» Poradna » Notebooky

NTB pre študenta VŠ

Dobrý večer, vyberám si ntb na výšku a intrák, na školu bude stačiť aj nejaký kancelársky, no z dlhej chvíle si budem chcieť určite aj niečo zahrať (nie najnovšie hry na full detailoch) .. takže by mal byť celkom výkonný .. nejakého adepta som našiel https://notebooky.heureka.sk/hp-15-bw031-1tu94ea/, no brat mi odporučil určite nebrať žiadny s AMD procesorom, čítal som aj tu nejaké dotazy a všimol som si, že je vás viacej, čo by radšej dali ruky preč od ntb s AMD preto sa chcem spýtať, či je to s nimi až také zlé .. intel verziu som našiel asi takúto .. o 70 € drahšiu https://notebooky.heureka.sk/hp-probook-450-y7z33es/. Rád by som vedel ktorý by ste mi skôr odporučili vy, poprípade ak viete ešte o nejakom inom .. jeho parametre by mali byť určite 8 GB RAM, mal by obsahovať aj SSD napr. tých 128 GB a HDD ten 1 TB bohate stačí, na procesor nemám nejaké veľké podmienky .. tie 3 GHz sú super, grafika by postačila aj integrovaná možno, v opačnom prípade tie 2 GB, Full HD displej je už asi štandard, no asi do tých 15,6", väčší by bol zbytočne ťažší .. a s cenou by som chcel ostať niekde v intervale 500-600 €. Ďakujem za Vaše názory. :)

Odpovědi na otázku

Acer E15 s Core i3.AMD nebrat.

A zkusil jste tedy hledat? Proč proboha má každý obchod propracované vyhledávání výrobku, dle zadaných parametrů, opravdu nechápu. Tak to zadejte do nějakého obchodu, ne? Rázem zjistíte, že 500-600€ (cca 13500 až 16200Kč) je jaksi pro dané požadavky nevyhovující. Zvláště když chcete ještě ssd+hdd, což je kombinace, kterou dávají až do dražších modelů. 8GB ram je také bráno prémiově.Jediný model, který mě napadá a alespoň se blíží požadavkům a ceně, je toto:https://www.czc.cz/acer-aspire-e15-e5-575g-5... Musíte ale počítat s tím, že to je plasťák, výdrž na baterku asi nebude ohromující a musíte skousnout cenu 18000Kč (cca 670€). Dále je na zvážení zda nepočkat na modely s procesory generace 8, která by měla přinést slušné navýšení výkonu. Stejně tak nové lowend grafiky Nvidia (generace Pascal).

veď hej, hľadal som na alze najprv, tam som našiel myslím presne túto konfiguráciu. ktorú spomínate (https://www.alza.sk/acer-aspire-e15-obsidian-... ) za 690€ a potom som hľadal na heureke, kde som našiel tie 2 vyššie spomínané. Len som chcel vedieť či ozaj všetci odporúčajú tú intel verziu, poprípade či sa nenájde ešte niečo iné, ale pozerám, že tu asi neni veľmi široká ponuka. :)

Řeknu to takto: AMD nemá v noteboocích co nabídnout už pár let. Je to dáno hlavně tím, že při podobné spotřebě nabízí nižší výkon, což se u NB prioritně řeší. Takže NB s AMD bohužel často dosti topily, zvláště v případě, kdy to mělo ještě nedejbože AMD grafiku (to samé oproti Nvidia, prostě to topí).Samozřejmě vždy záleží na modelu, ale prostě s tím byly problémy. Ono také jde o to, že i lidi nejsou soudný a rozumný, a chtějí od NB něco, na co není konstruován. Plastový NB za 15tis prostě nevydrží hraní počítačových her 4hodiny denně, 7 dní v týdnu. Prostě se dříve či později upeče. Nemá na to chlazení! Tím, že Intel méně topí a pracuje na spotřebě a Nvidii se povedly poslední generace grafik (jak výkonem, tak spotřebou), tak se v NB usadily právě oni. AMD se dokonce možná samo stáhlo, protože dlouhodobě nemá co nabídnout. Byť nedávno poslalo do oběhu nějaký poslední záchvěv, ale.... Snad se to s APU na jádrech ZEN změní. Z těchto pohnutek vzniklo to, že prostě dneska lidi neřeší ani konfigurace, ale hlavně to, aby to byl Intel a Nvidia. A pak se kupují "N" procesory (nevýkonné, levné staré modely - stačí jen člověku, co má čas si počkat, proto se tu často píše "N" = nebrat) v nb do 10tis. Ani se nelze divit, protože AMD opravdu není konkurence. Jak ale píši snad se to změní.Pokud potřebujete NB nyní, tak prostě nemá cenu koukat po ničem jiném, než po procesorech Intel generace 7xxx. Pak už jen záleží zda úsporné 7xxxU, nebo silnější žravé a herní 7xxxHQ (jsou v nb okolo 23tis - herních se silnější grafikou, lespším chlazením, atd...).

ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a objasnenie :) dám na vaše rady a budem sa držať toho intelu :)

Podívej se také na repasy. Doporučuji, aby tvé oko spočinulo na Dell E6530, doporučuji rozšířit paměť na 8GB a místo HDD dát SSD 250GB. Žádná grafika, jenom Intel. Na filmy si kup externí disk.Od HP je použitelná řada Elitebook, typ neporadím, prošlo mi rukama jen několik kusů. Lenovo T430 má dobrou pověst, ale tradičně divně rozmístěné klapky na klávesnici, mně to nevyhovuje.Dalším řešením je pořídit si lehký notebook 13" na přenášení a k němu dockinu a 24" monitor, klávesnici+myš na doma.

Na tvoje poziadavky mas asi primaly rozpocet. Osobne by som notas kupoval asi tak, ze teraz by som kupil so 4GB RAM a klasickym HDD. Pouzival by som to kym by mi nepraskli nervy a po urcitom case dokupil SSD a RAM. Zalezi aj ci chces tenky(menej vykonny), prenosny notebook, alebo velku (viac vykonnu) masinu.

ja by som si kupil pouzite HP-cko alebo daco take to 6GB ram, dedikovana grafika, matny displej fullhd, dokonca by sa na to dala preckat cela VS a este by to bezalo furt, keby to pokazi, lacno opravim lebo kupim neico podobnepresne na tvoj ucel, kedykolvek sa da bez velkej straty predat200 euro

To co chces, na najnovsie hry za 600 eur tak take neexistujeto je ako chceit auto strdenej triedy za 15 000, ked take stoja od 25 000 - uz aj v akcii

Inak najchudobnejsi studenti maju socilaku a socilane stipendum cez 300 eur spoluPreco ty vlastne rozmyslas nad penaizmi ked budes mat ako bezny student 400 eur mesacne? A uz teraz mas 600 plus v ruke

nie najnovšie som písal, len niečo staršie si občas zahrať nie tak náročné ..

no a kde je problem?tak napis ze ake hned, no nie?

Taky odruky notebook za 200, vyzera a bezi skoro ako novy, ked ti niekde ukradnu, spadne a podobne tak to nei je taka skodaVlasten so starou i7 bude lepsie bezat ako to co za tych 600 eur kupis, len si ho treba nastavit na strenei enegriou v spravcoci napajania windowsu, - v uspornom rezime ho bezena praca, video internet vytazi maximalne na 20%, psickopvo dake jadro na 50%, takze by vobec nemalo zmysle aby bezal v nastaveni vysoky vykon a hrial.V uspornom rzime zere procesor intel i7 (najlepsi stvorjadrovy) 20 watov, v rezime vysoky vykon okolo 50W.

konkrétne nejaké CSko a nejaké zopár rokov dozadu vydané hry, jasne že nie najnovšie a na plných detailoch, na to mám doma desktop. Škoda neškoda, starší by som veľmi nechcel .. nevieš kedy to odíde a nebudem mať nič potom, jasné, nemal by byť veľmi zaťažovaný tak by sa nemali tie komponenty príliš ničiť ale kto vie v akom stave už ho preberiem. Zisťoval som dostupnosť toho pôvodného HP s intelom (https://notebooky.heureka.sk/hp-probook-450-y7z33es/) a zistil som, že to bol už len dopredaj a už ho asi nikde nemajú tak som pozeral čisto SSDčkové ntb s takýmito parametrami keďže spojenie SSD a HDD tam už ani takmer neni zastúpené a nakoniec hier tam moc nebudem mať, nejaké dokumenty, možno tie filmy .. aj to skôr online takže hádam by stačil aj ten 256 GB SSD .. takže som našiel takéto niečo zaujímavé .. https://notebooky.heureka.sk/asus-f556uq-dm948t/specif... cena rovnaká tých 600, parametre tuším tiež, ešte je tam i5ka nie len i3 .. príde mi asi ako najlepšia voľba keď beriem teda čisto SSD, pokiaľ tam nevidíte nejaké skryté vady .. :)

Neměl jsem ten Asus, takže těžko říci. Já k němu mám jednu výhradu, byť se to tam nepíše a chce to ověřit, mám pocit, že tenhle NB mátu 940MX pouze s DDR3 paměťmi. Ten můj odkaz na Acer nahoře má 940MX s DDR5 paměťmi. Rozdíl dosti zásadní ve výkonu. Pokud ne na hry, tak je to jedno (ono i s ní je to slabé na větší hry), ale když to na hry není, tak osobně preferuji Intel HD. Na všechno kromě her to stačí a má to nižší spotřebu, takže je předpoklad, že by to mohlo na stejném typu baterie vydržet déle, než s dedikovanou grafikou.Pokud už tedy chcete dedikovanou a nemůže to být z logiky věci a finanční stránky nějaká silnější, tak koukejte alespoň po DRR5 (někdy také jako GDDR5) modelech.Tím ovšem netvrdím, že ten NB vám nemůže vyhovovat. To jen že jste chtěl ta negativa. Také má myslím obyčejný TN panel, ale tím si teď honem nejsem jistý.

*pardon ne GRR5, ale DDR5

to sa ani mne nepodarilo nájsť ten typ pamäte či displeja a hej, to je mi jasné že integrovaná by menej žrala a tým pádom aj väčšia výdrž baterky by bola :) ale pri takýchto výkonných už tam tuším dávajú skôr aj dedikovanú jak len integrovanú. No nič, vyzerá obstojne tento kúsok, ešte chvíľu počkám, či náhodou nebude mať ešte niekto iný pohľad na to možno, keď nie by som ho asi zobral (skôr než ho dopredajú :D )

Tady to je on:https://www.czc.cz/asus-f556uq-dm948t-hneda/... Mají stejné ID.Je tam DDR3 a má TN matný display, alespoň podle CZC. Sorry, ale teď nemám čas to hledat na stránkách výrobce.Ale jinak vypadá celkem rozumně. Je to na vás. Uvidíte jak to půjde.

Co by som ja u toho zvazoval:Procesor je dvojjadrovy a grafika 2 gigova (TDP?). Pozri si jeho test na stranke notebookcheck, a nejake zahranicne recenzie napriklad aj na amazone.

AMD procesoru bych se u notebooku taky vyhnul.