Občas se netočí CPU fan

Zdravím,mám relativně nový počítač (4 měsíce starý), skládal jsem si ho sám a už zhruba od sestavení se mi občas stane, že po zapnutí PC se všechny větráčky otáčí jen CPU větráček se netočí. Když se zrovna netočil, tak se v biosu zobrazilo , že CPU fan není připojen, nevíte, čím to může být? Myslím, že ovladače ke komponentům jsem nainstaloval správně.Někdy se ventilátor točí, čili to podle mě nebude závada na větráčku.Základní desku jsem koupil jako zánovní, přemýšlím o tom, že bych jí reklamoval.Základní deska: gigabyte aorus elite z390Chladič procesoru: Noctua nhu12aProcesor: core i5-9600k

Odpovědi na otázku

a nemas tam nastavene aby sa pri urcitej teplote netocil?

Díky za odpověď, právě že tuhle funkci mám vyplou jak v biosu, tak v software k základní desce. Je zláštní i fakt, že se přestane točit jen CPU fan a druhý ventilátor na chladiči zapojený do CPU opt se točí dál.

Tak je zkus prohodit.

-zkoušels reset Biosu?-zkoušels přehrát Bios za nejnověší?-zkus ten ventilátor připojit do jiného konektoru na desce jestli bude blbnout také... Případně zkus připojit do toho konektoru který blbne jiný ventilátor a jak se bude chovat...

Zkusím udělat to, co navrhuješ, nejdriv prohodim větráky a potom bych zkusil pripadne ten bios, akorát nepřijdu o záruku na desku resetem biosu nebo updatem biosu na novejší verzi?

Nemáš tam zapojené nějaké redukce otáček? MB už pak zřejmě nastaví příliš nízké otáčky a ventilátor se zastaví, nebo nerozjede vůbec. Pokud ne, pohrej si s nastavení otáček v BIOSu a nastav vyšší otáčky v závislosti na teplotě. Ovšem mně by více vyhovovalo tak jak to je, aby se ventilátor rozjel až od nějaké nastavené teploty, než aby se točil pořád.

Hm, mužu zkusit nastavit křivku na vyšší minimalní počet otáček, redukující kabel k větráku připojen není.

Já si myslím že to bude ventilátorem mě se to stávalo u ventilátoru ve skříni jednou šel a při dalším spuštění nešel ale když jsem s ním zatočil tak se rozeběhl a nějakou chvíli třeba týden běžel normálně a potom zase ne tak sem ho vyměnil za jiný a od těch dob mám pokoj.

Posuň začátek křivky PWM z 20 % na 30 %.

Při startu systému by se měl větrák roztočit pokaždé a až potom by se měl regulovat podle teploty a jiných nastaveních.

To záleží na desce.

Pro to, co klepají na minusy. Upozorňuji, že tomu nerozumíte.

Díky všem za rady, nastavil sem vyšší minimální otáčky ve smartfanu a prohodil sem zapojení větráků na chladiči a ten větrák se opět zastavil a druhej větrák se zase točí, takže to asi vypadá na závadu větráku.Zkusim ještě tenhle větrák vyměnit za jinej typ větráku, co mám ve skříni.

Hmm, netočí se ani když je namontovanej ve skříni a zapojenej do system fan, tak už je to asi jasné... nenapadlo by mě, že větrák noctua za 7 stovek bude vadnej.Asi největší průšvih je, že sem ho předtim používal jako jedinej ventilátor na chladiči k procesoru a myslel sem, že se netočí kvůli nějakýmu fan stop nastavení... přitom sem se divil tomu, proč z počítače vychází zápach pálícího se plastu.

:) to ako nepouzivas utilitu na meranie teploty? Skus hwinfo napriklad, alebo napr. asus ma AI suite, ktory riadi vselico a aj otacky z windowsu, ukazuje teploty atd..

Používám hwmonitor, ono mi to ukazovalo nízkou teplotu na procesoru, ale i přes to šel z počítače ten zápach... zvláštní.

Měl jsem podobnou závadu na grafice. Jakmile se ventilátor zastavil v jedné určité poloze, tak už se nerozjel. Na každém ventilátoru jsou 4 cívky na statoru. Jedna cívka byla přerušená. Když jsem do ventilátoru cvrnknul prstem, tak se rozjel. Ale fungoval zase jen do té doby, než se zastavil v té vadné poloze. ☺