» Poradna » Programy

Obal knihy v InDesignu

Dobrý den. Pomohl by mi prosím někdo s dokončením obalu knihy v InDesignu? Mám podklady pro knihu i s obalem v angličtině a mám i knihu fyzicky. Soubor v InDesignu (cover neboli book jacket) nesedí s vytištěným originálem, který jsem dostala. Nedovedu si s tím poradit . Mám to rozpracované, nevím jak dál. Pomůže někdo?

Odpovědi na otázku

Co a jak nesedí?

To by bylo na dlouhé vypisování. Soubor v InDesignu má přední stranu, zadní stranu a hřbet, ale fyzicky vytištěné jsou ještě další 2 strany - "vnitřní záložky". Nevím, jak to správně nazvat. Neseděly ani rozměry. Dostala jsem jiné podklady, než co bylo vytištěno . Musela jsem to narychlo pořešit tak, že jsem si změřila všechny rozměry podle výtisku a dělala celé znovu. Takže to mám vyřešeno, ale budu potřebovat nějaké online školení, co kde a jak, ať se s tím příště netrápím. Stáhla jsem si totiž skript i suprovní šablonu od Adobe, ale nešlo v tom pracovat, měnit rozměry,... Tak už jsem z toho byla zoufalá.

Ty dvě „vnitřní záložky“ budou pravděpodobně tzv. klopy přebalu, které jsou pak volně nad přídeštím nebo předsádkou, a umožňují si založit stránku (neplést se záložkou, ta je vždy vlepena do vazby).Pokud vám byly dodány jiné podklady a vaše práce byla pouze vysázení překladu, reklamoval bych to u dodavatele.Pokud nemáte zkušenosti, doporučuji se nechat zaměstnat v tiskárně, která knihy vyrábí, případně takovou práci svěřit odborníkům. Při přípravě lze udělat více chyb než by se mohlo zdát, a přisazením tloušťky papíru přebalu to jen začíná.

Když máte knihu fyzicky, co vám brání si obal vyfotit a použít tento obrázek?

LOL

Z dotazu nevyplývá, co a jak je vlastně problém a čeho se snažíš dosáhnout. Pokud máš za úkol z anglických podkladů udělat český přebal, tak co kde nesedí?

Já to chtěla spíš probrat konkrétně osobně s někým, kdo by pomohl přes TeamViewer, než to vše vypisovat. Dostala jsem jiné podklady, jiné rozměry... Jsem v tom začátečník a potřebovala jsem to co nejsnadněji vyřešit. Nakonec jsem si to musela celé udělat odznovu po svém s i když to není profi, je to hotové. Potřebovala bych lekce online na konkrétní věci, které řeším. Tutorialy mám nastudované, ale v tomto mi to moc nepomohlo .Už to mám tedy vyřešené.

1. ty si dovoluješ někoho žádat o zdarma radu když to sama děláš na kšeft?!2. ty jsi sama přijala nějakou práci za peníze a přitom to neumíš?!Absolutně nechápu.

pokud má placené Adobe, může se legitimně obrátit na support, má ho v ceně

Support nebude řešit chybějící elementární neznalosti uživatele při přípravě dat knihy, maximálně poradí nějaký „chytrý“ způsob jako použití šablony :D

Děkuji Adame. Pochopil jsi to skvěle. Jen jsem prostě zmínila, že by bylo fajn najít někoho, s kým bych probrala konkrétní problém, který nastal a dostal by za to zaplaceno Někoho budu časem hledat samozřejmě přes inzerát jinde, né tady. Jen jsem se zmínila. Toť vše. Hlavní problém jsem si pořešila sama a další diskuze ostatních tady jsou už zbytečné.

Honzo Honzo. Věc je uzavřená, proč to dál řešíš, něco na základě svých domněnek?1. zdarma o radu nežádám. Potřebovala jsem to probrat online, ráda bych se s dotyčným domluvila na odměně. A že to dělám na kšeft? - Dělám to zdarma ve svém volném čase, po nocích, pro dobrou věc. 2. znovu zmiňuješ, že jsem přijala práci za peníze a neumím to? Domněnky!!! Dělám to zadarmo. A ano - nejsem profík a proto když něco nevím, tak se zeptám. Proto jsem žádala o radu. 3. Pokud bych poptávala někoho online na doučení konkrétních věcí v Indesignu, je to jen moje věc, tady o to přeci nikoho nežádám. Jen jsem to zmínila. A je samozřejmostí, že se za to platí!

Aby jsi se nepo !

To je pro Honzu