» Poradna » Web a internet

Obrázky ve videích na YouTube

Ahoj, neví prosím někdo, jak to chodí s obrázky ve videích na youtube? Když lidi točí videa a vkládají do nich obrázky, musejí mít nějaké povolení autora nebo ho zmínit v popisku videa? Moc by mi pomohlo, kdyby mi někdo poradil, protože bych ve videu taky potřebovala obrázky a na stránkách, kde jsou obrázky bez autorských práv ten, co potřebuji není. Jak to teda funguje? Děkuji za odpovědi :)

Odpovědi na otázku

Měl jsem videa, kde jsem užíval Japonskou animaci a editoval je hudbou, no neměl jsem práva jak na animaci, tak na hudbu. I tak jsem na tom vydělal 27 000 bez postihu. Jednoduše, pokud to nebude mít nějaký obrovský dosah, tak si toho asi nikdo nevšimne a většina lidí to ani neřeší. Ale pokud chcete mít dobrý pocit, tak bych si ty práva sehnal.

To záleží na licenci obrázků. Pokud je Public Domain, povolení nepotřebuješ, citovat nikoho nemusíš a dělat si s nimi můžeš co chceš.Spoustu volných obrázků najdeš např. na Pixabay, Unsplash. Na Flickru je taky dost volných fotek, ale tam si to musíš vyfiltrovat a ohlídat.Pokud nemá obrázek licenci uvedenou a nemáš jak ji zjistit, tak má nejspíš copyright a byla by blbost ho jentak použít - koleduješ si o problém...

Obecně platí, že nemůžeš použít žádný cizí obsah bez povolení autora nebo bez toho, že by u toho obsahu bylo jasně uvedeno, že ho použít bez souhlasu můžeš.

Když si dáš na Googlu vyhledat obrázky, tak pak máš pod vyhledávací lištou tlačítko Nastavení. Klikneš na něj, ukáže se menu a vybereš Rozšířená nastavení. V tom si pak můžeš nastavit i vyhledávání podle licence. Je to úplně dole jako "práva k užití".