» Poradna » Windows (a jiné OS)

Obří složka windows

dobrý den. dnes jsem si všiml že moje složka windows má přez 30GB tak jsem přeinstaloval celý windows a i po reinstalaci má složka windows 26GB a 90% z toho je složka System32 který má 23GB , vím že je to vlastně nejdůležitější složka ale nepříjde mi že by měla zabírat 50% mého SSD disku mohu teda poprosit jestli by mi někdo neporadil nějaký způsob, jak tu složku zmenšit prosím :)

Odpovědi na otázku

Zkus Nástroj pro správu disku: "Vyčištění disku" ...

zkusil jsem už a spuštěl jsem to jako správce taky

já mám po čisty instalaci ve windows 21 gb ...

podle mě by to nemělo být když v základu mi to zaplní 50% SSD skoro

Co by podle tebe mělo nebo nemělo, na tom vůbec nezáleží. Že jsi si pořídil mrzáka s pidi diskem je jen tvůj problém.

yo nemelo, takze si kup 240/480GB disk, naklonuj a mas

Sa nečuduj, keď si tam dáš ten paskvil 10tku. A 60Gb disk nie je disk.

no ale ono by to nemělo být tak velké navíc to je notebook na práci a 10tka je podle mého názoru lepší na práci s wordem prohlížečem atd...

Lepší v čem? Firefox či Google Chrome je stejný jak pro Windows 7, tak pro Windows 10. To platí i pro MS Office. Takže nějak nevidím, v čem by to ve Windows 10, mělo být lepší.

prostě je to můj osobní pocit že se mi s tím lépe pracuje

Máš pravdu, dej na své pocity - a udělej přesný opak toho, co ti radí pocity. A budeš, zdá se, v cajku.

Po vykydani vsech zbytecnosti ma muj System32 velikost na disku 3.2GB aWindows 10 slozka 10GB. Doporucuji pouzit TreeSizeFree utilitu pro prehledne zobrazeni velikosti vsech adresaru i tech co jinak ukazuji 0 velikost, ale realne na disku zabiraji nekolik GB (logy z telemetrie treba)..Nazvy tech nejvetsich adresaru pak projet googlem pro postup co s tim, bez zkusenosti ale hrozi dalsi preinstal celyho systemu..

OMG děkuju konečně nějaká kloudná odpověd co mi jen nenadává ale řeší můj problém určitě vyzkouším a jestli to bude fungovat budu ti nadevše vděčný

zajtra potom otazku "jak preinstalovat windows a zachovat data" daj do tohoto vlakna, aby sme vedeli ze si to ty.

nepochopil jsem tvou narážku když jsem to zvládl dnes už po několikáte proč bych to nezvládl i zítra ? a těch pár programů co v notebooku mám stáhnu za +- hodinku

I tak bude lepší, si pro jistotu, udělat zálohu Windows. Jistota je jistota a ještě ušetříš čas, když se něco pokazí. Obnovení ze zálohy je totiž rychlejší než přeinstalace.Pravděpodobně to budeš muset dělat 2x do roka. Protože, až MS přijde s novou verzi Windows 10, tak ti při upgradu na ní, nacpe vše zpátky. A ty nové verze jsou 2x do roka. Že by se mi do toho pořád chtělo dávat čas. Počítač má čas šetřit, ne ho brát.

ta narazka znamenala ze mazat si veci zo system32 bude pravdepodobne viest k zniceniu windows, takze to nerob. Mas male ssd, kup vacsie a neries.

Přesně tak to nejpravděpodobněji dopadne.

"OMG děkuju konečně nějaká kloudná odpověd co mi jen nenadává ale řeší můj problém"OMG.. tvůj problém by řešil větší disk a ne nějaký partyzánský mazání složek z Windows. Za chvíli to budeš mít stejně zpátky, budeš tak dlouho mazat až si to pěkně rozdrbeš.Já mám na několika PC Windows složku přes 30GB - to je normální stav. Smiř se s tím.

Zpatky to mit nemusi ani po letech pouzivani. Cista instalace LTSC verze ma 16GB, tech vasich 30GB je "normalni" pro prumerneho uzivatele co neresi jestli ma zapnutou telemetrii a podobny zbytecnosti. O zadne partyzanske mazani nejde:https://www.tenforums.com/tutorials/4689-uninstall-...

Ovšem počítej s tím, že do měsíce to budeš řešit znovu. Budou aktualizace atd. a takové násilné čištění nemá žádny smysl, protože se to za chvíli zase samovolně nafoukne. Řešením je používat úložiště, které kapacitou odpovídá dnešním nárokům. Někteří zoufalci si kupovali dokonce "počítače" s 32GB eMMC úložištěm, to byla úplná tragedie, protože tam stačilo chvíli brouzdat po internetu a aniž by člověk cokoliv úmyslně stahoval a ukládal, tak se za chvíli objevila hláška o nedostatku místa na disku Ty máš pořád aspoň 30GB k dispozici pro práci. Je to zoufalost, ale s využitím externího úložiště pro větší data se to omezeně používat dá. Bojovat s velikostí samotného systému nemá moc smysl, to je marný boj s krátkodobým účinkem. Windows 10 prostě budou vždycky zabírat 20-30GB. Mimochodem, velkým žroutem místa je odpadkový koš, ten bývá defaultně nastavený na 10% kapacity disku, já to automaticky vždy snižuju na 1% a taky nástroj ochrana systému, i tomu se dá místo omezit nebo ho úplně vypnout, pokud jsi smířený s tím, že při jakékoliv chybě systému bude pravděpodobně reinstalovat. Ale já to na netbooku mám vypnuté už několik let a nikdy problém nebyl, používám ho jen pro celkem nenáročnou práci.

Mam to tak udelane 2 roky a nikde se mi nic nenafukuje, aktualizace muze mit s klidem vypnute, stejne jsou vetsinou zbytecne, nikdy zadny problem, LTSC je taky nema a aktualizace ma 1x za 3 roky. Idealni reseni je nahodit rovnou LTSC, ktery je uz bez vetsiny zbytecnosti.

Windows 10 Enterprise LTSC je pro většinu lidí, legálně, nedostupné, takže to ani nemá smysl zmiňovat.

Smysl to ma pro porovnani jak vypadaji "ciste" windows bez balastu. To co se instaluje v klasickych verzich navic proti LTSC, je proste zbytecny balast ktereho se da zbavit a funkcnost systemu to neohrozi.

Pokud vím, LTSC má nějaká omezení, která ne každému musí vyhovovat. A jelikož si je legálně jen tak někdo nepořídí, tak je zbytečné se tím zabývat.

Těch 15GB, co jsi možná ušetřil, opravdu neslouží jen k telemetrii

Telemetrie mela par MB, nasbirany data k telemetrii za rok+ 7GB, proc by tohle chtel mit nekdo dobrovolne nainstalovany?. Osobne mam odstranene temer vsechny apps, prohlizece, prehravace pouzivam jiny. OP mel problem s mistem, me reseni mu snad pomohlo, tak neni co resit. Nejvic chytry tady jsou ale lidi co se v systemu nikdy nehrabali

Ne každý chce trávit čas tím, že bude bojovat s větrnými mlýny. To ať dělají ti, kteří se nudí a neví, co dělat.

Travit cas = jednou vykydat system. Podle tech 30 clanku na Zive o rozdrbanym systemu po nejake aktualizaci to vypada ze vic problemu s vetrnymi mlyny maji ty co vse nechaji na MS.

udělal jsem to jak jsi napsal a každý soubor jsem si googlil a už mám 80% volných děkuju moc! strašně pomohlo

To si řekněte v okamžiku, kdy k tomu něco připojíte...

Napriklad co? Pokud si to nerozdrbal tak ze system nenabootuje, tak kde vidite problem?

No a co? Po instalaci je to čisté bez bordelu. Kup něco čemu se dá říkat disk.

Ne, neni to ciste bez bordelu. Porovnejte si LTSC cistou instalaci s tim bordelem co instaluji klasicky verze.

Ked ti zabera 50% disku tak si kup vacsi disk.Alebo mozes ist metodou pokus - omyl. Postupne mazat subory az do bodu, kym ti windows prestane fungovat... co je samozrejme blbost.System32 nesahat, je to magic a nikto nevie ako funguje a naco vlastne je

Se do té složky podívej a budeš vědět co v ní je - knihovny, systémové nástroje a aplikace (i třeba kalkulačka)...

Kéž by to bylo tak jednoduché...

Tak netvrdím že jsou jen ty věci, je tam spousta jiných "záhad", ale že by celá ta složka byla jedna velká neznámá, to taky ne.

Dobrý den, tak to jste udělal někde chybu.Opravdu šlo o čistou instalaci OS ?Já mám na ntb po čisté instalaci OS W10 Pro 64 bit 1909 a následných aktualizacích k dnešnímu dni složku System32 velikou 5,35GB a celá složka Windows má 25GB

Prave ted mi dojela cista instalace W10 1909 Pro x64 US - cela slozka Windows ma cca. 18.9 GB).Mluvim pouze o Windows - neni tam nic jineho, jenom vsechny drajvry a aktualizace, ktere si to naslo...Latitude E7270, 8 GB RAM, 256 SSD.

odpoveď znie: DISM.exeostatné si nájdi, je toho plný gugl

Asi máme jinou představu o tom co znamená obří.. 500GB SSD stojí dneska okolo 1700 takže bych začal tím že si ho koupíš, protože 30GB Windows je zcela normální.

30GB je běžná velikost složky Windows po nějaké době provozu. Moc se to zmenšit nedá. Takže řešení je větší SSD (vždyť 240GB stoji do 1000 Kč, co řešíte? )