Obnova dat z HDD - zamena desky elektroniky

Dobry den,potrebuji vytahnout data z disku, ktery ma pravdepodobne vadnou desku elektroniky. Original disk je:WD1600BEVS - 00RST0, LBA 312581808, DATE: 29 JAN 2007, DCM: HACTJABBPodobny funkcni disk ma tyto parametry:WD1600BEVS - 07RST0, LBA 312581808, DATE: 10 MAR 2008, DCM: HHNTJHBB.Myslim si, ze s nejvetsi pravdepodobnosti neni elektronika obou disku zamenitelna, ale pokud to nekdo dokaze urcit na 100% zda ano ci ne, budu rad za odpoved. A jedna teoreticka, daly by se plotny z poskozeneho disku dat do toho funkcniho a precist data ?Diky za odpovedi

Odpovědi na otázku

a) proč se vyptáváš a není to už vyzkoušené? To potřebuješ odsouhlasit každý pohyb? Ona ta elektronika docela možná (skoro určitě) nebude záměnná, ale co kdyby... (a vyzkoušením se nic nezničí).b) rozdělání mechaniky znamená zničení ploten. Sice ne okamžité, ale od toho okamžiku by se odpočítával konec ploten (názor ploten na prašnost a čisté prostředí se povážlivě liší od našeho). Kromě toho, i kdyby jsi se smířil se zničením všech ploten (i toho dobrého disku), tak to zcela určitě nesestavíš tak, aby plotny byly dobře vyvážené a nekmitalo to.

Ahoj, diky za info. Jsem to spatne napsal, ten druhy disk jsem nasel na netu a chtel jsem ho koupit a proto jsem se ptal na tu zamennost. Na youtube jsem videl, jak ze dvou identickych disku v jednom odesla deska elektroniky a kdyz dali z druheho, tak to data nacetlo. Data co na disku jsou nejsou az tak cenna, abych platil profi firmu, tak jsem to chtel jenom zkusit zamenou te desky. Cena toho disku na inzeratu byla asi 300 Kc. To ze by na prvnim disku byly realokovane sektory by stejne znatelne ztizilo obnovu dat, protoze mam dojem, ze tyto informace se ukladaji prave do desky elektroniky.

To doma na kolene nedáš, musíš preprogramovať firmware disku aj keby si prehodil plotne. Jedine špecializovaná firma, ale je to sakra drahá vec, stonásobok ceny nového hdd.

"stonásobok ceny nového hdd" to máš pravdu, ale stále to může být jen zlomek ceny dat, které na tom disku jsou.

Ja si myslim, ze zamenitelna je. Po vymene je ovsem treba vymazat smart data aby si smart osahal platne. Urcitu dobu sa moze disk zasekavat pokial smart znova nadetekuje a remapuje poskodene sektory.

pokial je doska s elektronikou rovnakej revízie a mikrokontrolér na obidvoch diskoch rovnaký,tak zameniť ide,pokial ide o samotné vybratie platní a prehodenie do funkčného disku doma "na kolene",tak na to zabudni,na takúto operáciu potrebuješ bud špeciálne upravené bezprašné pracovisko,alebo profi čítacie zariadenie na samotné platne aké sa používa v špecializovaných firmách na záchranu dát....

Diky, prave ze ty rozdilne informace o verzich disku me spise presvedcuji, ze to nepujde. Nejsou 100% stejne, coz jak jsem se docetl je potreba. Musi byt stejny FW a tak. Tady jsou verze z ledna 2007 a brezna 2008. To je vice nez rok rozdil.

Preco by musel byt fw rovnaky? Flasnes ho na taky, aky tam mas teraz. Podstatne je, aby boli rovnake vsetky ostatne cipy na tej doske aj ked nemusia vyzerat rovnako. A ani to nieje v sucasnosti uplne nutna podmienka. Slusne naprogramovany firmware pocita s tym, ze urcite zmeny v typoch cipov mozu existovat. Tyka sa to hlavne velkosti RAM, alebo eeprom. S tym sa normalne pocita.

A aby ti to výrobce disku ještě ulehčil, tak plotny obsahují servisní data, se kterými elektronika spolupracuje.Ale vzhledem ke stáří toho 80GB Scorpia by se to mohlo zkusit. Tenkrát to ještě nebylo úplně tak beznadějné. Akorát doufám, že oba mají stejný počet ploten. Přinejhorším seznáš, že zkušenost roste s počtem zničených součástek.