» Poradna » Ostatní

Objektiv Nikkor 18-105mm špatně ostří na nižší ohniska

Dobrý den, mám problém s ostřením na krátké ohniskové vzdálenosti (18-40mm) u objektivu Nikkor 18-105mm. Pokud zaostřím na nižší ohnisko, ostření je posunuté cca o půl metru za objekt. Objektiv byl v servisu i s tělem (vyměněn AF motor a provedeno i čištění snímače v těle), avšak problém stále přetrvává. Prosím o radu, zda poslat foťák s objektivem do servisu ještě jednou nebo se jedná o normální problém u těchto levnější objektivů. Díky.

Odpovědi na otázku

Normální to určitě není. Jedná se nejspíš o tzv. "back focus".

Ano. Ale když to přetrvává i po servise, tak se mi to zdá divné a přemýšlím, jestli má cenu to tam posílat znovu.

Pošli to znovu. I když vím, že se to řeší dost blbě. Některé kombinace objektivů a těl to dělávají, v některých případech třeba jen při použití blesku atd. Ale měli by to vyřešit. Popiš jim přesně, za jaké situace a nastavení se to stává.