mozete to sice robit ako doteraz, pripadne dokupit zase za nejake financie vselijake zakazovacie programy, ovsem administracie lokalnych systemov sa nezbavite.

Tyhle profi sandoxy nejsou zadarmo, ale když vezmu v úvahu ten čas na ruční odmazávání, nebo obnovování ze zálohy (a např. acronis pro školy asi zadarmo nebude), tak bych s tímhle řešením vedení seznámil.

SKUSIŤ
R e t u r n i l V i r t u a l S y s t e m P e r s o n a l E d i t i o n
U r l v ý r o b c u : h t t p : / / w w w . r e t u r n i l v i r t u a l s y s t e m . c o m

ALEBO ( používam to a je to OOK, úplna kontrola )
Netsupport School The Classroom Management Software
www.netsupportschool.com/
[PDF] www.netsupportsoftware.com/resources/brochurespdfs/nss_bro_cz_web.pdf
NetSupport School je ve své třídě vedoucím softwarovým řešením vyučování, poskytujícím
učitelům možnost dávat pokyny, monitorovat a vzájemně ...

Smim se zeptat, na kolik vychází licence a pro kolik PC to je? Díky na stránkách firmi chybí ceník.

http://www.netsupportschool.com/CZ/index.asp...
http://www.netsupportschool.com/CZ/downloads.asp... - na koniec stránky -Požadavky systému:.. a pozrieť si
icony ---- Kontakty, ..................
http://www.netsupportsoftware.com/reseller/Country_reseller... ...

Otázka:
vy si říkáte "správce sítě" a neumíte vyřešit takovou prkotinu? Já jsem (pochopitelně ne jediný) správce sítě u firmy s několika tisíci desktopy a desítkami serverů a nikdo si nenainstaluje ani prd. Některé portable věci jdou pochopitelně spustit, ale bez zásahu do systému. Navíc systémy skenujeme a upozorňujeme klienty na nepřípustné spustitelné soubory, které mají uloženy v osobních složkách. Jde nastavit i automatické promazávání, ale to neděláme; stačí vygenerovaný mail klientovi.

Odpověď:
free řešení nemám, placené vám na míru poradí nejbližší skutečný "správce sítě" či profesionál.

Tobě určitě jeden z těch zaměstnanců, co si nic nenainstalujou, doma mezitím šuká s manželkou, co?

Tak jsi nám popsal, jak to máte u vás zavedeno, mimoděk jsi nám sdělil, že tomu nerozumíš ("poradí ti skutečný správce") ale Milane, hňupe malá, tady je poradna, víš?

Ze vskutku "originálních" reakcí a mínusů jste jasně naštval dost "expertů"
"...potřebovali bychom poradit s jednou záležitostí..." + "...Byly bychom rádi..." - tak nějak nabývám dojmu, že jde o podobný "vtip" jako např: toto: http://www.zive.cz/poradna/bude-48gb-ram-fun... ... , aj. Pochybuji, že zaměstnanec střední školy by řešil toto na obecném fóru.

Ovšem odpověď dal "nocturne.op.15", naznačil "West" - klidně i terminálové řešení na bázi serverových MSW a klidně i linuxových klientů, a vy.

Osobně odmítám "městskou" legendu založenou na věku:
- mladí == počítačoví "Guru".
- staří == počítačoví diletanti.
Úplně by stačily aplikovat zásady dostupné v MSW...

Nebylo by řešením vyházet z PC disky, nechat ty počítače startovat ze sítě z připravených neměnných obrazů disků a do nastartovaného systému připojit síťové úložiště s daty studentů?

Jako jediný problém zde vidím, možnost provozovat zakázaný software z vlastních usb disků bez instalace do počítače.

I USB muzes politikami zakazat.

Co jsem já dělal na všelijakých počítačových učebnách, tak správci obvykle po vyučovacích hodinách kompletně mazali osobní přidělené adresáře s cvičnými daty a pravidelně nejpozději jedenkrát týdně přeinstalovávali systém. Hodili do systému DVD s předpokládám obrazem čistého systému, spustili hromadnou přeinstalaci všech počítačů v učebně a těch 20 minut, co to běhalo, si tam četli nebo něco takového....
Takže to je snad všechno dávno vyřešené, ne?
Jen v jedné střední škole to evidentně nedělali, zabrousil jsem do historie tam nainstalovaného internetového prohlížeče a koukal , co si kdosi o prázdninách o dva roky dříve prohlížel za pornostránky...

Hezká teorie...Jenže v praxi těch učeben ve škole bývá více. Každá se pořizuje v jiném čase a s jiným HW. Navíc se často třeba po roce rozšíří učebna např ze 13ti na 16 kousků a opět s jinou HW konfigurací. A o nějakých 20ti minutách obnovy za týden si můžete nechat jen zdát. Holt compy se ve školách pořizují jednak podle potřeb, ale také podle množství volných finančních prostředků v dané době. No a denně po výuce promazávat osobní adresáře řekněme 100 a více žáků, kteři v daný den měli výpočetní techniku je také tak trochu mimo mísu. Navíc vyučující často tyto vytvořené dokumenty opravují následující dny třeba ve volných hodinách. Co vy na to? Takové zkušenosti mám zase já...