NVMe disk a AHCI

Dobry den,Chci se zeptat, pokud mam nvme disk na slotu 2280 pripojeny přes ahci protokol je stale mozne dosahovat jeho prenosove rychlosti az 32GBps?Honza

Odpovědi na otázku

Tak mas NVME alebo AHCI? Co je iste, tak to ze v tom mas gulas.

Prepac moja chyba, NVME v AHCI je obmedzene na rychlosti, ktore podporuje AHCI mod.

A ještě mi není jasne když mam v biosu položku s dvěma hodnotami Raid, AHCI a mam to v defaultu na RAID a na tom je jen jeden disk a vime ze pro Raid jsou potřeba alespoň dva nepouziva stejne jen AHCI?

V BIOSe nastavujes mod radicu, nenastavujes tam RAID pole.

Aha, dekuju ještě si zjistit co je mod radicu

Že tímto pouhým zapnutím se ti RAID nevytvoří, takže je to jedno.

RAID se nastavuje u některých desek s čipsety Intel 9. série jako obejití nepodpory bootování z NVMe.Co máš za základní desku a disk? U nových desek jsou v M.2 obvykle jak linky SATA AHCI, tak PCIe x4. NVMe disk ale s přes SATA nekomunikuje, takže je jedno, co nastavíš (vyjma případu, co jsem uvedl výše).

Mám laptop alienware 17 2xm2 (2280) 1xm2 sata 1x 2.5sata. Dodáno s w10 na nvme každý skot má limit 1TB

Co je to přesně za model toho notebooku? Kapacita slotu není nijak limitovaná (tedy teoreticky je limitem GPT).

Takže SSD PM981 NVMe Samsung 256 GB běžeí ve slotu M.2 přes protokol NVMe. Plotnový HGST HTS721010A9E630 běží přes SATA AHCI. nastavení protokolu jednoho disku výkon druhého neovlivňuje. Je to v pořádku.Pokud budeš chtít přidat další disk, tak by měl mít volný ještě jeden slot M.2, který umí jak SATA AHCI, tak NVMe, pravděpodobně ale nebude mít plný výkon NVMe, protože je z vedlejších linek a je primárně určený pro Optane nebo levné obrovské SSD jako 1TB Micron 1100.https://www.laptopmain.com/wp-content/uploads/2018/1... Kompletní servisní manuál je zde:https://topics-cdn.dell.com/pdf/alienware-17-r5_servi...

i u M.2 rozhraní platí že je tam použito více linek (analogicky jako třeba u PCI-E 2x, 4x, 16x apod.) a nebo jsou ty sloty sdílené. A ne vždy výrobci na desce mají plně osazený M.2 slot. Pokud osazený je a rychlost není dle představ, mrknul by jsem se na web výrobce té paměti a nainstaloval příslušné ovladače. Třeba u EVO 960 byla u mě nárust rychlosti dvojnásobna v případě instalace jejich ovladačů. Vzhledem k tomu že nevíme co je to za paměť, blbě se radí. Jinak není zaručené že vždy se vždy dosáhne plné rychlosti i při použití NVMe rozhraní. Můžou tam být i limity na straně desky.

https://topics-cdn.dell.com/pdf/alienware-17-r5_users... Zde je to trochu popsane. Me jde hlavne o to aby jsem neomezoval prenosove rychlosti na W10 pro hry a soucasne mohl mit Linux na nvme. Jenze on pracuje jen pokud mam v biosu AHCI viz www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/443012

AHCI se týká jen SATA portů - resp. M.2 SATA připojení (a je v podstatě povinné). S NVMe nemá nic společného (to jde přes PCIe linky).