» Poradna » Programy

Obrazky a pridana pripona .SBJOB

Zdravim, pri instalaci sw na upravu zvukovych stop, se mi na pripojenem ext disku ke vsem obrazkum pridala pripona .SBJOB . Po jejim odstraneni nejde obrazek otevrit... Nevi nekdo co s touto priponou delat?

Odpovědi na otázku

Gratuluji, při instalaci kradeného software sis nainstaloval ransomware, který ti obrázky zašifroval... Za blbost se platí.

Sw byl ze stranek, ktere byly pro nej urcene a jednalo se o zkušební verzi... Tudíž nechapu Vas obrat... Nicmene nevidel sem v příspěvku radu???

V tom případě je dost nepravděpodobné, že by to bylo součástí toho programu. Tyhle "dárečky" bývají obvykle přibalené ke cracklým (kradeným) verzím placených programů. Každopádně radu uvidíš těžko, soubory jsou zašifrované, takže jediná možnost, vytáhnout soubory ze zálohy. Určitě přece nemáš důležitá data pouze na jediném disku, který se může kdykoliv porouchat, že ne...

Tak já Jackovo podezření celkem chápu. A upřímně je nám to celkem fuk, dostal jste ransomware do počítače a sám se tam neobjevil. Takže ať jste stáhl zrovna tenhle program nebo cokoli jiného, prostě jste si stáhl do počítače škodnou, sama tam jen tak neskočila. My nevíme, co jste dělal, a celkem nám to může být fuk. A jakou čekáte radu? Veškerá data v PC a připojeném USB disku, kterou ta škodná zasáhla, jsou nevratně fuč. Rada k tomu není...

SW odinstalovat a obnovit soubory ze zálohy.

Pri instalaci byl pripojeny ext HDD... Kde byly fotky..

Správně říkáte - byly....

A ty nemáš zálohu od nenahraditelných souborů???

nepoužíval si náhodou na "kompiláciu" obrazových a zvukových súborov software SongBird ? pokial ano,tak súbory *.sbjob sú uložené súbory a pridané súčasti projektov softwaru SongBird,resp mohlo sa stať,že Songbird je nastavený ako default program na otváranie a prácu so všetkými obrazovými a zvukovými súbormi v počítači.....

Songbirdhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Songbirdjsem kdysi používal a nic takového teda sám od sebe nedělal.

To by mu ale neměnilo příponu souborů a i kdyby, tak po jejím přepsání zpět by soubory normálně fungovaly. Bohužel, tazatel si tam nainstaloval nějaký "veselý" program...

Jako default klidně, ale proč by mu to měnilo příponu?

Odkdy nastavení výchozí aplikace mění přípony souborů?

Pak je asi bude potreba hromadne prejmenovat. Tedy pokud maji jen spatnou priponu a nejsou nejak poskozene, sifrovane,..

Viz. úvodní příspěvek, po přejmenování zpět soubory nefunkční... Ale těžko říct, co přesně to je, google tu příponu nezná. Takže jestli to je ransomware, tak nějaký úplně nový, popř. starší, který produkuje každému uživateli jiný název přípony.

kdyby ta přípona byla .SBLJOB tak by mu to aspoň třeba něco naznačovalo

Jj, kdoví jestli to dobře opsal ;)

Aky problem? Internet je svinstvo (s tym treba ratat). Odpojit, vycistit, obnovit data zo zalohy.