» Poradna » Notebooky

Ntb po startu najizdi rovnou do Biosu

Zdravim, koupil jsem nefunkcni ntb s vadnou deskou. Desku jsem sehnal jinou. Preinstaloval okna a ntb normalne slapal. Vzdy ale pokud je par hodin vypnuty, tak po zapnuti najede rovnou sam do Biosu. Az. Na nekolikaty pokus se podari okna rozjet. S biosem jsem si nehral. Zkousel jsem dat tovarni nastaveni, okna jsem preinstaloval dvakrat, baterka na desce je dana nova.... Tak nevim, cim to muze byt. Poradite? Ntb je Asus F551ca.

Odpovědi na otázku

Jeste me napadlo, ze by byl hdd pred smrti? Jinak uz nevim.

to zjistíš snadno - udělej si diagnostiku např. přes Hitachi Drive Fitness Test

Zkusim az dojdu dom. Ale vrta mi hlavou ten bios. Zadna modra smrt, zadna hlaska, nic. Proste rano ho zapnu a ihned bios. Vypnu, zapnu, zase bios. Udelam to po treti a okna najedou a tvari se to jakoby nic. Tak prave uz nevim, proc si to ze me dela srandu.

Co je tam za disk? Jestli plotna, tak by mohl byt problem pri rozjizdeni disku - trva mu to z nejakeho duvodu dlouho.

Jo je tam klasickej satovej 500 gb disk. Je pravda, ze nekdy mu to trva o neco dyl. Ale vetsinou system najede rychle, cca 35 vtertin. Kdyz teda zrovna nenastane ten problem s biosem. Zkousel jsem ten disk ve svym pc a tam system najizdel normalne. Tak prave nevim, zda je to deskou, diskem nebo nevim.

Zkus porovnat jestli je rozdil pri uplne vypnutem notebooku a pokud je jen notebook uspany do RAM.

To jsem zkousel. Uspany problem nedela. Jen kdyz je vypnuty uplne.

Zkusil bych vyměnit záložní baterii na MB. Ovšem znamená to nejspíš rozborku notebooku - ne vždy je baterie snadno přístupná. A u některých (třeba Lenovo) sehnat baterii s navařeným kablíkem a konektorem.

Baterii jsem psal hned v dotazu, ze jsem vymenil.

Jo, už to vidím...

Nesdělil jsi verzi OS ani verzi BIOSu.Co s tím?1) Instaluj systémový SSD.2) Přesuň do něj OS.3) Ověř v BIOSu, zda není povolený FastBoot. Pokud ano: zakaž.4) Jestli používáš W8.x nebo W10, ujisti se, že je zakázaný FastBoot i v OS.

Omlouvam se, jsem v praci na mobilu a psala mi zena, ze uz to zase nejde. Tak jsem narychlo polozil dotaz. Os je Win10, verze biosu nevim, ale od koupe te desky jsem se ho nepokousel flashovat, takze predpokladam pouze, ze bude tovarni. Fastboot netusim zda je enabled, ci disabled. Podivam se na to doma a pak dam vedet. Mam v pc ssd jako systemovy s win 10. Takze ho tedy pouziji na otestovani. Pokud bude fastboot neaktivni a problem se bude vyskytovat pouze s hdd je tedy predpokladam hdd zraly do kose.

Systémový SSD s ostrým provozním OS z PC nepoužívej k testování.Stav HDD zjistíš testem výrobce (boot z ext. média).Vadný HDD se odevzdává do elektroodpadu (viz sběrný dvůr).Dané závady využij ve svůj prospěch: instalací systémového SSD získáš svižný moderní NB místo původní prehistorické lemry.

Ja ale nerekl, kde se ten kos bude nachazet. Ve sbernem dvore je taky urcite maji :) Kazdopadne vam dekuji za pomoc.

Když je vadný HDD, tak rozhodně notebook nenajíždí do BIOSu, ale zobrazí hlášku, že nenašel data na spuštění Win nebo podobně.Ta deska je originální a úplně stejná jako původní?

Ano, deska je lautr ta sama, jako byla ta vadna. I kodove oznaceni je stejne.

A byla úplně nová?Podle mě bude vadná...třeba studeňák nebo nějaká výrobní vada.

Mohl by jsi vyzkoušet reflow, jestli máš horkovzdušnou pistoli.

Ja myslel ze se to dela v troube

To dělá max Pohlreich

Do reballu se mi moc nehce abych pravdu rekl. To az jako posledni moznost. Zkusim co mi poradil pan vyse a pak se uvidi.

Uplne nova nebyla. Ta vyjde na 3500 kc a to by se mi ta koupe nevyplatila, kdyz se ty ntb jety prodavaj kolem 4000kc.

Takže mohla být vadná deska už od prodejce ;)

Fastbootem to vážně nebude, to by se projevovalo pořád stejně.

Nasel jsem posledni vydanou verzi biosu pro tuto desku. Flashnul jsem bios, zakazal fast boot v biosu. Ntb naskocil na prvni dobrou a tak jsem to zakazal i v oknech. Nekolikrat jsem ho zapnul a vypnul a zatim vse v poradku. Ted ho necham odpocivat do pulnoci a pak se uvidi, jestli to pomohlo nebo si to muzu jit hodit :)

nová deska je buď jiná revize nebo má jinou verzi biosu

Je to ze stejneho ntb (serie a typ) I cislo sedi (krome vyrobniho samozrejme). Ale verze biosu nevylucuji, protoze jak jsem uvedl, nemam moznost overit, zda byla flashovana a puvodni byla dead, takze s tou to vubec porovnat nemuzu.