» Poradna » Notebooky

Občasná nefunčnost určitých kláves těsně po startu

Zdravím,nedávno jsem zakoupil 2 roky starý notebook s čerstvě reinstalovaným windowsem. Záhy jsem zjistil, že některé klávesy konkrétně písmena na která jsem zatím přišel jsou "c,?,fn" nefungují, ale jen a pouze pár minut po startu notebooku. Po pár minutách se najednou klávesy rozjedou a zrazu fungují úplně normálně. Nevíte čím by to mohlo být? Je to mechanická závada nebo softwarová zapříčiněná například chybnou reinstalací windowsu nebo nainstalování špatných ovladačů? Klidně bych to dal nechat opravit do servisu, ale vzhledem k dnešní době nevím moc kam s tím.

Odpovědi na otázku

Musíš zjistit, jestli je povaha závady mechanického či elektrického rázu. V klávesnici je membrána s napařenými vodivými spoji a nad ní jsou položené miniaturní plastové nůžky do kterých je zacvaknutý hmatník. Pod plastovým hmatníkem je gumový výlisek, který je zespodu vodivý. Zmáčknutím hmatníku přitlačíš gumový výlisek na membránu, kde dojde k elektrickému propojení spojů. Je několik možností. Vymačkaná klávesa, která se intenzivně používala (stačí vyměnit gumový výlisek pod hmatníkem, protože ztratil vodivou vrstvu). Politá klávesnice. V tom případě je lepší ji vyměnit celou (koupit na e-bay). Špatný kontakt v konektoru od klávesnice do MB (vyčistit, dotlačit). Studený spoj na PCB u I/O kontroléru pro klávesnici (servis). Vadný (teplotně závislý) I/O kontrolér (servis-výměna). Politá MB (servis-výměna MB).