» Poradna » Počítačové sítě

Obecné vysvětlení LOAD BALANCER

Zdravím, mohl by mi někdo prosím obecně vysvětlit pojem LOAD BALANCER/ING mezi 2 stejnými servery. Jde mi hlavně o způsob jakým ty servery komunikují. Nějaký obecný pojem co se týče nastavení, anglicky totiž téměř neumím :D a google translate je mi ohledně spousty pojmů k ničemu. Chtěl bych totiž na několika různých serverech vytvořit k konkrétnímu serveru server druhý, který by fungoval buDˇjako rozložení zátěže ideálně ale jako převzetí služby při selhání. Tak bych to ptořeboval nějak rozumně vysvětlit nebo alespoň někam nasměrovat.

Odpovědi na otázku

To jsem četl, mě jde spíš o nastavení jako takové, na kterém serveru se co pak nastavuje atd...

Server je hodně obecný popis. Chceš webový server nebo SQL server nebo?Load balancer má nad sebou většinou další počítač, který se stará právě o to rozdělování zátěže a monitoruje farmu. Pak musíš zajistit online replikaci dat, protože co se zapíše na jednom serveru, musí být dostupné hned i na ostatních.

No, bavíme se tu o mém již tu velmi známém PfSense čiliže firewall, a také o win server 2012.Ale jde mi více o ten pfsense se v případě poruchy nebo neaktivity serveru 1 přehodilo všechno na Server 2, jak by vypadala topologie sítě okolo těch serverů v tuto chvíli jsou v prvním serveru 3 Síť karty... WAN, LAN, OPT1. Wan je připojen k mikrotiku (model teď nevím jsem mimo síť) v LAN je swtich1 24port 18obsazených v OPT1 je switch2 24port 11 obsazených. LAN -->192.168.65.1 OPT1 --> 192.168.67.1V životě jsem tuto problematiku neřešil, takže nemám nejmenší ponětí na kterém serveru co nastavit.

Takže ani tak nepotřebuješ load balancing jako spíš fail over. Z mého pohledu je možná jednodušší jít cestou eSXi od WMWare, ktere zajišťuje FailOver cestou replikace přímo na úrovni obrazu a v případě problému jednoho serveru nastartuje další server.

Tou cestou chci jít až pokud to nepůjde jinak já musím dělat z toho co mám k dispozici :)Já si to právě představuji nějak tak, že by by byl první server jako hlavní, druhý server by byl jako vedlejší a ten by si třeba pingoval na ten první server. V momentě kdyby od prvního serveru odpověď nepřišla, tak by začal být aktivní druhý server. Samozřejmostí je replikace dat mezi servery (RSync). Tak nějak bych si to představoval, ale nevím na kterým by co mělo být nastaveno tak aby se pak třeba nemlátily v síti oba zároveň.

Musíš mít něco, co bude požadavky směřovat na ry servery. Třeba nějaký skript na Mikrotiku, který by testoval servery, jestli žijí a případně směroval požadavky na jeden nebo druhý server.

A to nejde udělat mezi sebou když ten pfsense podporuje load balancing v režimu failover?

pfsense neznam, takze v tom ti neporadim. Pokud to PFSense podporuje, urcite bude obsahovat dokumentaci s popisem nastaveni.

v angličtině :( a co si nepřeložím já nepřeloží ani google srozumitelně :(