Obrovské množství dat - dlouhodobá záloha ?

Dobrý den,

jaké jsou nejnovější trendy v profesionálním zálohování dat? Musím zákazníkům archivovat několik desítek TB multimediálních dat na dost let. Přitom jde o celkem citlivá data, proto bych je nerad odsouval někam do cloudu. Externí HDD 2 TB jsou poměrně robustní a začínají se všude plést. BD jsou zatím kapacitně malé a nic jiného mě nenapadá. Poradíte?

Odpovědi na otázku

http://www.czc.cz/synology-ds1812-disk-stat... ...

Možná se pletu, ale toto mi připadá jako rozumnější řešení :) Když se přidá šifrování, data budou relatvně v bezpečí a navíc stále přístupná. Určitě bych nezapomínal na zapojení RAID, které ti tato citlivá data pomůže zálohovat.

ještě bych dodal že disky můžeš použít z externích, stačí rozmontovat a skrývá se tam klasický 3,5` HDD :)

Díky za návrh. Neříkám, že to tak nakonec neskončí. Jenom si nyní moc neumím představit, pokud mám už nyní necelých 100 TB a další postupně přibývají a nejdelší zálohy jsou plánovány na cca 15 let, tak jak bude muset nakonec NAS být objemný. Navíc se SATA disky pracujeme a nezdají se to být příliš spolehlivá média....Je to ale pravděpodobně dnes nejlepší řešení.

No, jo. Ale položil sis otázku, co se stane když ti klekne za 10 nebo více let NAS?
Kam ty disky chceš potom naskládat??

"...Profesionální NAS server s procesorem 2.13 GHz (s pohyblivou řádovou čárkou)...:"

A tak to jo! Kdyz je tedy v ty kastli pohybliva radova carka, to musi byt profesionalni reseni...

V CERNu určitě mají málo dat, takže mají "amatérské" řešení nejspíše od firmičky Velké Modré v podobě nějaké maličké páskové knihovny.
Pardon, ono je profesionální BD, nebo se všude povalující externí disky... Skvělá dlouhodobá záloha a NAS jako řešení rychlého přístupu k datům...

"...jaké jsou nejnovější trendy v profesionálním zálohování dat?..."
"...Musím zákazníkům archivovat několik desítek TB multimediálních dat na dost let...."
Poradím zákazníkům. Nechť zákazníci najdou profesionální firmu a ne nějakou studentíkovskou studii v nějakém "podnikatelském inkubátoru"...
Asi jako ve Dni D II. 6.

předpokládám že toto mu moc nepomůže Co napsat jak na to? Nebo link na článek? Osobně by mě to také zajímalo

http://www.vtpup.cz/o-nas/novinky.html/9_239-... ...
Pokud někdo poskytuje služby na profesionální úrovni, pak se asi nebude ptát na obecném fóru, kde je hlavním tématem platforma IBM PC v podobě běžných sestav, nikoliv serverů...
Okamžitá přístupnost dat a dlouhodobá záloha jsou dvě záležitosti.

Vaše ctihodná arogantnosti, potlačte prosím nutkání zvracet do této diskuze. Děkuji

Take nemam uzivatele ms v oblibe, ale ted ma naprostou pravdu. Pokud nevim jak takove mnozstvi dat spolehlive zalohovat, tak se do toho nebudu hrnout. Pokud musim hledat informace profesionalniho zalohovani tady na poradne je to spatne.

Hele, tím, že se člověk zeptá, vůbec nic nepokazí.
Ten, kdo se ptá, vůbec nemusí být hloupý, spíše naopak.
Závěr si stejně musí udělat on.

Nechci abys mě soudil, to nepatří do technické diskuze. Ale abych se aspoň částečně ohradil, tak jsem si nezakládal firmu, která primárně nabízí zálohování citlivých dat. To vyplynulo až časem z požadavků klientů a já se jim budu snažit vyhovět. Samozřejmě jim nechci za 10 let říct: "Sorry, tak se to holt nepovedlo, no".

Nepočítej s tím, že teď vyřešíš zálohování na dalších 10 let. Serverové disky mají záruku 5 let, čili po pěti až sedmi letech se budeš poohlížet po něčem novém. Navíc, jestli teď řešíš problém se zálohováním 10TB dat, za deset let to bude 10000TB dat.

Když nad tím tak přemítám, tak mě nic lepšího než placený cloud u seriózní firmy nenapadá.

Jo, jenže tam si můžou data archivovat sami, nemusí to posílat oklikou přes Mopa.

To je otázka.
Můžou a nemusí. Záleží, jak jsou ti uživatelé zkušení a ochotní se té správě archivace věnovat.

V té serióznosti firmy je právě ten problém. Proč myslíš, že jsem si alarm do domu montoval sám a nechci připojit na žádnou bezpečnostní agenturu? V každé firmě, i té nejprofesionálnější, se najde někdo, uklízečkou počínaje, kdo např. za pár korun něco položí, zpřístupní, spustí, nainstaluje atd. Nejsem paranoik, denně v tom pracuju.

Jasně, serióznost je problém všude. Ale NEMŮŽEŠ SI VŠECHNO DĚLAT SÁM.
Jednak to nejde a ani svět tak nefunguje.

Silné šifrování by mělo pomoct.

Tady proste nemas moc na vyber. Bud to sveris externi firme s datovym ulozistem, nebo nesveris a tim padem si datove uloziste musis poridit sam. Vicemene takove, jake podobne firmy pouzivaji:

http://www.aberdeeninc.com/abcatg/Stirling-X899.htm...

Jen namatkou, je samozrejme spousta typu podle konkretnich pozadavku.

V profi oblasti sa vzdy pouzivali pasky. Jednickou v tejto oblasti bola fa.IBM.Samozejme su aj ine fy.zaoberajuce sa technologiou paskoveho zalohovania. napr:
http://www.tigerdirect.com/applications/SearchTools/... ...

a pokud by se nelíbilo řešení s ruční výměnou pásek, pak je zde http://www.spectralogic.com/...

čauky, pokud vím, tak na velkokapacitní zálohy se pořád ještě používaj digitální páskové streamery - ty média dělá např. Imation, Verbatim, nebo snad i TDK.

Jo vzpomněl jsem si na LTO Ultrium:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_Tape-Open...

takovýhle to jsou datový cartridge:
HP Ultrium 800GB pro HP StorageWorks, 160 MB/s
http://www.alza.cz/hp-ultrium-800-gb-pro-hp-... ...
takhle vypadá ta mašina:
http://en.wikipedia.org/wiki/HP_StorageWorks...

a pořád se to prodává:
http://welcome.hp.com/country/cz/cs/smb/storage... ...
- viz dole Tape Storage

Což jsem dotyčnému se snažil jemně naznačit už v 13:35. Pokud má někdo firmu zabývající se IT, pak snad buď má nějaký přehled, nebo zaměstnává patřičně vzdělané zaměstnance.
Nebude mít data na povalujících se externích discích a nebude už vůbec uvažovat nad Blu-Ray médii!
jinak mi to opravdu připomíná toto: http://www.vtpup.cz/o-nas/novinky.html/9_239-... ... .

Když slyším ....Musím zákazníkům archivovat několik desítek TB multimediálních dat na dost let. Přitom jde o celkem citlivá data, proto bych je nerad odsouval někam do cloudu.... tak bych už hledal jinou práci než bude průser.

-CD, DVD, BRD nejsou pro blouhodobé archivace
-obyčejný dik bez raidu nic moc
-SSD z dlouhodobého hlediska jak CD, DVD, BRD
-pak zbývá magneto optické disky a páskové mechanika. A ty jsou drahé

Takže možná by jste měl přesvěčit zákazníky a šéfa aby si nevymýšleli blbosti protože svět se podle nich měnit nebude. Záloha ( kvalitní) nějakých TB bude totiž stát xx xxx až xxx xxx,-