Obrovsky problem s diskom

Zdravim. Toto je otazka len pre naj-odbornejsich a najpokrocilejsich uzivatelov/profesionalov. Lamy prosim neotravujte irelevantnymi otazkami.

Problem sa tyka pevneho disku, cize z kategorie najtazsich problemov.
Operacny system je Windows XP.
Problem vyzera velmi vazne, kriticky az beznadejne. Pravdepodobne stracam takmer 300 GB nezalohovanych dat.

Pozeral som film z externeho 300GB disku, pocas toho som vypol lampu a v reprakoch sa ozvalo puknutie, ako ked vzdy vypinam tu lampu. Par sekund na to sa ale film zasekol a windows vypisal chybu Delayed Write Failed.

Otazka prva: Ako si moze system Windows dovolit pouzivat oneskoreny zapis u hotswapoveho media?! Napriek tomu, ze oneskoreny zapis je defaultne pre hotswapove media vypnuty.

Tazko je dogooglit sa k spravnemu rieseniu. Odinstaloval som balicek KB910437, ale po odinstalacii vyziadal restart pocitaca a to nateraz odmietam.

Pozrite si screenshot: [URL=imageshack.us][IMG]http: ...
[URL=g.imageshack.us ...

oznacil som medzernikom vsetky adresare na tomto disku. Pri oznacovani medzernikom sa spocita velkost adresara s podadresarmi a subormi, ak tam je tak je prazdny. V kazdom adresari mam plno GB dat, ale on ukazuje, ze disk je prazdny! Pozrel som do adresarov, nic v nich nie je. Ostalo tam zopar filmov, ale tie su mi na nic.

Vypis z eventlogu:

Event Type: Warning
Event Source: Disk
Event Category: None
Event ID: 51
Date: 25. 8. 2008
Time: 23:27:49
User: N/A
Computer: BEDNA-DOMA
Description:
An error was detected on device \Device\Harddisk5\D during a paging operation.

For more information, see Help and Support Center at go.microsoft.com ...
Data:
0000: 03 00 68 00 01 00 b6 00 ..h...¶.
0008: 00 00 00 00 33 00 04 80 ....3..?
0010: 2d 01 00 00 0e 00 00 c0 -......A
0018: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0020: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0028: 5e 20 51 03 00 00 00 00 ^ Q.....
0030: ff ff ff ff 01 00 00 00 yyyy....
0038: 40 00 00 08 00 00 00 00 Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

priamy link na screenshot: img517.imageshack.us ...

Vzhledem k tomu, že mezi vypnutím lampy a zaseknutím filmu "uplynulo pár sekund", naprosto vylučuji spojitost "napěťového či proudového šoku" s chybou pozdějšího zápisu. Dost dobře si ani nedovedu představit, co se zapisovalo na HDD, když v prvé řadě je zcela zřejmé, že se z něho mělo výhradně číst. A to poslední, co ti řeknu, tě zaručeně nepotěší, ale nejspíš to víš nebo tušíš. Nebudu ti ani radit použití např. GetDataBack, protože to vypadá, že je zničen katalog. A chytat se na obsahy je víc než chimérní. Zálohy, zálohy, zálohy i když je zřejmě, že máš hafo dat. A možná právě proto. A zásadně rozdělovat HDD - určitě víš proč.

tych par sekund, co uplynulo mohlo byt tych par sekund, co mal pocitac z daneho filmu nabufferovane dopredu.

Ahoj, skusal si spustit obycajny scandisk, pripadne podobnu utilitku na tomto disku? .. btw. ked neukazuje velkost adresara, neznamena to, ze je prazdny - moze to byt pripad kedy je iba jeden subor v adresari poskodeny a nedokaze urcite jeho velkost...

to vratnik : hele Ty pocitacovy guru. Ja jsem sice lama, ale urcite na rozdil Tebe umim zformulovat, napsat a "naformatovat" odstavce prispevku. Tak si nehrej na frajera a zacni od zakladu

ja myslim, ze "chyba je vo vasom prijimaci", text je odsadeny akurat som nepouzil farby a rozne fonty, naozaj som v danej situacii nemal chut malovat

Update:

Disk som este po odoslani prveho prispevku vypol napriek tomu, ze sa nedal dismountnut a vkuse svietila cervena kontrolka.. Disk po zapnuti obsahoval vsetky data, hura, tak som to dal kopirovat vsetko do pocitaca. Ale windowsu to nebolo po voli, tak sa rozhodol ze o 3 v noci restartne pocitac, a ako dovod si nasiel, ze nainstaloval update ktory vyzadoval automaticky restart pocitaca. Takyto restart povazujem za neautorizovany a hned najdem sposob ako ho zakazat. Nenavidim tento system. No ale este tych 5 dni vydrzim, potom odchadzam do BA naspet k mojmu linuxovemu stroju. Linux mi uz ten disk raz zachranil, ked ho windows ani nedokazal rozpoznat, iba vypisal ze usb device malfunctioned..

Myslim, ze je priama relacia medzi vypnutim lampy a zlyhanim disku, nemusel to byt vykyv napetia, to by nemalo priamo nicit MFT. Mohol to byt elektromagneticky vyboj naindukovany v momente vypnutia spinaca, ten sa mohol dostat na kabel alebo aj priamo na disk, co je imho ale dost malo pravdepodobne, kedze disk samotny je 2-nasobne tieneny. Ale ak to puknutie v repraku bol zachyteny samotny vyboj, cize vyboj putoval vzduchom ako elektromagneticke zvlnenie a nie po kabloch ako vykyv napetia, mohol byt dost silny. Kazdopadne disk "ma priamy vyhlad" na tento spinac cez plastove okienko na prednej strane boxu. Spinac je vzdialeny od disku asi 30 cm.

Sorry lamam, ze som vas nazval lamy, ale bol som velmi nervozny a nechcel som sa nechat vytocit priblblymi prispevkami typu "a skusal si iny usb port" alebo "restartuj pocitac" a podobne, ktore vidim na zahranicnych forach, hlavne americkych...

Moja otazka teraz je:

Ako zakazem oneskoreny zapis vo windows XP? WRITE CACHING JE VYPNUTY. Google nepomohol.

Ako uplne zakazem windowsu XP zapis na konkretny disk (cize ho mountnem read-only?) Finta s utilitou diskpart zlyhala, nerozoznal prikaz att. Este je mozna zmena v registroch ale to vyzaduje restart a ten nedovolim. Potom su este moznosti hardwarove- napojit rezistor na Ukázat celý příspěvek

kdyz nenavidis system windows a pouzivas linux, k dtomu mas 300GB warezu a hrajes Travian na DE serveru no ty vole - tak se nediv, ze te tak tresta za hovadiny co delas s PC. Nacpi si linux do usi a priste taky delej zalohy a nenadavej na winy.

a kdyz jedes do BA tak neres zase veci s lampu a elektromagnetickym vybojem a poskozenim MFT. Urcite to bylo EMP a naznak, ze ti neda pokoj ani na linuxu. Takove veci resit - zis marja. To se nikdy takove nemuze stat. Max kdy ti odejde HDD je mega prudke bouchnuti do nej nebo nahly vypadek elektriny pri read/write operaci !!!!

fakt me toto dostalo ale kotel moc. sakra...

Pokud tomu rozumím, a myslím, že nejsem tak daleko od pravdy, tak na ten HDD se NEZAPISOVALO, ale naopak se z něj ČETLO. Podrobnosti, a elektrikářské špeky, kterých jsem také dost viděl, teď opomíjím. ČETLO se z něj.

read/write operaci !!!!

tu uz rikali

nechutil ti obed?

myslim, ze je ted snidane

to vratnik : ja som lama a nevadi mi ak ma tak niekto nazve. Proste som a hotovo. Len ma svrbia prsty ak sa ozve "guru" a ma sam ma problemy. Napriklad ten elektromg impulz naindukovany na vypinaci ma zaujal, dalej vyboj putujuci vzduchom ako zvlnenie, disk ma priamy vyhlad na vypinac cez okienko. Dalej mi nie je jasne zapojenie disku na zalozny zdroj. My mame na zalozny zdroj v robote napojeny cely pocitac. A hlavne je to zalozny zdroj pre PC tak preco ku nemu pripajate lampicku a repro ??? Hadam chcete ak Vam vypadnu poistky aby Vam svietila lampicka a hrala hudba ???
Ja na Vasom mieste pouzijem Vas oblubeny linux, namountujem disk a snazim sa data zachranit cez linux. A aby som nebol len neprijemny, verte alebo nie drzim Vam palce nech sa Vam to podari a data su spat

klid roberte...

Tazatel to ma rad takto (asi miluje reseni podobnych problemu...)

My lamky zustaneme u:
1) zalohovani (hlavne externich medii)
2) manualniho spousteni stazenych aktualizaci systemu, pote co je overena jejich bezproblemovost (tak se to dela alespon u odborniku...)
3) zapojenim vsech dulezitych komponent za UPS
4) pokud nezname odpoved a ptame se verejne a hlavne tahame know-how zdarma, pocitame s jakoukoliv reakci
5) jsme slusni a trpelivy, protoze nekteri lide nepomahaji "arogantum"

Mozna timto pristupem zustaneme lamami vecne, ale me osobne to staci.

PS: guru by se s tim tady nezabyval, ale resil to primo s vyrobcem softwaru (pry nejaky Microsoft...)